Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6243
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niebezpieczne skrzyżowanie pod lupą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 18 stycznia 2011, 8:43
Aktualizacja: 17:20
Autor: Angela
Fot. Angela
Po modyfikacji, wymianie i doposażeniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Różyckiego, Świętojańskiej i Flisaków to miejsce – zdaniem kierowców i pieszych – stało się niebezpieczne.

Po zmianie organizacji ruchu kierowcy jeżdżą tam na pamięć, a dla zmotoryzowanych i pieszych zielone światło włącza się jednocześnie.
Problem „podwójnych zielonych świateł” dotyczy zmotoryzowanych jadących od strony Zabobrza, skręcających w ul. Świętojańską oraz pieszych, którzy na tej ulicy przechodzą przez pasy.

Kiedy na sygnalizatorze pojawia się zielone światło dla kierowców, jadą z przekonaniem, że żaden pieszy na ulicę nie wejdzie. Tymczasem przycisk zamontowany na sygnalizatorze przy tzw. zebrach w tym samym czasie daje możliwość włączenia zielonego światła dla przechodniów. Tak jest w wielu miejscach Jeleniej Góry, np. przy teatrze, gdzie kierowcy jadąc ulicą Sudecką skręcają w al. Wojska Polskiego czy na al. Jana Pawła II jadąc od Maciejowej przy skręcie w lewo w ul. Kiepury. W tych miejscach jest jednak dobra widoczność. Przy skrzyżowaniu ul. Różyckiego ze Świętojańską piesi są zasłonięci ogrodzeniem i rosnącym przy nim żywopłotem.

– Codziennie jeżdżę tą drogą do pracy, ponieważ w obrębie skrzyżowania pracuję i widzę co się dzieje. Kiedyś dojdzie tam do tragedii. Kierowcy z piskiem opon hamują przed pieszymi, którzy chwilę wcześniej byli przekonani, że na zielonym świetle mogą spokojnie i bezpiecznie przejść przez drogę. Innym razem to piesi uciekają przed pędzącymi samochodami, których kierowcy korzystając z końcówki zielonego światła z piskiem opon skręcają w ul. Świętojańską. To jest przecież zaprzeczenie zasad ruchu drogowego – mówi Dariusz Trzykłota z Jeleniej Góry.

Drugi problem dotyczy zmiany organizacji ruchu w tym miejscu. Dotychczas jadąc ul. Świętojańską od ul. Drzymały kierowcy mogli skręcać w lewo w kierunku Zabobrza z dwóch pasów. Po modyfikacji skrzyżowania i ustawieniu świateł przy ul. Flisaków, prawy pas służy tylko i wyłącznie do jazdy na wprost lub do skrętu w prawo. Na Zabobrze można natomiast skręcić z lewego pasa. Do tych nowych zasad kierowcy się jednak nie stosują i w dalszym ciągu skręcają w lewo z dwóch pasów.

Przez takie zachowanie kierowców, którzy jeżdżą na pamięć dochodzi do wielu wypadków w tym miejscu. Potrzebne jest dodatkowe oznakowanie zmiany organizacji ruchu. Przez lata panowały tu bowiem inne zasady poruszania się – mówi pan Paweł, kierowca z Jeleniej Góry. Trzecią kwestią, na którą narzekają zmotoryzowani jest mała przepustowość skrzyżowania i tworzące się przy nim korki.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze zapewnia, że przyjrzy się skrzyżowaniu i usunie usterki. – Postaramy się dodatkowo oznakować skrzyżowanie z naciskiem na zmianę organizacji ruchu i usprawnić funkcjonowanie „krzyżówki”. Modyfikacja i przebudowa skrzyżowania była wykonana bardzo szybko, wykonawca chciał bowiem zdążyć z jej zakończeniem przed zimą. Zrobimy wszystko by zarówno kierowcy, jak i piesi czuli się tam bezpiecznie – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

- Tymczasem apelujemy do kierujących by patrzyli na znaki. Od czasu, kiedy na skrzyżowaniu pojawił się czwarty wlot od ulicy Flisaków, prawy pas ulicy Świętojańskiej w kierunku Zabobrza służy do jazdy na wprost i na prawo. Na wysięgniku sygnalizacji jest informująca o tym tablica. Na wiosnę zamontujemy tam dodatkowy sygnalizator - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz

rymcycymcy 18-01-2011 9:07
Jedyną usterką na tym skrzyżowaniu są drogowe sieroty przekonane o własnej nieomylności :)
~Kierowca 18-01-2011 9:23
rymcycymcy popieram... Na pamiec jezdza? policje tam postawic i odrazu beda widzieli znaki jak sie pare mandatow posypie a dla niewidzacych na badania okulistyczne skierowanka...
