Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 10971
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Noblista i jego Karkonosze na wystawie w Karpaczu

Piątek, 4 października 2013, 8:04
Aktualizacja: 8:09
Autor: Zbigniew Piepiora
Region: Noblista i jego Karkonosze na wystawie w Karpaczu
Fot. Zbigniew Piepiora
W związku z setną rocznicą przyznania Gerhartowi Hauptmannowi Nagrody Nobla i 150. rocznicą urodzin pisarza, w 2012 roku podjęto szereg inicjatyw kulturalnych. Ich celem było uświetnienie obchodów jubileuszowego Roku Hauptmannowskiego. Jedną z nich jest „wędrująca” (czasowa) wystawa pn. „Gerhart Hauptmann i Karkonosze”.

Ekspozycja była już prezentowana w Berlinie i we Wrocławiu. Tym razem zawędrowała do Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Z tej okazji odbył się wernisaż. Wydarzenie uroczyście otworzyli Julita Zaprucka, dyrektorka Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie i Zbigniew Kulik, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Ekspozycję podzielono tematycznie na: miejsca, wędrówki i inspiracje. Miejsca - gdyż Gerhart Hauptmann był silnie związany z Karkonoszami. Pewnego razu, podczas wyjścia z bratem na piwo do gospody, spontanicznie zakupili dom z kawałkiem ziemi w Szklarskiej Porębie. Kolejny dom noblista wybudował dziesięć lat później w Jagniątkowie. Wędrówki - bo jeszcze mieszkając w Berlinie, Gerhart Hauptmann wybierał się stamtąd na wycieczki po Karkonoszach. Inspiracje - gdyż tutejsze góry były dla noblisty rodzajem schronienia, ucieczki przed zgiełkiem Berlina czy Wrocławia. Dom Hauptmanna, który on sam określał mianem „Rezydencji Księcia Poetów” był miejscem spotkań artystów, którzy osiedlali się w zachodniej części Karkonoszy. Z kolei „produktywne spacery”, jak je określał, dostarczały mu inspiracji do wielu utworów.

Wystawę wzbogaciła gablota m.in. ze współcześnie wydanymi dziełami Gerharta Hauptmanna, wypożyczonymi z „Książnicy Karkonoskiej” oraz egzemplarzem „Tkaczy” („Die Weber”), za których G. Hauptmann otrzymał w 1912 roku literacką nagrodę Nobla. Obok książek znalazły się zdjęcia przedstawiające pobyt noblisty w Jagniątkowie i piękne okolice, w których jego willa została wybudowana.

– Mam głęboką nadzieję, że ta wystawa nie tylko bardziej zainteresuje Gerhartem Hauptmannem, ale także skłoni do przyjazdu do Jagniątkowa i Szklarskiej Poręby oraz do odwiedzenia dawnych domów noblisty, w których funkcjonują dzisiaj muzea. Promowanie znanych osobistości z Karkonoszy dzieje się nie tylko za przyczyną G. Hauptmanna, bowiem już w 7. października nastąpi otwarcie wystawy „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach” w Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie – podkreśliła Julita Zaprucka, która zaprezentowała i przekazała Z. Kulikowi najnowszą publikację „Gerhart Hauptmann i śląscy nobliści”. Bowiem noblistów oprócz Hauptmanna było na Śląsku jeszcze dziesięciu.

– Mało znaną ciekawostką jest to, że Carl Hauptmann, brat G. Hauptmanna, miał też swój udział z uzyskaniu literackiej nagrody Nobla przez Władysława Reymonta, którego powieść „Chłopi” została przetłumaczona „lustrzanie” na język niemiecki, a C. Hauptmann ją ubarwił literacko tak, aby tłumaczenie niemieckie dorównywało oryginałowi polskiemu – dodał Zbigniew Kulik.

Wystawę zorganizowały: Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze Oddział w Szklarskiej Porębie oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu wraz z Hotelem Mercure w Karpaczu. Za jej ideę odpowiadają: Tomasz Cela, Łukasz Kwieciński, dr Przemysław Wiater, Julita Zaprucka. Opiekę naukową nad ekspozycją objął dr Sławomir Tryc.

Ekspozycję można oglądać do połowy listopada (od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group