Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 13879
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nigdy więcej wojny! (obejrzyj video)

Czwartek, 7 maja 2009, 14:35
Aktualizacja: Sobota, 9 maja 2009, 7:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nigdy więcej wojny! (obejrzyj video)
Fot. TEJO
Dziś przed pomnikiem Mieczy Piastowskich w 64. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej zebrali się kombatanci, ich rodziny, młodzież i samorządowcy, aby dać świadectwo pamięci i uczcić cześć poległych na frontach największej hekatomby czasów nowożytnych.

Poczty sztandarowe wielu ugrupowań kombatanckich, szkół z terenu byłego województwa jeleniogórskiego, ubrana w historyczne stroje z Powstania Listopadowego orkiestra dęta Filharmonii Dolnośląskiej oraz delegacje samorządowe przybyły w południe pod dziś pod cieplicki pomnik. Wśród wszystkich prym wodził płk. Edward Jakubowski, który już niemal godzinę przed rozpoczęciem ceremonii dbał o szczegóły organizacyjne i formował poszczególne poczty. Uroczystości zorganizowano dziś, choć formalnie rocznica końca wojny przypada 8 maja. Powód? Jutro odbywa się dużo imprez, które uniemożliwiłyby udział wielu osobom dziś zgromadzonym.

Kombatanci, nierzadko chodząca historia całej minionej epoki, którzy pamiętają okropieństwa wojny i kolegów poległych na wielu frontach w skupieniu czekali na rozpoczęcie capstrzyku. Z głośników płynęły pieśni patriotyczne: mundurowi nucili je pod nosem wspominając dawne czasy. Wielu dopisywał humor: – Coraz więcej blondynów wśród nas – mówił jeden z kombatantów wskazując siwe włosy kolegów.

Pod nieobecność Marka Obrębalskiego, przebywającego we Wrocławiu, władze Jeleniej Góry reprezentował jego zastępca Jerzy Łużniak. Pojawił się też szef rady miejskiej Hubert Papaj z zastępcami: Anną Ragiel i Józefem Sarzyńskim. Był starosta Jacek Włodyga oraz samorządowcy z większości miast byłego województwa jeleniogórskiego.

Jerzy Łużniak, który zwrócił się do zebranych, przypomniał nie tylko o czasach wojny, lecz także o zniewoleniu, które na długie dziesięciolecia po jej zakończeniu nie pozwalało Polakom cieszyć się z pełni wolności. – Wielu poległych na frontach II wojny światowej było niewiele starszych od was – zwrócił się do młodzieży płk. Jakubowski. Mówił o ich ofierze życia, którą oddali za ojczyznę i za zwycięstwo. Wspomniał o największym cmentarzu poległych żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu, – Wśród nich są i wasi koledzy – zwrócił się do kombatantów. – Nigdy więcej wojny! – zakończył swoje wystąpienie. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy i „Ciszą”, utworem wykonanym przez trębacza orkiestry.

Ks. prałat Józef Stec ubolewał nad tym, że dziś coraz częściej młodzi ludzie zupełnie nie szanują ideałów sprzed lat. – Coraz rzadziej używają słów: dziękuję, przepraszam, proszę. Rośnie nam pokolenie wulgarności, które fascynuje się upadającą kulturą i oddala się od narodowych tradycji. Pewien profesor nazwał to "Rzeczpospolita wulgarna" – mówił duchowny. Nie bez racji: podczas ceremonii niektórzy uczniowie bez żenady grali w karty. Nie brakowało też takich, którzy przedrzeźniali zebranych kombatantów.

– Dziękujmy Bogu, że pozwolił nam dożyć 64. rocznicy zakończenia wojny. Módlmy się za tych, którzy odeszli na wieczną wartę – mówił ksiądz Stec. który bardzo ciepło wypowiedział o płk. Jakubowskim: – Zróbcie go generałem! Należy mu się. To człowiek, dzięki któremu środowisko kombatantów w Jeleniej Górze jest tak aktywne i prężne – mówił nagradzany brawami ks. Józef.
Odczytano też telegram od wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, który z uwagi na posiedzenie parlamentu nie mógł dziś uczestniczyć w uroczystościach.

Podczas uroczystości wyróżniono odznaczeniami kombatanckimi sztandary dwóch szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze oraz Gimnazjum im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej z Gryfowa. Akt nadania odznaczeń odczytał i sztandary udekorował płk. E. Jakubowski w asyście gen. bryg. w stanie spoczynku Bronisława Peikerta oraz samorządowców z obydwu miast i dyrektorów odznaczonych szkół.

Po złożeniu przez poszczególne delegacje wieńców i kwiatów pod pomnikiem Mieczy Piastowskich i odegraniu przez orkiestrę „Roty”, uczestnicy capstrzyku zostali zaproszeni na prawdziwą wojskową grochówkę do Pawilonu Zdrojowego „Edward”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
900
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
 
Kultura
Fani czekali długie miesiące, ale się doczekali
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group