Sobota, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 2097
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowi aktorzy w zespole Norwida

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 19 stycznia 2014, 7:59
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 stycznia 2014, 7:26
Autor: Elster
Fot. Archiwum Teatru
Powiększyła się artystyczna część etatowej drużyny Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Dyrektor Piotr Jędrzejas zatrudnił dwoje aktorów: Martę Kędziorę i Bogusława Kudłka.

Na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Norwida w tym sezonie Marta Kędziora pojawia się w komedii „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera w reż. Stefana Szaciłowskiego w roli nimfomanki Marlène. W dramacie „Blackbird” Davida Harrowera w reż. Grzegorza Brala gra postać Uny, a w komedii kostiumowej rodem z XVII-wiecznej Francji - „Don Juan” Moliera w reż. Michała Kotańskiego występuje jako Karolka.

Marta Kędziora (rocznik 1986) po ukończeniu dwuletniego Studium Aktorskiego “Art-Play” Doroty Pomykały i Danuty Owczarek w Katowicach, rozpoczęła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Jeszcze jako studentka pod opieką Grażyny Krukówny wystąpiła z monodramem „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego na 42. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora WROSTJA 2008.

Debiutowała na ekranie rolą Gaby w filmie krótkometrażowym „Chcę wstąpić do policji” (2010) w reż. Agnieszki Manii, który zdobył I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich 2011 w Koninie. W 2011 roku broniła dyplom aktorski rolami w spektaklach: „Straż porządkowa - kompromis z teatrem” na podstawie dramatów Tadeusza Różewicza w reż. Uli Kijak oraz „Nasze miasto” Thorntona Wildera w reż. Jacka Jabrzyka. Na ubiegłorocznym 34. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - wraz z grupą Sultan hagavik i Przyjaciele - odebrała główną nagrodę za Nurt Off za spektakl „Pasja: cała ta chujowa piosenka aktorska” w reż. Martyny Majewskiej.

Z kolei 35-letni Bogusław Kudłek jest już znany jeleniogórskiej publiczności z niewielkiej roli kupca Pana Niedzieli w inscenizacji sztuki „Don Juan” Moliera w reż. Kotańskiego oraz jako zwariowany zastępowy Pączek w spektaklu „Sylwestrowy Kabaret Sylwestrowy?! – w poszukiwaniu nowego…” wg tekstu Szymona Bogacza.

Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2002). Pracował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (2007-2009). Występował potem na scenach warszawskich: Laboratorium Dramatu (obecnie Teatr Dramatyczny), na Woli im. Tadeusza Łomnickiego i Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Współpracował także z Teatrem Rawa w Katowicach.

Na dużym ekranie zadebiutował w „Pogodzie na jutro” (2003) Jerzego Stuhra. Zagrał potem jeszcze w kilku filmach, m.in. „Katatonia” (2004) Jacka Nagłowskiego, uhonorowanym Nagrodą Główną w konkursie kina niezależnego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Występuje także w serialach, m.in.: „Czas honoru”, „Ojciec Mateusz”, „Samo życie”, „Na Wspólnej” czy „Hotel 52”.

Został zauważony jako Andrzej Chełmicki, syn najbogatszego i najbardziej bezwzględnego biznesmena, jeden z bohaterów serialu TVP2 „Egzamin z życia”. Stał się rozpoznawalny jako Jonasz Szmidt (zginął w 101 odcinku), „czarny charakter” w serialu Polsat „Fala zbrodni”. Dla odmiany w serialu TVN „Majka” wystąpił w roli Bartka Orłowa, grafika w firmie „Panorama Projekt”. W filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009), w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, odtwarza postać księdza Wacława. W biograficznym „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013) Andrzeja Wajdy gra Bogdana Borusewicza, działacza opozycyjnego w okresie PRL.

