Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 4610
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Noworocznie z nagrodami prezydenta

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 14 stycznia 2014, 7:47
Aktualizacja: Środa, 15 stycznia 2014, 8:04
Autor: Angela
Fot. Angela
– Nowe miejsca pracy oraz rozwój śródmieścia – na tym chcemy koncentrować się w tym roku – mówił w przemówieniu noworocznym prezydent Marcin Zawiła. Na imprezie, która odbyła się wczoraj (13.01) w Filharmonii Dolnośląskiej wręczono również Nagrody Specjalne Prezydenta dla firm: O.P.S.O., Metal–Master i Flaris i FHU KUBEX oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich w Jeleniej Górze. Całość uświetniły występy muzyczne i wokalne.

Uroczystość rozpoczął koncert Zespołu Finezja działającego przy Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze pod kierownictwem prof. Tomasza Gadziny. W występie instrumentalnym swoje talenty zaprezentowali: Michał Starak, Wojciech Kowal, Emilia Adamowicz, Krzysztof Kowalski, Tomasz Taf, Aleksandra Dogiel i Jakub Nyc.

Po nich prezydent wygłosił swoje noworoczne przemówienie podsumowujące miniony rok.
- Wbrew temu co twierdzą niektórzy, ubiegły rok - dzięki mieszkańcom, przedsiębiorcom i przyjaciołom Jeleniej Góry – mimo ogólnopolskiego i światowego kryzysu dla Stolicy Karkonoszy wcale nie był najgorszy – mówił prezydent Marcin Zawiła przytaczając najważniejsze inwestycje i działania 2013 roku.
Mówił m.in. o przebudowach i budowach dróg, w tym: Spółdzielczej, Osiedla Robotniczego i planach budowy S-3 do Bolkowa, budowie mostu w Maciejowej czy modernizacji z udziałem unijnych pieniędzy budynków m.in. przy ul. Złotniczej i Drzymały.

- Ten rok będzie czasem koncentracji naszych wysiłków na śródmieściu – podkreślał. – Chcemy, by centrum miasta się rozwijało i tętniło życiem. Za wzór inicjatyw podjętych przez mieszkańców trzeba podać ul. Okrzei, która po remoncie drogi i modernizacji zabytkowych kamieniczek stała się jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic w mieście. Mam nadzieję, że w podobny sposób pięknieć będzie Aleja Wojska Polskiego – dodał.

Nie zabrakło także słów poświęconych rozwojowi branży turystycznej, w tym nowym inwestycjom w Hotelu Cieplice, planom przebranżowienia obiektu galerii handlowej przy ul. Pijarskiej na hotel, rozbudowującej się galerii Echo, wybudowanym Termom Cieplickim, rewitalizacji Parku Norweskiego, wybudowanemu Centrum Rekreacji w Sobieszowie, rewitalizacji kaplic nagrobnych i zespołu pocysterskiego czy powstałemu Multimedialnemu Muzeum Fresków w Cieplicach.

Największą uwagę prezydent poświęcił jednak dzielnicy przemysłowej miasta i przedsiębiorcom w niej funkcjonujących. - Jelenia Góra jest za dużym miastem, by koncentrowała się tylko na turystyce – mówił. – To również miejsce do dobrych inwestycji i przemysłu. Coraz więcej firm osiedla się na naszej strefie ekonomicznej i chce się tu rozbudowywać. W minionym roku przybyło w strefie 900 nowych miejsc pracy – dodał.

Prezydent szczegółowo mówił o planach rozwoju jeleniogórskich firm i dotychczasowych osiągnięciach, za które trzy przedsiębiorstwa odebrały Nagrody Specjalne Prezydenta.
W imieniu firmy O.P.S.O. produkującej wyroby marki STORA-DRAIN, w tym kanały odwadniające z polimerobetonu, nagrodę odebrał prezes zarządu Jacek Ratasiewicz.

- Firma O.P.S.O. założona w 2008 roku we wrześniu ubiegłego roku przeniosła się do nowej siedziby w Strefie Przemysłowej Miasta przy ul. Spółdzielczej. Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów w tej branży w Europie. Pod względem rozwiązań technicznych i technologii nie odstępuje od czołówki. Firma stosuje najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu ekologii – wymieniał prowadzący Darek Maląg.

