Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3119
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niebezpieczne meble ogrodowe i podpałki do grilli

Wiadomości: Polska
Poniedziałek, 11 maja 2015, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: UOKiK/Angela
Fot. Archiwum
Ostre krawędzie, wystające śruby, nieprawidłowo zamontowane dozowniki ¬– to przykłady nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli mebli ogrodowych i podpałek do grilli. Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji przypomina o zasadach bezpiecznego grillowania.

Kontrole Inspekcji Handlowej (IH) odbyły się w II kwartale 2014 roku.

- Sprawdzono 381 partii mebli ogrodowych, z czego zakwestionowano 26 proc. To gorszy wynik w stosunku 2012 roku, kiedy nieprawidłowości wystąpiły jedynie w 15,7 proc. partii. Zbadano też 144 partie podpałek do grilli kwestionując niemal co trzecią (31,9 proc.). To więcej, niż podczas kontroli przeprowadzonej w 2013 roku, gdy wymagań nie spełniało jedynie 16,9 proc. partii badanych wyrobów – informują przedstawiciele Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

Większość zastrzeżeń dotyczyła nieprawidłowości w oznakowaniu. W przypadku mebli kwestionowano m.in. brak instrukcji bezpiecznego użytkowania (31 partii) oraz braki w zakresie danych przedsiębiorcy wprowadzającego produkt na rynek (36 partii). Zakwestionowane podpałki do grilli m.in. nie posiadały wymaganych przepisami ostrzeżeń dotyczących bezpiecznego użytkowania np. przed rozpoczęciem przyrządzania potraw podpałka powinna być całkowicie spalona, a paliwo do grilla pokryte popiołem (8 partii).

Zarzuty IH dotyczyły także nieprawidłowości stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników. W 13 partiach mebli ogrodowych wykryto wady konstrukcyjne w tym m.in. ostre krawędzie, niestabilność oraz ryzyko niekontrolowanego rozłączenia się elementów. Zakwestionowane zostały też podpałki do grilli: ze względu na niewłaściwie zamocowany dozownik (2 partie) i zbyt niską temperaturę zapłonu (1 partia).
Produkty posiadające wady stanowiące zagrożenie dla użytkowników zostały wycofane z rynku. Ponadto większość przedsiębiorców (124 spośród 137) uzupełniła braki w oznakowaniu.

Konsumencie aby grillowanie było bezpieczne pamiętaj:
1. Nie używaj grilla wewnątrz pomieszczeń.
2. Pamiętaj, że podpałka do grilli powinna być przechowywana poza zasięgiem dzieci.
3. Sprawdź, czy opakowanie podpałki ma zamknięcie uniemożliwiające otwarcie przez dzieci, trwale zamocowany dozownik, który powinien zabezpieczać przed wyciekiem zawartości, gdy opakowanie jest otwarte i gdy jest ułożone poziomo (dopuszczalny wyciek do 10 ml).
4. Przed rozpoczęciem przyrządzania potraw sprawdź, czy podpałka jest całkowicie spalona a paliwo do grilla pokryte popiołem.
5. Wybierając meble ogrodowe sprawdź, czy nie mają zadziorów i ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować skaleczenie.
6. Meble powinny być wyposażone w instrukcję użytkowania w języku polskim, zapoznaj się z jej treścią.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ooolllo 11-05-2015 9:01
Super news. Kontrola z 2O14r.
~1! 11-05-2015 9:47
Angela, jak już coś zamieszczacie, to podajcie do wiadomości marki mebli ogrodowych oraz podpałek do grilla.
~olo2580 11-05-2015 10:46
Inspekcja już po roku doszła do takich wniosków! Brawo! Ciekawe jak badali te mecle? Wzrokowo? Dotykowo? Organoleptycznie? Na specjalnych maszynach? Zbadali no i co? Dalej nie miem jakich marek są te produkty ani tego kto jakie buble sprzedaje. Pieniądze wydane na tych inspektorów z publicznej kasy są pieniędzmi zmarnowanymi! Za co im płacono przez rok czasu?
~rencista 11-05-2015 18:44
pierwszy raz slysze bo kontroli na dzialkach i pytam kto wyslal ich w teren i za to odpowiada a skoro odbyly sie w ub. roku to za co ci dzialacze biora pieniadze za wymyslanie bubli w/g instrukcji strazy poz, co sie spali to nie zgnije. i to za darmo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group