~wrr 18-01-2011 9:24
Znów błędy. Mylicie nazwy ulic! Jadąc od strony Zabobrza nie można skręcic w Świętojańską, bo jest to ulica jednokierunkowa ( to ta środkowa, od Drzymały w kierunku stadionu). Opisywana sytuacja ma miejsce przy skręcie z Różyckiego w ulicę Flisaków (nazwa obowiązuje po obu stronach Różyckiego). Tak dla uprzedzenia, nie obowiązuje już nazwa Traktorowa, nie ma takiej ulicy, została skasowana nazwa kilka lat temu razem m.in. z nazwą ul. Wynalazców.
~Henryk jg 18-01-2011 9:43
Znów błędy. Przekręcone nazwisko rozmówcy.
~palipies 18-01-2011 9:48
Dopóki p. Wandzel z kolesiami z MZDiM nie zaczęli majstrować to skrzyżowanie to było NORMALNE, czyli do przejechania bez problemów, podobnie jak kilka innych w naszym mieście, które poddano wandzlowym innowacjom. Jednak polska mania do spieprzania wszystkiego co działa dobrze wzięła górę i mamy jak mamy czyli nerwówę i korki. - Czyż nie jest odpowiedni czas aby niektóre agendy miejskie przewietrzyć i dać szansę ludziom nie skażonych myśleniem i działaniem inaczej.
~e. 18-01-2011 10:25
Swietna fotorelacja zupelnie nie oddajaca istoty sprawy. Brawa dla "fotoreporterki".
~Kto winien? 18-01-2011 10:29
Czy drogowcy będą odpowiadać za kalectwo albo śmierć pieszych, którzy wchodzą na zielonym świetle dla pieszych pod samochód, który przejeżdża również na zielonym świetle? Owszem kierowca ma obowiązek zachować czujność, ale taka sytuacja to pogwałcenie zaufania na drodze. Zielone światło oznacza - masz wolną drogę, ale zachowaj ostrożność. Wejście pieszego w tym momencie na jezdnię musi wiązać się z tym, że złamał on przepisy. Dla pieszego, który jest na przejściu na zielonym spotkanie samochodu również oznacza, że kierowca złamał zasady. Nawet jeżeli auto jedzie 30-40 km/h nie jest w stanie zahamować na tak krótkim odcinku. Nawet jak rusza z miejsca może nie zdążyć zahamować. Samochód ma za dużą bezwładność w nagłej sytuacji. Problem polega na tym, że flisaków to nie jedyne miejsce. Kolejnym jest np. przejazd przez tory w cieplicach i skręt w sobieszowską. Oby panowie drogowcy uporządkowali ten BURDEL, bo może się zdarzyć, że albo ktoś z ich bliskich albo sami uderzą kiedyś w piesz
~Rumcajs 18-01-2011 10:40
Halo drodzy państwo sygnalizatory ustawione w owych opisanych miejscach dopuszczają ruch pojazdu z uwzględnieniem że oprucz nas ktoś inny bierze udział w ruchu, pieszy bądz kierujący, jes to śygnalizator kolizyjny .A propos Zielonego bezkolizyjnego to sygnalizator ze strzałką kierunkową umieszczoną wewnątrz lampy.On dopuszcz jazdę jednego toru uczesników. Pozdrawiam i polecam przysiąśc do PRD.
~knugod 18-01-2011 10:44
Jadąc od Wojska Polskiego i skręcając w Matejki w stronę muzeum też ostatnio zapala się zielone dla pieszych i samochodów.
~Kierowca38 18-01-2011 10:46
Co Pan Wandzel i Pan Bigus jeszcze robią na swoich stanowiskach? Za co otrzymują wynagrodzenie? Komunikacja jest coraz gorsza, a oni wciaz zadowoleni. Nie robią nic, w miescie komunikacyjna anarchia. Zle mi sie robi jak wciaz z ust tych Panów slysze ze wszystko jest w porzadku, a co nie w porzadku, to nie ich wina!
~verysorry 18-01-2011 10:50
To samo jest jadąc od miasta przy skręcie w prawo z obwodnicy w dwupasmowy odcinek Bacewicz. Jednocześnie dla pieszych i dla aut pokazuje się zielone. Kilka razy byłem świadkiem, jak jadące auta dziko hamowały kiedy pieszy bez patrzenia na boki natychmiast właził na jezdnię. Ja rozumiem, niby pasy i niby pieszy ma pierwszeństwo, ale w tej sytuacji zatrzymanie się auta i pieszego to dwa różne zatrzymania.