Nagrodzeni zostali również Sylwia i Rafał Ładzińscy, właściciele firmy Metal-Master i Flaris. Konstruktorzy i producenci szybkiego, lekkiego i bezkonkurencyjnego w skali globalnej samolotu o nazwie FLARIS LAR 1, który ma szansę stać się polskim hitem eksportowym. Światowa premiera samolotu odbyła się w czerwcu 2013 r., podczas International Paris Air Show Le Bourget. W październiku 2013 r. eksponowany był w siedzibie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w Montrealu – najważniejszej organizacji lotniczej na świecie. Firma Metal-Master, odebrała już statuetkę „Lidera Przedsiębiorczości Roku 2013”, tytuł nadawany szczególnie innowacyjnym i dynamicznym firmom oraz osobom i instytucjom wspierającym przedsiębiorczość.

Trzecią z nagród odebrała firma FHU KUBEX założona w 1992 roku przez Krystynę i Ryszarda Kubiak z Jeleniej Góry. - Początkowo Firma zajmowała się handlem artykułami kolonialnymi i hodowlą drobiu. Działalność hodowlana zmieniona została w pierwszą w mieście prywatną firmę dystrybucyjną w zakresie handlu żywnością, a w szczególności mięsem czerwonym i białym oraz wędlinami. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Kubex rozszerzył swoją działalność na rynek czeski. Obecnie Państwo Kubiak zatrudniają ok. 50 osób. W ciągu trzech lat przy udziale w większości środków własnych udało im się wybudować nowoczesny obiekt handlowo-produkcyjny w przemysłowej strefie miasta, przy ul. Spółdzielczej – przybliżał działalność firmy Darek Maląg.

Ostatnią z nagród odebrało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Jeleniej Górze. To jedna z najprężniej działających organizacji pozarządowych w mieście, która w tym roku obchodzi swoje 25 – lecie powstania.

- Do głównych celów i zadań stowarzyszenia należy zbieranie i propagowanie wiedzy o Lwowie i południowej części dawnych Kresów Wschodnich II RP – mówil D. Maląg. - Towarzystwo wydaje szereg publikacji dotyczących Kresów i ich mieszkańców, prowadzi wiele akcji, organizuje wernisaże, wystawy, a ostatnią była wystawa fotograficzną „Park Aleksandria w Białej Cerkwi”, którą poprzedziło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wizycie Wincentego Pola w Bibliotece Schaffgotschów w 1847 roku. Towarzystwo jest również organizatorem corocznego, cieszącego się dużym uznaniem - festiwalu piosenki kresowej oraz aktywnie włącza się w organizowane przez miasto uroczystości o charakterze patriotycznym – dodał.

Wręczenie nagród poprzedził niezwykły koncert zespołu Głosowanie, działającego przy Jeleniogórskim Centrum Kultury pod opieką Jacka Szreniawy. Członkowie zespołu jako nieprofesjonalni wokaliści udowodnili, że talentami można się po prostu bawić. Swoimi głosami nie tylko wprawili publiczność w świetny nastrój, ale porwali ją do wspólnego śpiewania. Kto nie był i nie słyszał może żałować, lub wybrać się na ich najbliższe koncerty “Gwiazdo, Łasko, nie gaśnij”, które odbędą się w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze w piątek (17 stycznia) o godz. 16.00 i w niedzielę (19 stycznia) o godzinie 19.00.

