Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 5955
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JANOWICE WIELKIE: „Nowa Nadzieja” czyści rzekę Bóbr w Janowicach

Czwartek, 24 marca 2011, 8:30
Aktualizacja: 8:30
Autor: RED
JANOWICE WIELKIE: „Nowa Nadzieja” czyści rzekę Bóbr w Janowicach
Fot. Organizatorzy
Do jutra potrwa akcja ośrodek "Nowa Nadzieja" w Janowicach Wielkich, którego podopieczni sprzątają brzegi rzeki Bóbr. Działania zainicjowali Oksana i Jarosław Wasilewscy.

W ubiegłym roku podopieczni ośrodka przeprowadzili podobną akcję: na półkilometrowym odcinku zebrali 9000 litrów odpadów, w tym resztek szkodliwych dla środowiska. Do akcji dołączyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (Inspektorat w Jeleniej Górze) oraz Okręg Jeleniogórski Polskiego Związku Wędkarskiego.

Tegoroczna akcja zaczęła się w miniony poniedziałek. Organizatorzy przewidują, że zbiorą ponad 40 tysięcy litrów zanieczyszczeń na trzykilometrowym odcinku Bobru. Przygotowano 350 worków o pojemności 120 litrów, a całość działań prowadzi kilkunastoosobowa grupa podopiecznych z Nowej Nadziei. Odpowiedni sprzęt do zbierania śmieci oraz ich wywóz koordynuje RZGW, Inspektorat w Jeleniej Górze.

Akcja zaczęła się od tamy przy ul. Nadbrzeżnej w górę rzeki, a docelowym miejscem kończącym działania będzie odcinek rzeki w kierunku tzw. Starych Janowic. Uwieńczeniem kilkudniowej akcji będzie wspólne ognisko i grill, którego fundatorem jest PZW i RZGW w Jeleniej Górze. W akcji gościnnie uczestniczą Norwegowie: prezes Fundacji Safety Shelter Nils E. Strand oraz dziennikarz Asmund Kilde.

Proekologiczne działania mają na celu chronić piękno przyrody, z której uroków czerpiemy na co dzień. Organizatorzy mają nadzieję, że akcja zachęci wszystkich miłośników przyrody, mieszkańców, instytucje, do sprzątania rzeki i – co najważniejsze – utrzymywania jej w czystości.

Jak nas informuje Oksana Wasilewska, dyrektor ośrodka, jego podopieczni zaangażowani są w różne działania m.in.: w porozumieniu
z Nadleśnictwem „ Śnieżka” w Kowarach i leśniczym z Janowic Wielkich, oczyszczają szlaki turystyczne w janowickich lasach, sprzątają ruiny zamku na Bolczowie. W ramach aktywizacji twórczej wspomagającej proces zdrowienia, organizują koncerty, monodramy, turnieje sportowe, zapraszają ciekawych gości, organizowane są coroczne zjazdy absolwentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group