Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 10680
Zalogowanych: 76
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

: Niezdrowa prawda

Sobota, 1 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 7 stycznia 2006, 15:52
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Picie wody ze źródełek potocznie zwanych cudownymi może skończyć się biegunką lub zatruciem.

Woda z popularnych źródełek przy drodze na Perłę Zachodu oraz pod górą Szybowcową zawiera bakterie, które mogą powodować choroby układu pokarmowego. Stwierdził to sanepid.
Badania wykazały, że w wodzie są bakterie grupy coli i grupy coli typu kałowego oraz niedozwolona ilość paciorkowców kałowych.

– Obecność tych bakterii w wodzie do picia jest niedopuszczalna – czytamy w piśmie, jakie otrzymaliśmy od delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Jeleniej Górze, który przeprowadził badania. Wykonano je 1 i 8 sierpnia.

We wrześniu pracownicy WIOŚ ponownie pobrali próbki, ale wyniki były identyczne i też wskazywały na obecność bakterii. Jak napisał Zbigniew Napierała, kierownik delegatury WIOŚ w Jeleniej Górze, jakość wody w tych źródełkach w ostatnich latach znacznie się pogorszyła.

– Bakterie grupy coli mogą powodować zaburzenia układu pokarmowego a nawet zatrucie pokarmowe – przyznaje mikrobiolog Anna Bliźniuk, kierownik oddziału mikrobiologii jeleniogórskiego szpitala. – Szczególnie narażone są osoby, które mają obniżony układ odpornościowy, ludzie starsi albo dzieci.
Występuje zazwyczaj biegunka, bóle brzucha lub obstrukcje. Osoba z takimi objawami powinna koniecznie zgłosić się do lekarza.

Sonda

Ile książek przeczytałaś/eś w tym roku?

Oddanych
głosów
1103
Żadnej
30%
Jedną
8%
Dwie
8%
Trzy lub więcej
54%
 
Głos ulicy
Marsz równości w Jeleniej Górze
 
Warto wiedzieć
Czy szczepionka na COVID sprzedała nam raka? Prawda czy mit?
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Inwestycje
„Enklawa Cieplice” nabiera kształtów
 
112
Wojcieszyce: młodzi kierowcy mieli sporo szczęścia
 
112
Wjechała w barierki na moście
 
Jelonka wczoraj
Jelenia Góra 100 lat temu i hotel "Pod Brązowym Jeleniem"
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group