Na zakończenie części oficjalnej życzenia złożył kominiarz, w rolę którego wcielił się jeleniogórski aktor Andrzej Marchowski, który jak zwykle zafundował gościom ogromna dawkę dobrego humoru, a na koniec występu rozdał kilka miejskich kalendarzy. Po jego życzeniach goście przeszli do foyer Filharmonii Dolnośląskiej na poczęstunek i symboliczną lampkę szampana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~aabbcc111 14-01-2014 9:09
fotoreportaż z tego wydarzenia powinien zawierać kilkanaście zdjęć, w tym większość to WYRÓŻNIENI nagrodami, a tak powstała lista obecności posłanek , radnych i ważnych urzędników ratusza ; cóż- urzędasy są najważniejsze
~ 14-01-2014 9:17
Gratulacje Panie Prezydencie.
~ 14-01-2014 9:18
W temacie most w Maciejowej to raczej zasłona milczenia by się przydała. Sukces to to nie był - tempo prac ujmujące. A na sali sama młodzież ;-)
~"/" 14-01-2014 9:22
Jeżeli chodzi o turystykę, to polecam: Karkonosze-praca w kuchni: http://youtu.be/oTOWYeC2DIA Przyszłość młodych Jeleniogórzan zależy od: Szkolnictwo zawodowe Jelenia Góra Dolny Śląsk: http://youtu.be/4rZA5kvurLs Natomiast jeleniogórski samorząd gospodarczy, już nie istniejący, robił kiedyś, bez nagród, to: Samorząd gospodarczy: http://youtu.be/xneERIICO4Q
~xyd 14-01-2014 9:34
zdjęcie 113-nasza nowa Pani Dyrektor przedszkola,Pani Ewa,super kobieta,życzliwa,miła a przede wszystkim bardzo zaangażowana w swoją pracę,dziękujemy że Pani jest w naszej "trzynasteczce" RODZICE
~rumcajs54 14-01-2014 9:45
1. Znów zbyt mało fotek. 2. Alkohol w czasie pracy ?! 3. (...) przez Krystynę i Ryszarda KUBIAKÓW, KUBIAKÓW, Pani Redaktor. Czy Państwo wyciągacie jakiekolwiek wnioski z niektórych komentarzy ? ......
~ 14-01-2014 9:47
Do postu z 9:17 Żeby ci wazeliny nie zabrakło.....
~ 14-01-2014 9:53
I znowu Sami Swoi rozdzielają się nagrodami za pieniądze podatników a w mieście syf,brud i ubóstwo......
~Gość 14-01-2014 10:00
p.Zawila to chyba troche nad wyraz sie pospieszyl bo hurtownia kubeks istnieje juz z 15 lat jak nie dluzej a to ze miejsce zmienila to chyba nie zasuga Zawily tylko p.Kubiaka ze silnie rozwija swoja firme ,miejsc pracy to przybylo ale w marketach i na umowy smieciowe ,w tych firmach jak ikea i markety ludzie robia za marne grosze a oplaty smieciowe to koszmar i woda tez jak by z kranu leciala conajmiej ropa naftowa taka jest droga ,wiec p.Zawila chwalic to pan niema sie zbytnio czym i przypisywanie sobie sukcesow to troche wstyd ,co z rynkiem kilinskiego odlat ruina co z pijarska co z parkingami w miescie ,co z mieszkaniami dla mlodych zeby nie uciekali z tej dziury.?
~ad 14-01-2014 10:06
prezydent zapomniał sie pochwalić najdroższymi śmieciami,ogólnym brudem w mieście,wzrostem podatków i opłat i olewaniem mieszkańców,
~obiłan 14-01-2014 10:51
SŁABA TA KOMEDIA
~ 14-01-2014 11:28
Rozwoj okolic palacu prezydenckiego, o Lomnickiej i podobnych cicho sza. Najwazniejsze to sultankie okolice. Wodnik podewastowal szereg ulic, tez sie nic nie mowi. Wojska Polskiego i Wolnosci az do Cieplic to dzieki pozapadanym studzienkom to czolgowisko, Kierowcy zaciskaja zeby wpadajac z hukiem w te niespodzianki. To juz powod do zbiorowego pozwu miasta do sadu o odszkodowanie za zniszczone zawieszenia aut. Wielu z nas codziennie przemierza ta trase i co roku robi sie remonty zawieszen. Przeciez podatki w paliwie sie placi, gdzie wiec dbalosc o ulice?!!!!! Wazne jest dla wladz ich mile otoczenie urzedu miasta. Zenada i hanba.
~ 14-01-2014 11:35
Nagrody? Przeciez biora gruba kase za niby prace i jeszcze nagrody? Jaka laska !!!!!!!!!!!!!!!! A co pracujacy w budzetowce? G.....!
