Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4612
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowa pracownia w Rzemiosłach

Środa, 5 lutego 2020, 6:24
Aktualizacja: Czwartek, 6 lutego 2020, 13:18
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nowa pracownia w Rzemiosłach
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (4.02) w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych uroczyście otwarto nową pracownię, z której korzystają uczniowie i nauczyciele kierunku technik przemysłu mody. To nowa propozycja cieplickiej placówki, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a po jej ukończeniu nie ma problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy.

Pracownia została wyposażona przy wsparciu finansowym ze środków Unii Europejskiej (RPO). Do dyspozycji uczniów zainstalowano m.in. overlocki, profesjonalne maszyny do szycia, dziurkarki, manekiny, stół krojczy itp. W kolejnym etapie doposażenie przewiduje instalację komputerów z nowoczesnymi programami do konstrukcji i stopniowania odzieży.

Jestem przedsiębiorcą, który od 30 lat pracuje w tej branży, od 20 lat zajmuję się edukacją, a do 2023 roku będę odpowiadać za edukację w Polsce, w naszej branży - powiedział Wojciech Słaby z Sektorowej Rady ds. Kompetencji Przemysłu Mody i Innowacyjnych Tekstyliów, który cieszy się, że w Jeleniej Górze powstał kierunek przemysłu mody. - To jedna z najbardziej innowacyjnych branż w Unii Europejskiej, Polska jest na drugim miejscu pod względem liczby zakładów i na trzecim miejscu pod względem zatrudnienia. To jedna z 12 branż, które promują polską gospodarkę za granicą. Do roku 2030 w Polsce będzie brakować 30 tysięcy osób w tym zawodzie, a obecnie uczy się 3 tysiące uczniów, więc potrzeby są ogromne - dodał W. Słaby, który podkreśla, że nabywając umiejętności oczekiwane przez przedsiębiorcę, można po takiej szkole znaleźć dobrze płatną pracę.
To pierwsza część wyposażenia, będą jeszcze komputery z nowoczesnym oprogramowaniem do stopniowania, stylizacji odzieży - powiedziała Anna Szydłowska-Robak, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, która podkreśla, że nowa pracownia to efekt kilkuletniej pracy, a zainteresowanie młodzieży jest coraz większe. - Każdy lubi pracować na profesjonalnym sprzęcie - technik fotografii i multimediów robi furorę wśród uczniów i liczę na to, że podobnie będzie z modą - dodała dyrektorka.
Kierunek jest bardzo ciekawy, ma bardzo duże możliwości i myślę, że będzie kontynuować naukę w tym kierunku - powiedziała Amelia Rosińska, uczennica kierunku technik przemysłu mody. - Uczymy się szyć, dobierać kolory, to chyba najlepszy kierunek w tej szkole - dodała Amelia. - Na początku miałyśmy starszy sprzęt, ale jak zobaczyłam nowe urządzenia to było "wow" - wyznała Eliza Bernyś, kolejna z uczennic nowego kierunku.

Twoja reakcja na artykuł?

17
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group