Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9432
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Noworocznie z nagrodami prezydenta

Wtorek, 14 stycznia 2014, 7:47
Aktualizacja: Środa, 15 stycznia 2014, 8:04
Autor: Angela
Jelenia Góra: Noworocznie z nagrodami prezydenta
Fot. Angela
– Nowe miejsca pracy oraz rozwój śródmieścia – na tym chcemy koncentrować się w tym roku – mówił w przemówieniu noworocznym prezydent Marcin Zawiła. Na imprezie, która odbyła się wczoraj (13.01) w Filharmonii Dolnośląskiej wręczono również Nagrody Specjalne Prezydenta dla firm: O.P.S.O., Metal–Master i Flaris i FHU KUBEX oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich w Jeleniej Górze. Całość uświetniły występy muzyczne i wokalne.

Uroczystość rozpoczął koncert Zespołu Finezja działającego przy Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze pod kierownictwem prof. Tomasza Gadziny. W występie instrumentalnym swoje talenty zaprezentowali: Michał Starak, Wojciech Kowal, Emilia Adamowicz, Krzysztof Kowalski, Tomasz Taf, Aleksandra Dogiel i Jakub Nyc.

Po nich prezydent wygłosił swoje noworoczne przemówienie podsumowujące miniony rok.
- Wbrew temu co twierdzą niektórzy, ubiegły rok - dzięki mieszkańcom, przedsiębiorcom i przyjaciołom Jeleniej Góry – mimo ogólnopolskiego i światowego kryzysu dla Stolicy Karkonoszy wcale nie był najgorszy – mówił prezydent Marcin Zawiła przytaczając najważniejsze inwestycje i działania 2013 roku.
Mówił m.in. o przebudowach i budowach dróg, w tym: Spółdzielczej, Osiedla Robotniczego i planach budowy S-3 do Bolkowa, budowie mostu w Maciejowej czy modernizacji z udziałem unijnych pieniędzy budynków m.in. przy ul. Złotniczej i Drzymały.

- Ten rok będzie czasem koncentracji naszych wysiłków na śródmieściu – podkreślał. – Chcemy, by centrum miasta się rozwijało i tętniło życiem. Za wzór inicjatyw podjętych przez mieszkańców trzeba podać ul. Okrzei, która po remoncie drogi i modernizacji zabytkowych kamieniczek stała się jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic w mieście. Mam nadzieję, że w podobny sposób pięknieć będzie Aleja Wojska Polskiego – dodał.

Nie zabrakło także słów poświęconych rozwojowi branży turystycznej, w tym nowym inwestycjom w Hotelu Cieplice, planom przebranżowienia obiektu galerii handlowej przy ul. Pijarskiej na hotel, rozbudowującej się galerii Echo, wybudowanym Termom Cieplickim, rewitalizacji Parku Norweskiego, wybudowanemu Centrum Rekreacji w Sobieszowie, rewitalizacji kaplic nagrobnych i zespołu pocysterskiego czy powstałemu Multimedialnemu Muzeum Fresków w Cieplicach.

Największą uwagę prezydent poświęcił jednak dzielnicy przemysłowej miasta i przedsiębiorcom w niej funkcjonujących. - Jelenia Góra jest za dużym miastem, by koncentrowała się tylko na turystyce – mówił. – To również miejsce do dobrych inwestycji i przemysłu. Coraz więcej firm osiedla się na naszej strefie ekonomicznej i chce się tu rozbudowywać. W minionym roku przybyło w strefie 900 nowych miejsc pracy – dodał.

Prezydent szczegółowo mówił o planach rozwoju jeleniogórskich firm i dotychczasowych osiągnięciach, za które trzy przedsiębiorstwa odebrały Nagrody Specjalne Prezydenta.
W imieniu firmy O.P.S.O. produkującej wyroby marki STORA-DRAIN, w tym kanały odwadniające z polimerobetonu, nagrodę odebrał prezes zarządu Jacek Ratasiewicz.