Oboje aktorów otrzymało etat w Teatrze im. Norwida i już bierze udział w próbach do sztuki „Samobójca” Nikołaja Erdmana w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego (na jeleniogórskiej scenie wyreżyserował: „Dialogi o zwierzętach” i „Romea i Julię” – przyp. red.) i adaptacji Dany Łukasińskiej. Będzie to czwarta w tym sezonie premiera, która została zaplanowana na 8 marca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~sawa 19-01-2014 11:02
no,to moga tez wystawic Hair.....
~ala 19-01-2014 11:10
Grażyna Krukówna ma stopień naukowy doktora sztuk teatralnych. Proszę Panstwa to już nie szkoła średnia, gdzie wszyscy nauczyciele każą nazywać się profesorami.
~NNN 19-01-2014 11:13
Coś mi wrony krakały ze to nie ostatnie zmiany .......kiedy starzy aktorzy wylecą za źle podaną rękę albo za krzywe zęby ??????
~M. Kamiński 19-01-2014 12:05
Poza paroma elementami nie znamy planów artystycznych teatru ani na sezon, ani na rok budżetowy, więc jeszcze nie wiadomo, w jakim celu pojawili się nowi aktorzy. W każdym razie grono aktorów w młodo-średnim wieku jest już teraz całkiem spore. Ale przy tej okazji godzi się wspomnieć o Katarzynie Janekowicz, utalentowanej młodej aktorce, która już w pierwszym roku pracy przebojem zawojowała jeleniogórską scenę, zdobywając glównie za Blackbirda najważniejszą lokalną nagrodę teatralną - Srebrny Kluczyk. To wielka szkoda, że teatr postanowił się z nią rozstać w tak niespodziewanie szybkim trybie, podmieniając nawet obsadę w lecącym wciąż Blackbirdzie na tę nową panią. Pozdrawiam, Miłosz Kamiński
~rysia 19-01-2014 17:02
to ciekawe ile czasu gry na scenie przypada na jednego aktora/aktorki/?
~Widz 19-01-2014 18:08
Dot. komentarza p. Kamińskiego. Hm, p. Janekowicz (robi teraz karierę we Wrocku) jest kobietą uroczą, ale talent to już rzecz wzglądna. W Blackbirdzie każdy wypadnie dobrze. Michelle Pfeiffer do dziś żałuje, że odrzuciła rolę (rola była pisana "pod nią") w "Milczeniu owiec", ponieważ tym samym straciła Oscara, a dostała go Jodie Foster. Tak więc "nowa pani" jest też dobra w tej roli.
~BC 19-01-2014 19:16
Ciekawe czy nowy Dyrektor Pan Piotr ma dobry węch? A może z węchem u niego w porządku, ale nie chadza na wieczorne przedstawienia? W czy problem? Ano w tym, że w przybytku takim jak teatr, zapach frytek psuje wszelkie doznania z teatrem związane. Na piątkowym przedstawieniu smród spalonego oleju po frytkach był tak intensywny, że w przerwie rozważaliśmy opuszczenie teatru. Panie Piotrze - rodzi się już w Jeleniej Górze przydomek dla Pana - "Frytkowy".
~do Ala 19-01-2014 19:45
Nie wiem, czy wiesz, ale na pewno w jednej szkole w Jeleniej Górze macie nauczyciela ze stopniem doktora.... i nie każe się tytułować "profesor"...pozdrawiam
~NNN 19-01-2014 23:10
kra kra kra ......zapominacie o jednym za każda dodatkową "gębę " to my ...mieszkańcy ..plłacimy i to nie mało...a oni robią sobie karierę na naszym "garbie" i spadają w świat .......to są tak zwane oszczędności od"tyłka "strony .........następną "mądrą " oszczędnością jest przy obsadzie 550 ludzi na widowni , brak etatowej obsługi odpowiedzialnej za ewakuacje to nie oszczędność tylko prokurator się kłania .Przykładów głupoty można mnożyć ,nie wiem kto temu człowiekowi doradza ale albo robi to celowo albo jest tak samo "mądry"....
~szlachcic 20-01-2014 1:31
A mówią wrocławskie słoiki, że nie potrzebują Jeleniej Góry. Tymczasem ciągną do nas jak pszczoły do miodu...
~do szlachcic 20-01-2014 1:38
szkoda tylko że po kasę .....ale skoro Jelenia jest taka bogata ???!!!
~BIMARISTAN 20-01-2014 3:03