~a to SZELMA 18-01-2011 10:55
Jakimś pół środkiem - było by zainstalowanie na światłach dla pieszych dodatkowego światła -które to było by widoczne dla kierujących taki żółty mrygający przechodzień w momencie zielonego dla pieszych
~a to SZELMA 18-01-2011 10:59
Jakimś pół środkiem - było by zainstalowanie na światłach dla pieszych dodatkowego światła -które to było by widoczne dla kierujących taki żółty mrygający przechodzień w momencie zielonego dla pieszych
~zewsi 18-01-2011 11:00
Inteligencja i inżynieria ruchu drogowego powinna polegać na tym, żeby w jednym czasie i przestrzeni nie dochodziło do konfliktu pomiędzy równoprawnymi użytkownikami dróg. Jeżeli "inteligentne" światła wprowadzają zamęt i pogarszają bezpieczeństwo pieszych i kierujących, to należy je uznać za bubel i natychmiast zlikwidować-dezaktywować-lub WYSTEROWAĆ. To ostatnie wykracza poza możliwości "inżynierów".
~wiola~ 18-01-2011 12:00
o skręt kiszek przyprawia mnie jazda kierowców na pamięć , ale angela tym artykułem przebiła wszystko....BRAWO za kolejny temat bez anlizy topografii miasta i całej reszty!!!!!!!!!!!
~trew 18-01-2011 12:06
Identyczna sytuacja jest przy zjeżdżaniu z Lubańskiej na Sobieszowską w kierunku osiedla Orle!!! Co gorsze zielone światło dla pieszych zapala się nie dość że na PEŁNYM ZIELONYM dla skręcających samochodów to jeszcze dokładnie w momencie gdy kierowca patrzy w lewą stronę (upewniając się że jakiś wariat nie jedzie przez skrzyżowanie na CZERWONYM). Powiem szczerze, gdybym tam przejechał przechodnia, natychmiast zgłosiłbym popełnienie przestępstwa przez PROJEKTANTA SYGNALIZACJI.
~ 18-01-2011 12:14
Pan Wandzel i Bigus spokojnie wmawiają nam swój pogląd że jest to"sygnalizacja inteligentna" Tylko przerosła inteligencją tych Panów. Monterzy kończyli szybko instalację, bo kasiorę trzeba było dostać. Cała prawda.
~faks 18-01-2011 12:25
Dalej w kierunku "Ronda" to niebawem zacznie sie tradycyjna walka na pseudo 2 pasach, ktorych tam nie ma. Wiadomo usprawnia to znacznie ruch w tym miejscu ale pamietajmy tam jest jeden pas. Mozliwe ze jest za wasko na 2 pasy ale przepisy sa przepisami.
Tomy M. 18-01-2011 12:26
Może uświadomię Was ile kosztuje taka sygnalizacja i jej np. przeróbka na "inteligentną". Są to ceny rzędu DZIESIĄTEK, a CZĘSTO SETEK TYSIĘCY ZŁOTYCH!!! Na większości tych skrzyżowań mógłby powstać RONDA ... one nigdy się nie psują i nie potrzebują "sztucznej inteligencji". Zielona strzałka S-2 sygnalizuje przejazd WARUNKOWY ... natomiast Zielona strzałka S-3 to przejazd BEZKOLIZYJNY. ZIELONE PEŁNE światło czyli S-1 jest idiotyczne bo sygnalizuje że na wprost jest BEZKOLIZYJNIE natomiast przy skręcie WARUNKOWO. Światła są po prostu idiotycznie opracowane. Po co jest ŻÓŁTE światło?! W USA tego nie ma. Jaki d...l wymyślił CZERWONE/ZIELONE gdy akurat te (I TYLKO te!) dwa kolory wyglądają IDENTYCZNIE dla DALTONISTÓW! (mają ten sam poziom szarości) Dlaczego nie używa się pulsowania?! JEDNO ŚWIATŁO BY WYSTARCZYŁO! Gdy pulsuje to STOP! Gdy ŚWIECI to JEDŹ!
