Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11511
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Niezwykle emocjonujący Letni Bieg Piastów

Poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 15:53
Aktualizacja: 15:57
Autor: MDvR
Region: Niezwykle emocjonujący Letni Bieg Piastów
Fot. Marcin Oliva Soto/Bieg Piastów
Cóż to był za bieg! Ulewa, słońce, błoto, sztywniejące mięśnie, kryzysy i odrodzenia… Zwycięzcy sensacyjni i oczekiwani, rozgrzewki prowadzone przez mistrza świata i Europy Sebastiana Chmarę, bogaty program towarzyszący, w tym spotkanie z Andrzejem Bargielem. Na pięknych trasach Gór Izerskich w Szklarskiej Porębie w sobotę i niedzielę (28 i 29 sierpnia) rozegrany został 9 Letni Bieg Piastów w biegach górskich i nordic walking.

Przez cały tydzień przed 9. Letnim Biegiem Piastów w Górach Izerskich lało. Niektóre odcinki trasy zamieniły się w błotniste bajora, także jej pierwszy kilometr. Kto zna Szklarską Porębę-Jakuszyce, wiedział, czego się spodziewać. Przewidujące totalne ulewy prognozy na szczęście się nie sprawdziły. Lało, ale tylko przez jakiś czas w sobotę. W niedzielę pokazało się nawet słońce. Temperatura wynosiła 10-12 stopni, nie wiało. Warunki do biegania były całkiem dobre.

300 ultrasów zmierzyło się z pięćdziesiątką z niewielką okładką. Startowali w grupach z uwagi na bezpieczeństwo covidowe. Paweł Szymański wpadł na metę z dużą przewagą nad resztą i wydawało się, że wygrał. Po 20 minutach finiszował Czech Vitezslav Solc, który wystartował z trzeciego sektora, 20 minut później, niż pierwszy. Biegł o 14 sekund krócej, niż Paweł Szymański!

Wśród pań piękną walkę stoczyły Małgorzata Iwan i Nina Wieczorek. Przez pół dystansu biegły razem, później jednak pierwsza z nich oderwała się od rywalki i ukończyła rywalizację z 7 minutami przewagi.

Wiele ciekawego działo się za plecami najszybszych. W wieku 59 lat debiut na tak długim dystansie zaliczył znany z tras narciarskich w różnych częściach świata Piotr Dreslewski (ukończył m. in. biegi Worldloppet w Japonii i Chinach). Pierwszy raz pobiegły pół setki kilometrów panie w wieku 50 lat Liliana Markowska i Teresa Filipowska. Były bardzo dzielne – na trasie złapała je ulewa.

Sponsor, który prosił o anonimowość, ufundował krasnala dla ostatniego ultrasa sklasyfikowanego w końcowych wynikach. Tę nagrodę otrzymał Cezary Drescik (czas: 8 godzin i 2 minuty).

W półmaratonie i Jakuszyckiej 12 klasę pokazał i wygrał na obu dystansach Jacek Sobas – regularny uczestnik i zwycięzca naszych zawodów, który często trenuje w Szklarskiej Porębie, w tym w Jakuszycach. Podobnie jak jego partnerka Karolina Obstój, najlepsza na 12 km i druga w półmaratonie. Połówka należała do znakomitej, doskonale znanej z tras narciarstwa biegowego, Emilii Romanowicz z Karpacza.

Sebastian Chmara, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, ukończył 12 km. Zawodnicy mieli okazję korzystać z jego rad przy wielu okazjach. Prowadził rozgrzewki i radził, jak należy rozkładać siły w trakcie biegu.

Wydarzeniem był także przyjazd wybitnego narciarza i biegacza wysokogórskiego Andrzeja Bargiela, który opowiedział o swojej drodze na najwyższe szczyty, jak również o swoich marzeniach. Każdy mógł zagadnąć go o różne ciekawe sprawy, jak i zrobić sobie z nim zdjęcie. Po roku przerwy w programie Letniego Biegu Piastów były pełne radości biegi dzieci i expo. Nie zabraklo też Marszu Nordic Walking.

Najważniejsze, że dopisali zawodnicy – frekwencja była znakomita i wyniosła ponad 1200 osób. Jakuszyce znowu były pełne Piastów, a nasze zawody zdominowała – poza rywalizacją – wspaniała atmosfera ludzi, których łączy biegowa pasja.

9. Letni Bieg Piastów został zorganizowany przez stowarzyszenie Bieg Piastów, ze wsparciem grona sponsorów i partnerów. Sponsorem generalnym jest PKO Bank Polski, sponsorem głównym KGHM Polska Miedź SA, sponsorem technicznym Quest. Partnerem technicznym jest Brubeck, partnerem motoryzacyjnym Volvo, a partnerami: Interferie, Grinday, Termy Cieplickie, PKP Intercity, Dolny Śląsk, miasto Jelenia Góra i miasto Szklarska Poręba. Patroni honorowi to: Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Patronem medialnym jest Program i Polskiego Radia.

- Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom, wolontariuszom, zawodnikom oraz wszystkim innym, którzy przyczynili się do organizacji naszych zawodów. Bez Was ich przygotowanie byłoby niemożliwe. Kłaniamy się zawodnikom, że w tym trudnym czasie, gdy wiele imprez jest odwoływanych bądź rozgrywanych z różnymi ograniczeniami, zaufali nam i przyjechali, by wystartować w Jakuszycach – mówią organizatorzy.

WYNIKI

Jakuszycki Ultramaraton 51 km

Mężczyźni
1. Vitezslav Solc BK Nachod 3:55:43
2. Paweł Szymański Fizjoterapeuci Szczecin 3:55:57
3. Dominik Komendacki KGHM ZG Rudna 4:06:11

Kobiety
1. Małgorzata Iwan Maja Team 4:21:40
2. Nina Wieczorek Mocna Grupa Cezar Sport Wrocław 4:28:39
3. Olga Zatoń Biegaj z Mańkiem Team 4: 30:39

Jakuszycki Ultramaraton ukończyło 300 osób.

Jakuszycki Półmaraton 22 km

Mężczyźni
1. Jacek Sobas #aniołkisobasa 1:23:28
2. Krzysztof Perz KS Fabryka Biegania Ostrów Wlkp. 1:26:12
3. Bartosz Grzegorczyk 1:27:18

Kobiety
1. Emilia Romanowicz 1:38:21
2. Karolina Obstój sobasteam 1;40:00
3. Ewa Ardelli Bielawska Akademia Biegania 1:41:36

Jakuszycki Półmaraton ukończyło 412 osób

Jakuszycka 12

Mężczyźni
1. Jacek Sobas #sobasteam 45:57
2. Kamil Makoś 46:18
3. Jiri Civrny Ski Nove Mesto nad Metuji 46:23

Kobiety
1. Karolina Obstój #sobasteam 56:05
2. Katarzyna Choma Karkonosz Running Team 56:39
3. Małgorzata Radkowska Team Parszczyńskich Słodkie Pączki 1:03:14

Jakuszycką 12 ukończyło 338 osób.

Rozegrano także Rekreacyjny Marsz Nordic Walking na 12 km. Ukończyły go 83 osoby. Ponadto w dziecięcych konkurencjach (Biegu Przedszkolaka i Wyprawie Zuchów) pobiegło w sumie około 100 chłopców i dziewcząt. W sumie w 9. Letnim Biegu Piastów uczestniczyło ponad 1200 osób.

(Organizator)

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
813
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group