Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 10760
Zalogowanych: 83
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niedziela o Antonówce

Poniedziałek, 9 marca 2020, 9:50
Aktualizacja: Wtorek, 10 marca 2020, 5:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Niedziela o Antonówce
Fot. Przemek Kaczałko
Niedziela w Muzeum Karkonoskim upłynęła pod znakiem spotkania z Krzysztofem Wojtasem i Maciejem Regewiczem, którzy opowiadali o tajemnicach związanych z Antonówką koło Kamiennej Góry, gdzie według różnych źródeł mogą się znajdować tajne podziemia.

Krzysztof Wojtas i Maciej Regewicz to regionaliści, pasjonaci, twórcy Spaceru Historycznego po "Ruskim Lesie".

Antonówka i jej pobliskie tereny od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem badaczy historii, dziennikarzy, poszukiwaczy skarbów oraz pasjonatów tajemnic II wojny światowej. Wiele publikacji historycznych, krajoznawczych i turystycznych stara się wyjaśnić działalność, którą naziści, a następnie czerwonoarmiści, prowadzili na terenie tajnego kompleksu nieopodal Kamiennej Góry. Niestety, żadna z nich nie wyczerpuje wystarczająco tematu, gdyż wszelka dokumentacja na temat ulokowanych w Antonówce obiektów, przepadła w niewyjaśnionych okolicznościach. Wiadomo, że na terenie Antonówki w okresie drugiej wojny światowej produkowano broń na potrzeby wojska III Rzeszy. Czy oprócz produkcji broni naziści w Antonówce prowadzili jeszcze jakąś inną działalność? Prawdopodobnie tak - podkreślają prowadzący spotkanie.

Podczas Niedzieli w Muzeum można było usłyszeć, że fabryka broni w Antonówce miała obejmować obszar 70 ha, a wraz z terenami Raszowa nawet do 200 ha. Była mowa o rozbudowanej infrastrukturze kolejowej, gdzie tory prowadziły przez las do fabryki broni. Nie brakuje doniesień, że drugi dojazd mógł być zlokalizowany pod ziemią - tak ma wynikać z relacji kobiet, które tam pracowały. Miłośnicy historii mówili również o podobieństwach do kompleksu Riese, zalesianych dachach, aby z powietrza nie można było dostrzec zabudowań. Prowadzący spotkanie wspominali również o odtajnionych niedawno raportach CIA, z których ma wynikać, że podziemia pod Antonówką istnieją. To właśnie te dokumenty zmotywowały młodych pasjonatów historii do odkrywania tajemnic Antonówki, które z pewnością będą miały ciąg dalszy.

Krzysztof Wojtas i Maciej Regewicz zapraszają na "II Spacer po lesie w Antonówce", który zaplanowany jest na najbliższą sobotę (14.03).

Twoja reakcja na artykuł?

7
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
965
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group