Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 4079
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bogatynia: Nowy blok energetyczny prawie gotowy

Środa, 23 grudnia 2020, 10:18
Autor: WAC
Bogatynia: Nowy blok energetyczny prawie gotowy
Fot. PGE GiEK
Na ostatnią prostą wkracza budowa nowego, wartego prawie 5 miliardów złotych, bloku energetycznego w Elektrowni Turów w Bogatyni.

W ostatni poniedziałek (21 grudnia) blok energetyczny o mocy 496 MW po raz pierwszy został zsynchronizowany z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Tym samym rozpoczęła się produkcja energii elektrycznej w nowym urządzeniu. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mitsubishi Power Europe, Tecnicas Reunidas oraz Budimex.

W pierwszym okresie, po synchronizacji bloku z siecią, produkcja energii elektrycznej generatora bloku nr 7 realizowana będzie na poziomie około 40-45 % jego mocy znamionowej, tj. około 200 MW – informuje Oktawian Leśniewski, p.o. dyrektora Elektrowni Turów. - Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie wysokiej, wynoszącej powyżej 43 proc. sprawności produkcji energii elektrycznej. W obecnym kształcie Elektrownia Turów jest w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 2,3 mln gospodarstw. Po zakończeniu budowy turoszowski kompleks energetyczny będzie mógł zasilić w energię elektryczną dodatkowy milion gospodarstw.

Nowy blok będzie spełniał surowe normy ochrony środowiska. Emisja dwutlenku siarki, w porównaniu z wyłączonymi wcześniej blokami nr 8, 9 i 10, będzie prawie 20-krotnie niższa, a emisja pyłów około 10-krotnie. Dodatkowo, blok będzie charakteryzował się emisją dwutlenku węgla o ok. 15 proc. niższą niż obecnie funkcjonujące bloki energetyczne w Elektrowni Turów. Parametry nowego bloku dobrano w ten sposób, by do zakończenia jego pracy w 2044 roku w pełni i efektywnie wykorzystać zasoby węgla brunatnego w złożu Kopalni Węgla Brunatnego Turów, z jednoczesnym zachowaniem wszystkich norm i standardów środowiskowych.

Twoja reakcja na artykuł?

20
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
1
4%
Smuci
1
4%
Złości
3
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
527
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group