Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 3921
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niemiecka konsul z wizytą w Jeleniej Górze

Czwartek, 25 stycznia 2018, 14:23
Aktualizacja: Piątek, 26 stycznia 2018, 8:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Niemiecka konsul z wizytą w Jeleniej Górze
Fot. Przemek Kaczałko
Konsul Generalna Niemiec we Wrocławiu gościła wczoraj (24.01) w Jeleniej Górze, gdzie spotkała się z przedstawicielami Rady Miejskiej oraz z prezydentem miasta. Ważnym tematem poruszanym na obu spotkaniach była kwestia Domu Hauptmanna, co do którego władze miasta mają pewne plany...

Wizyta Ulrike Knotz była okazją dla miejskich włodarzy do poznania nowej konsul, która stanowisko objęła w ubiegłym roku. Najważniejszym tematem rozmów była propozycja jeleniogórskich radnych, aby Muzeum Hauptmanna w Jagniątkowie przejął Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który prowadzi już Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

- Przedstawiliśmy koncepcję połączenia i dalszego rozwoju na bazie dwóch muzeów. Pani konsul wyraziła aprobatę i wsparcie dla tego pomysłu - powiedział Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Jak przekonuje szef Komisji Kultury, od strony merytorycznej przygotowanie do fuzji jest kwestią trzech miesięcy, a reszta to sprawy formalne dopinane przez samorząd. - Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy dobrej woli politycznej - a taka jest ze wszystkich stron - połączone muzeum powstało latem tego roku - przekonuje Rafał Szymański. - Tylko dwa obiekty w Polsce są objęte szczególną ochroną niemieckiego dziedzictwa kulturowego i Konsulatu Generalnego Niemiec, na podstawie umowy międzynarodowej zawartej pomiędzy Helmutem Kohlem a Tadeuszem Mazowieckim w Krzyżowej. To Krzyżowa i właśnie Dom Hauptmanna w Jagniątkowie - podkreślił R. Szymański. - Nowe muzeum powinno kultywować ducha wolnych, niemieckich artystów, którzy uciekli z wielkich miast i sprowadzili się w Karkonosze - dodał radny.

Po spotkaniu z przedstawicielami Rady Miejskiej, Ulrike Knotz rozmawiała również z prezydentem Jeleniej Góry. - Pani konsul została przeze mnie poinformowana, że sytuacja ogólna kultury jeleniogórskiej jest taka, że mamy bardzo dużo instytucji i stąd próba obcięcia kosztów, szczególnie administracyjnych - powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, który przedstawił Ulrike Knotz dwa możliwe rozwiązania: przekazanie placówki pod UMWD, bądź zaangażowanie finansowe strony niemieckiej w działalność Muzeum. - Przy partycypacji kosztów zmiany wcale nie są konieczne - mówił M. Zawiła. - Pomysł połączenia placówek z Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby jest niezły, pod warunkiem, że Urząd Marszałkowski zaangażuje się w jego prowadzenie - ocenił Marcin Zawiła.

- Carl i Gerhart Hauptmannowie byli braćmi, którzy w pewnym momencie się poróżnili. Chyba najwyższą porą jest, aby ich pogodzić, żeby po latach znowu byli razem - spuentował na koniec Rafał Szymański.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group