Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7339
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Niech patron czuwa nad ludźmi gór!

Wtorek, 11 sierpnia 2009, 7:54
Aktualizacja: Środa, 12 sierpnia 2009, 7:45
Autor: Ania
REGION: Niech patron czuwa nad ludźmi gór!
Fot. Ania
Polacy, Czesi i Niemcy weszli wczoraj na najwyższy szczyt Karkonoszy, aby wziąć udział we mszy odpustowej z okazji uroczystości świętego Wawrzyńca, która odbyła się przy barokowej kaplicy pod jego wezwaniem. Śnieżkę odwiedził tłum gości, w tym Vaclav Klaus, prezydent Republiki Czeskiej.

Turyści, politycy, hierarchowie dotarli wczoraj na szczyt Śnieżki, aby uczestniczyć w dorocznym odpuście, w rocznicę męczeńskiej śmierci św. Wawrzyńca, uważanego za patrona wszystkich ludzi gór. To jedyne nabożeństwo w roku odprawiane przy tej świątyni wzmiankowanej już w 1687.

Wczoraj tradycyjnie na mszę przybyli biskupi z Polski, Czech i Niemiec. Odprawiano ją w trzech językach. Nabożeństwo koncelebrował ksiądz bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki, znany z turystycznej pasji, który dotarł na Śnieżkę pieszo. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych Dolnego Śląska m. in. wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak.

Od kilku lat w uroczystości uczestniczy prezydent Czech Vaclav Klaus. Polityk bez żadnych ceregieli wchodzi na Śnieżkę i staje pośród tłumu. W nim są też przewodnicy, ratownicy GOPR, ludzie, których życie często zależy od łaskawości aury na szczytach i którzy pomagają tym, dla których góry są krainą obcą.

Tradycją jest także zapalenie zniczy w Kotle Łomniczki, na symbolicznym cmentarzu z tablicą z nazwiskami osób, które życie straciły w górach lub w sposób szczególny z górami byli związani.

Dla wielu zwykłych mieszkańców odpust na św. Wawrzyńca ma charakter szczególny. – Byliśmy z żoną na wakacjach. Chciała zostać dłużej, ale ja nie mogłem się zgodzić, bo co roku uczestniczę w nabożeństwie – powiedział nam, pan Piotr z Podgórzyna, który dotarł na szczyt Śnieżki pieszo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group