~kum 14-01-2014 11:35
Okazuje się, że można zrobić imprezę na najwyższym poziomie bez wielkiego bara-bara, jak to było w poprzedniej kadencji. Była jednak gafa, otóż dlaczego Zofia Czernow nic nie dostała, ani odznaczenia, ani nagrody, ani nawet peanu na cześć???
~cieplic 14-01-2014 11:56
i tak trzymać Panie prezydencie
~słusznie 14-01-2014 11:57
Jelenia Góra rozwija się coraz lepiej, z pustej ul Spółdzielczej rozwija się dzielnica przemysłowa. Jestem dumna z tego miasta, brawo Zawiła
~ad 14-01-2014 11:58
bo pani Zofia głosowała za olaniem referendum w sprawie 6 latków,i najważniejsze głosowała za okradzeniem Polaków z kasy z OFE
~pik 14-01-2014 12:01
Rozwój śródmieścia? Przede wszystkim zatamowanie jego zwoju, bo jest coraz bardziej przygnębiająco. Wszędzie plakaty 'wynajmę' 'sprzedam', wszędzie zaplute chodniki, liszaje na budynkach, 'śmieciowe gniazda' zgodne z nową ustawą na środku pieszego traktu! Czy ktoś w ratuszu ma jeszcze poczucie jakiejkolwiek estetyki? Czemu jest coraz bardziej dziadowsko?
~mareks 14-01-2014 12:17
To że ulica Spółdzielcza została ulicą inwestycji to chwała , ale mamy problem innego rodzaju , firmy tam inwestujące nie utożsamiają się z Jelenią Górą. Brak ich w życiu miasta ,nie tworzą klimatu współpracy. Rolą Prezydenta jest przekonanie tych firm , że tworzenie miejsc pracy to nie wszystko.
~ 14-01-2014 12:27
te same gemby juz potrzec sie niechce
~orek 14-01-2014 12:41
szkoda gadac
~ 14-01-2014 13:23
nowe miejsca pracy - o tak!! dzieci wam urosly zenia sie lub wychodza za mąż , wnukowie tez a gdzie maja pracowac jak nie na stanowiskach utworzonych dla nich - to sa tzw nowe miejsca pracy wg prezydenta - ich potomkowie i znajomi nie beda sie ubiegac po urzedach za praca oni ja tam juz maja zanim zdaza pomyslec
~ 14-01-2014 13:27
jestem ładna , jestem zgrabna i jestem mądra- n o i pracy sie nie boje bo jej nie ma
~upss 14-01-2014 14:43
A gdzie nagrody dla mieszkańców za to, że ciągną za najniższą krajową albo w ogóle bez pracy?
~maruda 14-01-2014 15:10
znowu te same twarze...pancerny beton, komuna.....nie dziwota że tu taki marazm
~ 14-01-2014 15:13
Na 50 tej fotce widac jak ich to podniecalo. Cala plejada tych co mamy ich na garnuszku, i to jakim! To droga do ruiny finansowej . 2 osoby pracuja na swoja emeryture i na 6u takich nierobow.
~t-tryk 14-01-2014 15:14
Jak się czyta co P. Prezydent powiedział to Jelenia jest rajem na ziemi. Prezydent jest oświeconym władcą dbającym o poddanych, a ludziom niedługo ptasiego mleka nawet nie zabraknie. A jak jest naprawdę , dopowiedz sobie sam.
~Widz 14-01-2014 16:03
Na 28 zdjeciu widzimy twarz nowego Prezydenta Jeleniej Gory.Oby tak sie stalo, to bedzie uzaleznione w duzej mierze wlasnie czy mieszkancy chca zmian czy dalszy marazm i ciagle narzekania.Na wielu fotkach widac ze prezesi Karkonoszy przyszli cos nie cos ugrac, i nie tylko bo widac prezeske KPRu.Ale widac ze wszyscy graja bo kazdy usmiechniety i zadowolony, tylko Prezyden nie zadowolony bo kadencja sie konczy.
~ff 14-01-2014 16:14
Widać, że Pan Prezydent ma gest w tym roku - to może pracownicy placówek oświatowych / nie mówię o nauczycielach !/ - Mu podległych urzędowo !- otrzymają normalną od kilku lat oczekiwaną podwyżkę pensji , bo życie za minimalną pensję w "tym raju jeleniogórskim" graniczy z cudem przetrwania !!!!!
~luis 14-01-2014 16:22
900 miejsc pracy.....chyba w ratuszu
~Czytelnik Z 14-01-2014 17:49
