Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 9521
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niezwykły spektakl o Malali

Niedziela, 13 września 2020, 7:21
Aktualizacja: 7:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Niezwykły spektakl o Malali
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotni wieczór (12.09) w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbyła się premiera spektaklu "Malala. Dziewczyna z kulą w głowie" w reż. Łukasza Dudy z Teatru Odnalezionego. Wyjątkowa historia musiała mieć wyjątkową oprawę i cała ekipa stanęła na wysokości zadania.
To jest spektakl bardzo prawdziwy - opowiada o nieodpartej chęci dążenia do osiągnięcia swojego celu, którym jest wolność. Malala walczy o prawa kobiet w Pakistanie, ale ten spektakl nie jest tylko o niej. Elżbieta Chowaniec, która napisała "Malalę. Dziewczynę z kulą w głowie" opowiada o "Malalach", czyli kobietach i mężczyznach, którzy dążą do wolności, tolerancji... - podkreślił Łukasz Duda dodając, że dedykuje go m.in. uczestnikom festiwalu "PESTKA", którzy przyjeżdżają do Jeleniej Góry z Białorusi. - To jest droga dążenia do tego, aby czuć się wolnym w swoim kraju, ale i ciele - zaznaczył reżyser.

Na scenie wystąpili aktorzy znani jeleniogórskiej publiczności - Klaudia Kręcisz (jest to dla niej spektakl dyplomowy) oraz Jakub Mieszała. Artystom towarzyszą muzycy, którzy grają na żywo.

To bardzo trudny temat i trzeba się zastanowić jak go przekazać w sposób przyswajalny dla europejskiego widza - wyznała Klaudia Kręcisz. - Myślę, że przedstawiliśmy to w taki sposób, że zacierają się granice kulturowe. Próbujemy pokazać historię pakistańskiej dziewczynki z punktu widzenia dziewczynki z Jeleniej Góry, Łodzi, Warszawy - każdej dziewczynki na świecie, bo agresja wobec kobiet nie występuje tylko na Bliskim Wschodzie - wyznała absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.
Częściowo jestem w tym spektaklu Malalą - wymieniamy się trochę rolami, funkcjami. To obrazuje mechanizmy społeczne, bo każdy może być ofiarą agresji - powiedział Jakub Mieszała. - Tekst jest bardzo aktualny, ale nie jest natarczywie komentujący politycznie, tylko jest diagnozą społecznych zachowań - zaznaczył aktor.

Kolejna okazja, aby obejrzeć spektakl już dzisiaj (13.09) o godz. 18:00 w sali widowiskowej JCK.

Twoja reakcja na artykuł?

9
47%
Cieszy
1
5%
Hahaha
9
47%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group