~tedee 18-01-2011 13:04
ludzie kto podejmuje takie fatalne decyzje dotyczące sygnalizacj świetlenej w Jeleniej Górze?!! Zamiast ułatwiać kierowcom i pieszym życie jest zupełnie odwrotnie. Co chwilę coś kombinują z tymi światłami i wcale nikomu nie wychodzi to na dobre. Kiedyś w końcu dojdzie do tragedi
Tomy M. 18-01-2011 13:06
DO: ~faks Jeżeli dwa pojazdy mieszczą się obok siebie, zachowują między sobą bezpieczną odległość i nie przekraczają osi jezdni to oznacza że na jezdni są DWA NIEOZNACZONE PASY RUCHU. Dla dwóch "maluchów" da pasy są na jezdni, na której dla dwóch ciężarówek takich pasów nie ich nie ma. Wniosek: PASY RUCHU nie muszą być wyznaczane oznaczeniami poziomymi ... które w zimę i tak są przecież niewidoczne.
~zewsi 18-01-2011 13:09
~tedee Bo to nie wynika z potrzeby, tylko z niewykorzystanego do końca roku kalendarzowego budżetu. Jest jeszcze pare groszy - wydać. Głupio, byle jak; najlepiej dać zarobić swoim, ale wydać!, bo potem trzeba się tłumaczyć dlaczego się nie wydało! Głupie, błędne koło.
~J@ck 18-01-2011 13:31
mi się wydaję że P .Wandzel i P.Bigus postanowili ukarać jeleniogórzan za nieprzychylne komentarze na jelonce i w innych portalach . w myśl zasady'' Nie będzie nam ważnym urzędnikom hołota jeleniogórska dosrywać""Ciekawe co jeszcze wymyślą Bo już w Jeleniej Górze nie za bardzo jest co spieprzyć......
~Ejtam 18-01-2011 16:24
Tyle głupstw wypisano powyżej, że wprost nie wiem do czego powinienem odnieść się najpierw. Po pierwsze: kłania się nieznajomość przepisów ruchu drog. u zdecydowanej większości dyskutantów tzn. brak rozróżnienia działań kierowcy na sygnalizator S1 lub S3. (kto wie czym się różnią?) Po drugie: kierowcy jeżdżą na pamięć. Jak wielką tablicę trzeba ustawić aby ją zauważyli? Poprzednie rozwiązanie miało wadę, że z dwóch pasów wjeżdżano na ul. Różyckiego w jedno pasmo. I często było tam dość "tłoczno". Wreszcie teraz, gdy ktoś chce skręcić w ul.Złotniczą może to zrobić łatwiej gdyż skorzysta z sygn. świetlnej. Może więc nie jest to aż takie złe?
~zewsi 18-01-2011 16:39
Wielokrotnie udało mi się przejechać trasę od Funkturm do węzła Schoenefeld , czyli przez cały Berlin - zatrzymując się 2-3 razy na "światłach". Można?
~o co chodzi 18-01-2011 17:15
O co chodzi w tym zdaniu? "Zrobimy wszystko by zarówno kierowcy, jak i piesi czuli się tam bezpiecznie sygnalizator – mówi Jerzy Bigus" Jurek piles cos?
~Janosik2 18-01-2011 17:20
Moze on zamiast kropiki uzywa slowa "sygnalizator" :DDDD takie zboczenie zawodowe
~ 18-01-2011 17:45
Niebezpieczne skrzyżowanie pod lupą Angeli. Tylko czy na pewno pod lupą?
~lolox 18-01-2011 18:08
A strzałka ze Złotniczej na Pola w prawo to kiedy się zapala? Obserwuje to bardzo rzadko! Przydałaby się strzałka koło kość. Św. Jana w JPII w prawo na Łukoil albo po prostru dłużej zielone - wszyscy i tak mają tam wtedy czerwone. Skrzyżowania są strasznie nie dopracowane.
~jgnac 18-01-2011 18:55
drogi remontować a światya zostawić tak jak byly ,bo jak te urzędasy sie wezmą za coś to wszystko spieprzą .
~Tommmm 18-01-2011 19:08
!!!!dziś byłem świadkiem jak kobieta by przejechale 13letnią dziewczynkę zachamowała kilkadziesiąt cm przed nią,myślałem ,że zawału dostane na ten widok,zastanawiałem sie co za d...l tak zsynchronizowal te światla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~kibic 18-01-2011 20:51
!!! ) i słusznie trzeba naprawdę być d...lem żeby tak spieprzyć sygnalizacje na wielu skrzyżowaniach w naszej wiosce. Niestety takich decydentów jest wielu , a co najgorsze ich się nie produkuje oni się rodzą !
~x 18-01-2011 20:59
tam powinna byc tylko zielona strzałka
~TK 35 18-01-2011 21:58
Ten sam problem występuje na skrzyżowaniu obok shella skręcając w prawo piesi tez mają zielone światło i trzeba uważać !!!