Tak oglądając zdjęcia zastanawiam się kiedy ci wszyscy dyrektorzy szpitali, szkół i innych placówek, komendanci straży, policji, naczelnicy itp. itd. w ogóle pracują. Ja wiem, że to rok wyborczy ale jakiego artykułu nie otworzę to te same „osobistości” na zdjęciach widzę. Boję się, że za chwilę nawet jak cukiernice otworzę to tam będą (rany jak to dobrze, że nie słodzę!!! więc nie zaglądam do cukiernicy)
~PL 14-01-2014 17:51
A co z walką ze smogiem w JG ? Tutaj jak widać nic się nie zmieniło dalej będziemy wdychać dym z kominów!!!
~fantyka 14-01-2014 18:15
Ci od tego samolotu to niech sie tak nie chwalą, albo niech sobie przypomną film " Układ zamknięty " PS. Jaka firma dostarcza kurczaki do KFC ? Mogli by zwrócić uwagę na opierzenie bo dość często zdarza się skrzydełko z piórkiem.
~Tuiteraz 14-01-2014 19:04
W skrócie: Ci co byli u koryta,ci co są i ci co będą jak zwykle a reszta tego miasta to o d....ę rozbić. Gorzej to było tylko w Stanie Wojennym.
~ 14-01-2014 19:08
Tak to jest jak ktoś dostanie się na karuzelę trudno z niej zlecieć, tylko się miejsca zamieniają, PO dość nepotyzmu jeleniogórskiego, mieszkańcy Jeleniej Góry to ludzie myślący, nie trzeba im wciskać kitu, że tutaj to eldorado, drogi najlepsze w Polsce, nie kłamcie, nie róbcie z ludzi durni !! Widać po imprezach samorządowych organizowanych w filharmonii, stała się ona siedzibą klakierstwa, ale już niedługo, Schetyna odszedł, czas na jego zaplecze twardogłowych !!!!
~ 14-01-2014 19:11
A ile ta impreza kosztowała miasto !!!!!!!!!!!!!!!
~abc 14-01-2014 20:09
Teraz to same rauty i spotkania,noworoczne jak nie u Prezydenta to u Starosty czy Burmistrzów oczywiście wszystko w godzinach pracy,Praca nie zając nie ucieknie , urzędnik też musi się odstresować .
~ 14-01-2014 20:36
Ależ grajdół ta Jelenia Góra, te same twarze, ci sami odznaczani, fałszywe uśmiechy, wazeliniarstwo, obłuda, kłamstwa byle być i trwać przy korytkach.
~ 14-01-2014 20:53
Podobna szopka odbyła się w hotelu w Karpaczu pod przewodnictwem starosty Włodygi z udziałem Schetyny i innych , taki sam skład jak na spotkaniu w filharmonii, zabawa trwa, goście bawią się !!! Jelenia Góra wyludnia się tylko przybywa urzędników i Vipów, biedne miasto i tyle !!
~Pitagoras 14-01-2014 21:49
Czy jest w stanie ktos pomoc mi rozwiazac zadanie z funkcji kwadratowej?
~kram 14-01-2014 23:10
Do tych wszystkich osiągnięć prezydenta Jeleniej Góry należy koniecznie dodać podwyżkę o 60% czynszów w mieszkaniach komunalnych.Dzięki tej podwyżce będzie uratowany budżet Jeleniej Góry! To jest powód do dumy Dlaczego prezydent nie powiedział o tym w Filharmonii jak bardzo" dba" o biedniejszych mieszkańców ?
~anonim1 14-01-2014 23:24
a pani dyrektor PUP tylko wszędzie się buja z przyboczną Danutą W., której więcej nie ma w pracy...zresztą i tak nic tam nie robi
~Obywatelka 14-01-2014 23:31
Jak zwykle, prezydent, Ładziński i Stec! Święta Trójca haha
~Rico 14-01-2014 23:46
Życie społeczne kompletnie zamarło w tym mieście.Poza prezydentem obecnym i byłymi nikogo nie poznaję
~sobieszowianin 15-01-2014 0:20
A propos Sobieszowa to pan prezydent powinien do swoich "sukcesów" zaliczyć również oddanie za friko KPN-owi pałacu, który mógłby stanowić popularne centrum hotelowo-konferencyjne ze względu na wspaniałą lokalizację. Zamiast tego będziemy mieć tam nudne muzeum historii lasów (spółka historyk & leśnik, więc co innego mogli wymyślić?) i wszechobecny burdel, własciwy dla KPN-u. Sprawą ze wzgledu na defraudację publicznych pieniedzy powinny zająć się już dawno ABW, NIK i prokuratura.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group