- Firma O.P.S.O. założona w 2008 roku we wrześniu ubiegłego roku przeniosła się do nowej siedziby w Strefie Przemysłowej Miasta przy ul. Spółdzielczej. Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów w tej branży w Europie. Pod względem rozwiązań technicznych i technologii nie odstępuje od czołówki. Firma stosuje najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu ekologii – wymieniał prowadzący Darek Maląg.

Nagrodzeni zostali również Sylwia i Rafał Ładzińscy, właściciele firmy Metal-Master i Flaris. Konstruktorzy i producenci szybkiego, lekkiego i bezkonkurencyjnego w skali globalnej samolotu o nazwie FLARIS LAR 1, który ma szansę stać się polskim hitem eksportowym. Światowa premiera samolotu odbyła się w czerwcu 2013 r., podczas International Paris Air Show Le Bourget. W październiku 2013 r. eksponowany był w siedzibie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w Montrealu – najważniejszej organizacji lotniczej na świecie. Firma Metal-Master, odebrała już statuetkę „Lidera Przedsiębiorczości Roku 2013”, tytuł nadawany szczególnie innowacyjnym i dynamicznym firmom oraz osobom i instytucjom wspierającym przedsiębiorczość.

Trzecią z nagród odebrała firma FHU KUBEX założona w 1992 roku przez Krystynę i Ryszarda Kubiak z Jeleniej Góry. - Początkowo Firma zajmowała się handlem artykułami kolonialnymi i hodowlą drobiu. Działalność hodowlana zmieniona została w pierwszą w mieście prywatną firmę dystrybucyjną w zakresie handlu żywnością, a w szczególności mięsem czerwonym i białym oraz wędlinami. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Kubex rozszerzył swoją działalność na rynek czeski. Obecnie Państwo Kubiak zatrudniają ok. 50 osób. W ciągu trzech lat przy udziale w większości środków własnych udało im się wybudować nowoczesny obiekt handlowo-produkcyjny w przemysłowej strefie miasta, przy ul. Spółdzielczej – przybliżał działalność firmy Darek Maląg.

Ostatnią z nagród odebrało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Jeleniej Górze. To jedna z najprężniej działających organizacji pozarządowych w mieście, która w tym roku obchodzi swoje 25 – lecie powstania.

- Do głównych celów i zadań stowarzyszenia należy zbieranie i propagowanie wiedzy o Lwowie i południowej części dawnych Kresów Wschodnich II RP – mówil D. Maląg. - Towarzystwo wydaje szereg publikacji dotyczących Kresów i ich mieszkańców, prowadzi wiele akcji, organizuje wernisaże, wystawy, a ostatnią była wystawa fotograficzną „Park Aleksandria w Białej Cerkwi”, którą poprzedziło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wizycie Wincentego Pola w Bibliotece Schaffgotschów w 1847 roku. Towarzystwo jest również organizatorem corocznego, cieszącego się dużym uznaniem - festiwalu piosenki kresowej oraz aktywnie włącza się w organizowane przez miasto uroczystości o charakterze patriotycznym – dodał.

Wręczenie nagród poprzedził niezwykły koncert zespołu Głosowanie, działającego przy Jeleniogórskim Centrum Kultury pod opieką Jacka Szreniawy. Członkowie zespołu jako nieprofesjonalni wokaliści udowodnili, że talentami można się po prostu bawić. Swoimi głosami nie tylko wprawili publiczność w świetny nastrój, ale porwali ją do wspólnego śpiewania. Kto nie był i nie słyszał może żałować, lub wybrać się na ich najbliższe koncerty “Gwiazdo, Łasko, nie gaśnij”, które odbędą się w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze w piątek (17 stycznia) o godz. 16.00 i w niedzielę (19 stycznia) o godzinie 19.00.

Na zakończenie części oficjalnej życzenia złożył kominiarz, w rolę którego wcielił się jeleniogórski aktor Andrzej Marchowski, który jak zwykle zafundował gościom ogromna dawkę dobrego humoru, a na koniec występu rozdał kilka miejskich kalendarzy. Po jego życzeniach goście przeszli do foyer Filharmonii Dolnośląskiej na poczęstunek i symboliczną lampkę szampana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
430
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group