Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 7524
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niszczycielska miłość

Poniedziałek, 13 września 2010, 8:05
Aktualizacja: 8:05
Autor: Paulina
JELENIA GÓRA: Niszczycielska miłość
Fot. Paulina
Jedni uważają to za romantyczne wyznania, inni za szpetotę niszczącą przyrodę oraz publiczne mienie – mowa o wyrytych sercach i miłosnych wyznaniach, które można spotkać niemal na każdym kroku: na ławkach, drzewach czy skałach.

Najczęstszą metodą jest pisanie po ławkach, znajdujących się w parkach, wzdłuż ulicy czy na osiedlach. Markery pozostawiają po sobie pamiątkę na wiele lat. Czy podoba się to mieszkańcom? Zdania są podzielone.
– Człowiek, który pisze na ławce ma ze sobą problem, nie potrafi wyznać w cztery oczy tego co czuje. Ma słabą samoocenę – stwierdza 26-letni Jarek z Jeleniej Góry.

Przeciwni są również obrońcy przyrody, którzy wyznanie miłosne, inicjały bądź ozdobne serduszka wyryte na drzewach m.in. w okolicy Pałacu Paulinum czy Parku Sudeckiego, traktują jak dewastację przyrody.
– To zwykłe kaleczenie i niszczenie drzew. Kto chce być romantyczny niech kupi dziewczynie kwiatka lub zabierze ją na spacer czy kolację. Później pary się rozchodzą a drzewo zostaje zniszczone. Nie podoba mi się to – krytykuje 21-letnia Monika, studentka UE.

Co na ten temat mają do powiedzenia specjaliści? – Młodzież nie może sobie pozwolić na taką wylewność uczuć, ponieważ uszkodzenie kory może spowodować chorobę drzewa. Można to porównać do ludzkich ran. Drzewo jest ranione niczym ludzka skóra i musi odbudować swoją strukturę, co trwa latami – mówi Iwona Złoto, biolog z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze

Taką formę wyrażania uczuć przez młodzież wyjaśnia Joanna Stelmach, psycholog z Jeleniej Góry. – Kiedy pojawia się w życiu ktoś, kogo darzymy głęboką miłością i jest to uczucie odwzajemnione, to relacja staje się dla nas szczególnie ważna. Jednocześnie pojawia się lęk przed utratą cennego związku. Dorośli często przypieczętowują taką więź przysięgą małżeńską i obrączkami.

Młodzi starają się utrwalić wyznaniami wyrytymi na czymś solidnym: na drzewach, ławkach, skałach, murach budynków. Prawdopodobnie dla tych, którzy zadają sobie trud dłubania w drewnie lub kamieniu uwiecznienie miłości, chociażby w taki sposób, jest najważniejsze – mówi J. Stelmach.

Są jednak jeleniogórzanie, którym podoba się taki gest i doceniają jego romantyczność.
– Jest to ciekawe i oryginalne, lepsze od wysłania smsa. Nie uważam tego za nieestetyczne, ponieważ nie są to wulgaryzmy. Nie przeszkadza mi, traktuję to jak romantyczny gest. Każdy wyraża uczucia na swój sposób – mówi 22-letnia Ada.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
767
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group