Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3824
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Nie tylko Gershwin” w Teatrze Zdrojowym

Wtorek, 14 października 2014, 8:14
Aktualizacja: 23:46
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Nie tylko Gershwin” w Teatrze Zdrojowym
Fot. Organizator
W czwartek (16.10) o godz. 19.00 na deskach Zdrojowego Teatru Animacji, w ramach cyklu “Zdrojowe Czwartki z Filharmonią w Zdrojowym Teatrze Animacji”, wystąpi Izabela Jeżowska (mezzosopran), w towarzystwie pianistki Joanny Litwin–Fenc. Cena biletu: 20 zł.

W programie utwory takich kompozytorów jak George Gershwin, Leonard Bernstein i Richard Strauss.

Izabela Jeżowska, absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie Eugeniusza Sąsiadka, podczas studiów doskonaliła swe umiejętności wokalne na kursach mistrzowskich u wybitnych pedagogów, takich jak Krystyna Szostek-Radkowa i Stefania Toczyska oraz Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej we Wrocławiu. Zwieńczeniem tych ostatnich były występy na Festiwalu Wratislavia Cantans. W styczniu 2002 r. w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach przeprowadziła przewód kwalifikacyjny, uzyskując tytuł adiunkta I stopnia w zakresie wokalistyki.

Trwająca od kilku lat fascynacja muzyką Georgea Gershwina przejawia się w koncertach Izabeli Jeżowskej, złożonych z pieśni tego wybitnego kompozytora amerykańskiego, pracach naukowych i wykładach na temat jego twórczości, a jej zwieńczeniem są: płyta “The Gershwin I Love”, nagrana z towarzyszeniem pianisty, Marcina Grabosza oraz rozprawa habilitacyjna “Stylistyka wykonawcza liryki wokalnej Georgea Gershwina w oparciu o styl Gershwinowski oraz jej egzemplifikacja w wybranych pieśniach”. W styczniu 2011 roku decyzją Rady Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Izabela Jeżowska otrzymała stopień doktora habilitowanego.

Izabela Jeżowska jest profesorem nadzwyczajnym w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu, prowadząc z przyszłymi aktorami zajęcia z techniki wokalnej oraz impostacji głosu (wcześniej pracowała w PSM II st. w Jeleniej Górze oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu UAM w Poznaniu), a także Sekretarzem w Zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.

Uczestniczka kilku konkursów wokalnych w Polsce i za granicą (Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, IBLA Grand Prize w Ragusie na Sycylii, Concorso Internazionale di Musica G.B. Viotti w Vercelli, Concorso Lirico Internazionale Iris Adami Coradetti w Padwie we Włoszech oraz Concours International de Chant w Marmande we Francji). W 2001 r. otrzymała stypendium Rządu Włoskiego – doskonaliła swój warsztat na Mistrzowskim Kursie Operowym w Sienie, pod kierunkiem znakomitej primadonny z USA – Shirley Verrett.

Prowadzi aktywną działalność artystyczną (jako śpiewaczka - mezzosopran, specjalizuje się w utworach Gershwina oraz ariach Verdiego), naukową i organizacyjną, jest kierownikiem naczelnym i artystycznym Sudeckich Festiwali Muzycznych wraz z Warsztatami Wokalnymi dla młodych artystów-śpiewaków i młodych artystów estradowych w Szczawnie-Zdroju, autorką licznych referatów i opracowań naukowych oraz wystąpień na polskich i zagranicznych konferencjach naukowych w dziedzinie wokalistyki.

Jest zapraszana do jury polskich i międzynarodowych konkursów wokalnych (Karpacz – Konkurs „Duch Gór”, Wrocław – Międzynarodowy Konkurs “Turandot”). Prowadzi aktywną działalność organizacyjno-naukową w Zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu (wcześniej pełniła funkcje zastępcy sekretarza i skarbnika, obecnie - sekretarza PSPŚ). Jest kierownikiem naczelnym i artystycznym Festiwali Muzycznych wraz z Warsztatami Wokalnymi dla Młodych Artystów-Śpiewaków w Karpaczu i Szczawnie Zdroju, zastępcą kierownika Kursów Pedagogiki Wokalnej w Dusznikach Zdroju i we Wrocławiu, a także sekretarzem naukowym konferencji, sesji i sympozjów naukowych. Jest członkiem zespołu redakcyjnego Zeszytów Naukowych PSPŚ i Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu (w zeszytach naukowych ukazywały się jej artykuły) oraz autorką dwóch tomów Kroniki PSPŚ i biografii wybitnych śpiewaczek – Haliny Halskiej i Haliny Słoniowskiej. Jest członkiem Grupy Inicjatywnej Założycieli Towarzystwa Miłośników Muzyki Wokalnej im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej, była wiceprezesem tegoż Towarzystwa. Stale współpracuje z dwutygodnikiem “Ruch Muzyczny”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group