„Samobójca” Nikołaja Erdmana... - z powodu mojej śmierci proszę nikogo nie winić...
~bizsensemman 20-01-2014 10:40
20 osobowy zespół aktorski !!! Średnia pensja, powiedzmy 1600zł plus honoraria za spektakle 200-300zł, średnio po 5 spektakli w miesiącu to daje na głowę ponad 34 tys zł rocznie. 20 osób to 684 tys. zł rocznie !!!!
~Hakan 20-01-2014 12:27
Brawo!!!! Nowe TWARZE zawsze są mile widziane!!!
~Dobiznesman 20-01-2014 13:46
Dobry żart tynfa wart !
~monx 21-01-2014 3:17
Nie po kasę, tylko po pracę! Szkoły aktorskie wypuszczają więcej absolwentów niż jest dla nich miejsc pracy. Dlatego szukają jej wszędzie, w tym u nas. W takim Wrocławiu wszystkie miejsca zajęte, to próbują coś znaleźć u nas. A ja powiem tak: skoro Wrocław produkuje tabuny nieprzydatnych absolwentów, to niech sam znajduje dla nich pracę czy inne zajęcie, a nie wyjeżdżają do innych miast ciągnąc za sobą swoje patologie. Nie dość że płacimy grube pieniądze na utrzymywanie niepotrzebnych szkółek, żeby w jakimś Wrocławiu naprodukowani doktorzy mieli pracę, to jeszcze mamy później problem z absolwentami tych pseudoszkółek, z którymi nie ma co zrobić.
~Tak! 21-01-2014 17:19
W naszym teatrze- aktorzy tylko po jeleniogórskiej PWST! W naszym teatrze- aktorzy tylko serialowi i za 100 zł spektakl! A teraz rozpędź się jeden z drugim i ... walnij w ścianę.... może pomoże...
~Anika 21-01-2014 18:00
A propos/BC/- brawo za uwagi w sprawie "pubowych" SMRODÓW w teatrze.Ostatnio tak mi płaszcz przeszedł zapachem "żarcia", że musiałam go oddać do pralni .Dzieci pytały, w której knajpie byłam,bo nie wierzyły, że w teatrze tak capi!!Niech właściciele pubu postarają się o dotacje unijną, którą przeznaczą na zamontowanie WENTYLACJI
~to dziwne 21-01-2014 19:42
Leciało kiedyś pizzą baardzo, ale pizzy i frytek już nie mają.... Wtedy nikomu nie przeszkadzało, nawet niezbyt ... były dyr nikomu nie przeszkadzał....no nic nikomu nie przeszkadzało....
~do 17:19 21-01-2014 21:12
To ty się rozpędź i walnij w ścianę. Gdzie ty widziałeś PWST w Jeleniej Górze? Na szczęście u nas nie ma takich szkółek, które kształcą tabuny absolwentów, którzy nigdzie po studiach nie mogą znaleźć pracy. A jak są miasta, które mogą sobie pozwolić na takie fanaberie, to niech te szkoły gotowania na gazie same potem szukają pracy dla swoich absolwentów.
~;) 21-01-2014 21:34
Rozumiem, że polemizujesz z moją ironiczną konkluzją ;) Zastanawiałem się jakich aktorów chcecie w jeleniej, jeśli nie przyjezdnych...Teraz rozumiem- nie chcecie :) Ironii nie czytasz, do teatru nie chodzisz...
~kirq 21-01-2014 23:09
Cieszmy się, że ktoś MŁODY w ogóle chciał przyjść do pracy w naszym teatrze, po tym jak zniknął z kulturalnej mapy Polski w ostatnich latach. Nie wiem, skąd się biorą ci wszyscy mądralińscy-krytykanci , ale siła "argumentów" poraża, że wali frytami z knajpy albo że to kolejne gęby do wykarmienia :D No nie mogę :D :D :D Proponuję zamknąć teatr, będzie taniej, zburzyć i zaorać, muzea i filharmonię też, przecież kultura nic nie produkuje ;) :P Jelenia wtedy na pewno się podźwignie i zacznie rozwijać. Dajcie nam tylko jeszcze województwo i paru zombie-komuchów w zestawie, wtedy będzie lepiej.
~kirq 21-01-2014 23:14
A i jeszcze jedno - to też dobre. Te "wrocławskie słoiki" :D :D :D No to jeszcze w szpitalu powinni nas leczyć tylko lekarze po medycynie na Kolegium Karkonoskim, a w sądzie niech orzekają sędziowie po prawie z naszego Uniwersytetu z Nowowiejskiej i będzie gites! ;) No i w ogóle zwolnić wszystkich, co nie płacą podatków w JG a tu pracują :D :P
~emu 22-01-2014 3:21