~Karol 18-01-2011 22:35
Popisaliście sobie trochę a Pan Wandzel i Bigus sie tylko śmieją z tego. Mają jeszcze kilka skrzyżować/oznakowań do "spie..nia". Nikt im nic nie zrobił, nie robi i nie zrobi za partactwo.
~Gość 18-01-2011 22:37
a nie mówiłem że tym miastem zarządzali i zarządzają d...lE
~kość 18-01-2011 23:04
No to załóżmy społeczny komitet "poparcia" dla tych inteligentnych świateł ? Zacząłem już na czerwonym wchodzić na przejście, zanim samochody mają zielone, bo tak bezpieczniej. Ktoś wie co trzeba zrobić, by wyrzucić tą inteligencje ze skrzyżowań ? Czekam na podpowiedzi
~kość 18-01-2011 23:11
No to załóżmy społeczny komitet "poparcia" dla tych inteligentnych świateł ? Zacząłem już na czerwonym wchodzić na przejście, zanim samochody mają zielone, bo tak bezpieczniej. Ktoś wie co trzeba zrobić, by wyrzucić tą inteligencje ze skrzyżowań ? Czekam na podpowiedzi
~magda_cieplice 19-01-2011 1:52
\"Najlepsza\" restrukturyzacja drogi, moim zdaniem, nastąpiła w momencie wybudowania małego TESCO w Cieplicach. Jadąc ul. Wolności w kierunku od Warsztatów do Jeleniej Góry, przy wjeździe do Tesco są tak idiotycznie wymalowane pasy ruchu, że albo lecisz na czołówkę z samochodem nadjeżdżającym z przeciwka albo zrywasz prawe lusterko, próbując jechać lewym pasem równolegle do kierowcy na pasie prawym. To tak a pro po świateł.... w Jeleniej nawet świateł nie potrzeba inteligentnych, żeby coś spieprzyć!
~Gość 19-01-2011 8:48
ale ciepliczanie bardzo chcieli Tesco ,więc mają ,i o co teraz szum ,jeszcze niech chcą ze dwie biedronki ,naród d...lny hahaahahahhaa
~do gość 19-01-2011 8:58
I co Ty czlowieku myślisz, że poszlam do Pana prezydenta i powiedzialam "TESCO mi wybuduj". Przecież nie bylo nawet żadnego referendum, władze Jeleniej Góry podjęly decyzję i już! Ja jestem mieszkańcem cieplic i nie przypominam sobie, żeby ktoś się mnie o zdanie zapytal.....
~znajomy 19-01-2011 12:36
po co ten przycisk? czy pieszy ktory tez w momecie przeprawy przez jezdnie jest uczestnikiem ruchu nie jest laskaw poczekac na swoje swiatlo? co to za usprawnienie i inteligencja swiatel! to kolejny bubel jak i niszczaca zawieszenia, zapadajaca sie lata wykopu pod kable. czyzby wykonali to uczniowie na pracacach recznych w gimnazjum, czy tez "fachowcy" z jakiegos Kolka Rolniczego.
~iras 19-01-2011 13:06
wyl.prad i bedzie bezpieczniej
c0librii 19-01-2011 16:25
chciałam tylko zauważyć,że oznaczenie jest w tym miejscu moim zdaniem wystarczające.Przecież przy światłach są znaki ,której drogi dotyczą,ale k...ni i tak jadą jak chcą.Sama się ostatnio zastanawiałam,czy się nie "podłożyć" i zamiast przepuścić idiotę,co pcha się w lewo z prawego pasa pozwolić mu wyremontować mój samochód na koszt jego ubezpieczalni.
~ 20-01-2011 7:45
Jakoś nikt nie zauważył, że informacja o zmianie organizacji ruchu wisiała od dwóch miesięcy NA POCZĄTKU ulicy Flisaków, były namalowane strzałki pod tą informacją, ale jakiś d...l zapomniał umieścić takie oznakowanie przy światłach! Czyli jest zmiana, ale jej praktycznie nie ma! Z kolei inny d...l zapomniał poinstruować odśnieżarki, że z Flisaków w prawo TEŻ trzeba odśnieżyć! Informowałem o tym redakcję Jelonki mailem jakieś dwa miesiące temu, ale jakoś mieli to głęboko...
~ 20-01-2011 7:51
A pan Bigus też twierdzi, że Flisaków to Świętojańska? Może niech sobie zaglądnie w plan miasta?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group