Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 7145
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niemy gest dla praw człowieka

Sobota, 3 maja 2008, 15:16
Aktualizacja: Niedziela, 4 maja 2008, 7:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Niemy gest dla praw człowieka
Fot. TEJO
Kilkunastu młodych jeleniogórzan urządziło w sobotę w centrum miasta happening pod hasłem "3maj rękę na pulsie". Cel: przypomnienie ludziom, że są kraje, w których prawa i swobody obywatelskie są nagminnie łamane. Przechodnie przychylnie reagowali na akcję, choć nie wszyscy.

Nie bez powodu na termin działań wybrano Święto Konstytucji 3 Maja. Ubrani na czarno jeleniogórzanie usiedli na ławeczkach naprzeciwko cukierni Bristolska. Protestowali z zaklejonymi taśmą ustami. Obok każdego z demonstrantów widniały fotografie dyktatorów: Łukaszenki, Castro i Kim Dżong Ila.

Manifestację zorganizowała Rada Młodych przy stowarzyszeniu Wspólne Miasto oraz Klub Młodej Prawicy. Zaangażowani w działania młodzi ludzie zagadywali przechodniów, wśród których byli samorządowcy wracający z mszy z okazji Święta Konstytucji. Zbierali podpisy pod petycją wypuszczenia na wolność najmłodszego więźnia politycznego Panczenlamy. Rozdawano także ulotki.

– Zaczepiliśmy Józefa Kusiaka. Chętnie się podpisał i zaprosił nas do Wyższej Szkoły Menadżerskiej – mówią uczestniczki demonstracji o byłym prezydencie Jeleniej Góry i radnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Bez przekonywania podpisał się Miłosz Sajnog, szef klubu radnych Wspólnego Miasta. Jerzy Lenard i Józef Zabrzański (PO i PiS) spieszyli się i przeprosili organizatorów akcji. Powiedzieli, że wrócą.

– Najważniejsze to budować zgodę, bo ona buduje – mówił jeden z weteranów, który wracał z trzeciomajowej uroczystości. – Ale co to da? Idea słuszna, ale nic nie przyniesie – wtrącał inny mężczyzna. Większość zagadniętych popierała młodzież.

- Petycję wyślemy do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego – zapowiadają Paweł Gluza i Oliwer Kubicki, którzy byli inicjatorami happeningu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1161
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group