Odezwali się "kulturalni"... "Wali frytami z knajpy", "paru zombie-komuchów", "w szpitalu powinni nas leczyć"... W którym teatrze nauczyliście się takich sformułowań? Jeśli taką kulturę prezentują ci, którzy chodzą do teatrów, to faktycznie teatry należałoby zlikwidować. Jak widać na załączonych obrazkach, są bezużyteczne. A aktorów na bezrobocie, ewentualnie mogą podawać zupę w barach. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczmy na drogi - na pewno będzie z nich większy pożytek niż z garstki snobów, którzy udają ukulturalnionych, a słoma z butów wyłazi im przy pierwszej lepszej okazji. Co do "wrocławskich słoików", to niestety prawdą jest, że największym chamstwem cech...ją się właśnie wrocławianie. Wystarczy poczytać wrocławskie fora. I widać to też na tym portalu.
~Notak 22-01-2014 7:39
Na załączonych obrazkach widać, że teatry są bardzo potrzebne. Uczą tam, jak nie poddać się oczykiwaniom szarej masy pozbawionej aspiracji i walczyć z ogólnie panującą chęcią zdewastowania wszystkiego, co nie służy do żarcia ;) Teatr uczy myśleć, tak jest od tysięcy lat i na szczęście żaden bełkot tego nie zmieni :) Słoma z butów wyłazi, tylko komu? Kompleksy lecz inaczej dobry człowieku, podający ci talerz aktor ich nie wyleczy, przykro mi :)
~do 07:39 22-01-2014 16:01
Jeśli wszyscy obrońcy teatrów cech...ją się takimi samym poziomem kultury i wyrafinowaniem intelektualnym, to jest to dowód, że teatry niczemu nie służą. To właśnie tobie słoma z butów wyłazi. To, że teatry ukulturalniają, to jest banał, slogan. Jak widać, prawda wcale taka być nie musi. Obecnie człowiek ma dostęp do wielu różnych źródeł kultury: internet, telewizja, prawie każdą sztukę można sobie obejrzeć na DVD. Lepiej poznasz całego Szekspira siedząc w domu niż zasuwając co tydzień do niedogrzanego teatru z kiepskimi aktorami (którzy nie znaleźli pracy przy reklamach albo w serialach, to trafili do nas). Należy poważnie zastanowić się nad finansowaniem teatrów, skoro produkują on takich prostaków jak ty. Niestety, taka jest prawda. przykro mi.
~Super 22-01-2014 17:48
Zły aktor, bo w reklamie nie gra! Internet i telewizja cię uczy kultury- to widać, Przykro mi :)
~Antoni 22-01-2014 18:08
Misiek, a ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Ciebie teatry nie tylko nie nauczyły kultury, ale też umiejętności myślenia. Jesteś chodzącą antyreklamą teatrów.
~Stanisław 23-01-2014 12:28
Piesku, ty natomiastjesteś antyreklamą samego siebie, wyjątkowo kulturalną za to :) Ale z czytaniem ze zrozumieniem to u ciebie kiepsko...
~Jerzy 23-01-2014 16:06
Szczurku, ty z kolei jesteś antyreklamą wszystkiego - każdej rzeczy, o której mówisz. Jesteś po prostu jednym, wielkim, ujadającym nieporozumieniem.
~Wojciech 23-01-2014 17:40
Kotku, weź się czymś zajmij, najlepiej sobą, biedna smutna osobo
~Mirosław 23-01-2014 20:52
Żuczku, masz jakiś etat na hejtowanie na tym portalu pod różnymi nickami? Czy może robisz to sam z siebie, w przerwie między próbami w teatrze?
~Zenobiusz 23-01-2014 23:21
Małpko, płacą mi za lajki, hejty pod różnymi nikami - to raczej o tobie, płaci mi wielki potwór spagetti w przerwie między próbami ;) luz!
~Stefan 24-01-2014 0:59
Karaluszku, czyli można się było tego domyśleć. Zawodowy spamer. Są tacy w sieci, którzy zagłuszają fora ze kilka zetów na zamówienie. Pochwal się, ile ci płacą?
~Wiktor 24-01-2014 6:55
Mniej niż tobie amebo :(
~Ireneusz 24-01-2014 19:16
Pewnie jesteś jakimś gimbusem, który w ten sposób dorabia kilka złociszy do kieszonkowego.
~Tak 26-01-2014 14:02
Tak! Tak! Właśnie tak!
~Przerażające 26-01-2014 19:31
To już nawet w teatrze zatrudniają gimnazjalistów?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group