Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 4792
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

: Niezdrowa prawda

Sobota, 1 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 7 stycznia 2006, 15:52
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Picie wody ze źródełek potocznie zwanych cudownymi może skończyć się biegunką lub zatruciem.

Woda z popularnych źródełek przy drodze na Perłę Zachodu oraz pod górą Szybowcową zawiera bakterie, które mogą powodować choroby układu pokarmowego. Stwierdził to sanepid.
Badania wykazały, że w wodzie są bakterie grupy coli i grupy coli typu kałowego oraz niedozwolona ilość paciorkowców kałowych.

– Obecność tych bakterii w wodzie do picia jest niedopuszczalna – czytamy w piśmie, jakie otrzymaliśmy od delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Jeleniej Górze, który przeprowadził badania. Wykonano je 1 i 8 sierpnia.

We wrześniu pracownicy WIOŚ ponownie pobrali próbki, ale wyniki były identyczne i też wskazywały na obecność bakterii. Jak napisał Zbigniew Napierała, kierownik delegatury WIOŚ w Jeleniej Górze, jakość wody w tych źródełkach w ostatnich latach znacznie się pogorszyła.

– Bakterie grupy coli mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego a nawet zatrucie pokarmowe – przyznaje mikrobiolog Anna Bliźniuk, kierownik oddziału mikrobiologii jeleniogórskiego szpitala. – Szczególnie narażone są osoby, które mają obniżony układ odpornościowy, ludzie starsi albo dzieci.
Występuje zazwyczaj biegunka, bóle brzucha lub obstrukcje. Osoba z takimi objawami powinna koniecznie zgłosić się do lekarza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group