Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 5058
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niepełnosprawni w wakacje bez dentysty!

Czwartek, 6 lipca 2017, 7:27
Aktualizacja: Piątek, 7 lipca 2017, 7:16
Autor: KSON
Jelenia Góra: Niepełnosprawni w wakacje bez dentysty!
Fot. Archiwum
Przynajmniej do września br. niepełnosprawni mieszkańcy naszego regionu pozbawieni będą specjalistycznej opieki stomatologicznej w znieczuleniu ogólnym i z refundacją NFZ–tu. Do Społecznego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych i pacjentów Ziemi Jeleniogórskiej zgłaszają się niepełnosprawni pacjenci i ich opiekunowie sygnalizując trudności w dostępnie do usług stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym.

Jeszcze do czerwca br. korzystaliśmy – mówi Pani Maria, opiekunka niepełnosprawnego 36-letniego mężczyzny – z Gabinetu Stomatologicznego „Uśmiech” w Jeleniej Górze. Tutaj zawsze był do dyspozycji anestezjolog, bez którego pomocy mój syn nie usiądzie na fotel. Podobno kontrakt wygrał ktoś inny, nie z naszego regionu – skarży się kobieta.

- Rzeczywiście. Konkurs na leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym osób niepełnosprawnych wygrały przychodnie z Oleśnicy i Wołowa oddalone odpowiednio o 150 km i 100 km od Jeleniej Góry. Dziwić musi, jak można było dokonać tak bezkrytycznego wyboru, nie licząc się z interesami pacjentów kierując kontrakt do przychodni zlokalizowanych w peryferyjnych miejscowościach o trudnej dostępności komunikacyjnej – informuje Anna Daskalakis z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.

- Mieszkam w Janowicach Wielkich – mówi pan Jacek, opiekun dorosłego, niepełnosprawnego syna, który jest w trakcie leczenia zębów. – Aby dojechać własnym, przystosowanym do przewozu niepełnosprawnych samochodem, do Wołowa lub Oleśnicy potrzebuję całego dnia. Co mają zrobić ci, którzy nie dysponują własnym środkiem komunikacji? - pyta. W podobnej sytuacji są pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze i okolicy.

- Naszym zdaniem – mówi Anna Daskalakis z KSON - powinna nastąpić regionalizacja placówek zabezpieczenia zdrowotnego w omawianym zakresie, w województwie dolnośląskim i wątpliwości budzi rozdysponowanie większości budżetu na jednostki odległe od naszego regionu i trudno z nim skomunikowane oraz liczące proporcjonalnie mało ludności w stosunku do innych miast województwa. Trudno doszukać się w takim postępowaniu logiki, gospodarności i celu społecznego angażowania publicznych środków - podkreśla.

W powyższej sprawie Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów Ziemi Jeleniogórskiej zwrócił się do Dyrektora NFZ we Wrocławiu uzyskując informację, że ogłoszono nowy konkurs na usługi stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami, którego rozstrzygnięcie nastąpi jeszcze w czasie wakacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group