Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9509
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niedziela o Antonówce

Poniedziałek, 9 marca 2020, 9:50
Aktualizacja: Wtorek, 10 marca 2020, 5:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Niedziela o Antonówce
Fot. Przemek Kaczałko
Niedziela w Muzeum Karkonoskim upłynęła pod znakiem spotkania z Krzysztofem Wojtasem i Maciejem Regewiczem, którzy opowiadali o tajemnicach związanych z Antonówką koło Kamiennej Góry, gdzie według różnych źródeł mogą się znajdować tajne podziemia.

Krzysztof Wojtas i Maciej Regewicz to regionaliści, pasjonaci, twórcy Spaceru Historycznego po "Ruskim Lesie".

Antonówka i jej pobliskie tereny od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem badaczy historii, dziennikarzy, poszukiwaczy skarbów oraz pasjonatów tajemnic II wojny światowej. Wiele publikacji historycznych, krajoznawczych i turystycznych stara się wyjaśnić działalność, którą naziści, a następnie czerwonoarmiści, prowadzili na terenie tajnego kompleksu nieopodal Kamiennej Góry. Niestety, żadna z nich nie wyczerpuje wystarczająco tematu, gdyż wszelka dokumentacja na temat ulokowanych w Antonówce obiektów, przepadła w niewyjaśnionych okolicznościach. Wiadomo, że na terenie Antonówki w okresie drugiej wojny światowej produkowano broń na potrzeby wojska III Rzeszy. Czy oprócz produkcji broni naziści w Antonówce prowadzili jeszcze jakąś inną działalność? Prawdopodobnie tak - podkreślają prowadzący spotkanie.

Podczas Niedzieli w Muzeum można było usłyszeć, że fabryka broni w Antonówce miała obejmować obszar 70 ha, a wraz z terenami Raszowa nawet do 200 ha. Była mowa o rozbudowanej infrastrukturze kolejowej, gdzie tory prowadziły przez las do fabryki broni. Nie brakuje doniesień, że drugi dojazd mógł być zlokalizowany pod ziemią - tak ma wynikać z relacji kobiet, które tam pracowały. Miłośnicy historii mówili również o podobieństwach do kompleksu Riese, zalesianych dachach, aby z powietrza nie można było dostrzec zabudowań. Prowadzący spotkanie wspominali również o odtajnionych niedawno raportach CIA, z których ma wynikać, że podziemia pod Antonówką istnieją. To właśnie te dokumenty zmotywowały młodych pasjonatów historii do odkrywania tajemnic Antonówki, które z pewnością będą miały ciąg dalszy.

Krzysztof Wojtas i Maciej Regewicz zapraszają na "II Spacer po lesie w Antonówce", który zaplanowany jest na najbliższą sobotę (14.03).

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group