Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7101
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie ma na inwestycje, bo Państwo skąpi na szkoły

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 marca 2012, 9:12
Aktualizacja: 9:12
Autor: Es
Dwa miliony złotych musiał dołożyć samorząd do utrzymania placówek oświaty. Powód: niewystarczające kwoty subwencji z budżetu centralnego.

Subwencja powinna pokrywać w stu procentach koszty płac pedagogów choćby dlatego, że coroczne podwyżki płac wynikają z ustawy, a nie z przepisów samorządowych. Ostatnio jednak subwencja w tej części jest niewystarczająca. Na skutki waloryzacji płac nauczycielskich trzeba było przez minione dwa lata pięciu milionów złotych. Miasto – w ramach subwencji – otrzymało tylko trzy miliony. Różnicę Jelenia Góra musiała dołożyć ze swojego budżetu, ograniczając tym samym zakres inwestycji i remontów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~gribu 13-03-2012 9:25
jak nie umiemy zadbać o swoje, to tak jest; nie mamy żadnej siły przebicia już nie tylko na arenie kraju (głosujemy w wyborach nie na swoich, tylko na "podrzucanych" z innych regionów), ale ostatnio nawet w województwie (Jeleniej Góry ani Karkonoszy nie ma w projekcie promujacym Dolny Śląsk...);
~ksawercia 13-03-2012 9:33
Platformerski prezydent Zawiła jako były poseł nie zatroszczył się o zwiększenie w budżecie państwa środków na subwencję oświatową. Cała PO gotowa do usłużnego słuchania głosu kościelnych i jej posłowie nie tkną ani kapelanów, ani katechetów, z to jak można ,to zawsze znajdą środki na remonty zabytków sakralnych, na wspieranie inicjatyw kościelnych , a nie na inne ważniejsze społecznie cele.
kazimierzp 13-03-2012 9:33
Z tego co wiem to subwencję oświatową oblicza się na podstawie ilości uczniów objętych nauczaniem, ilości placówek oświatowych no i rodzaju gminy. Inna algorytm jest dla gminy miejskiej, a inny dla gmin wiejskich. Nie wiem, bo nie ma tych danych w tekście, czy budżet państwa wypłaca nam zgodnie z wyliczeniami na podstawie tego algorytmu, czy mniej? Jeżeli mniej to jest możliwość dochodzenia swych racji przez miasto, nawet przed sądem. Jeżeli zgodnie z algorytmem to takie miasto dla obniżenia wydatków musi zracjonalizować sieć placówek oświatowych. Czy autor "es" może te wątpliwości rozjaśnić?
HankaOdRumcajsa 13-03-2012 9:34
Przecież są jakieś symulacje robione, plany budżetowe itd... Gówniani specjaliści w tym Ratuszu naszym pracują. No ale jaki pan taki kram...
~lenin 13-03-2012 10:07
no to trzeba będzie polikwidować jeszcze z 5 - 6 placówek oświaty, sąd, szpital, domy kultury. za to wybudujemy 15 biedronek i już! ludzie pobudka! nie dajmy się zlikwidować! czy to miasto ma być skupiskiem emerytów i pijaków? niedługo tak będzie bo na skutek polityki Kononowiczowej (zlikwidują WSZYSTKIEGO) prowadzonej przez Zawiła - Papaj - Czernow - Łużniak - Pokój miasto umrze a my razem z nim.
~pręgierz 13-03-2012 10:31
Czy ktoś kiedykolwiek widział,żeby grabie grabiły "OD SIEBIE" ??! Wpis z 09:33 wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Żeby coś naliczyć,trzeba mieć dane!Żeby mieć dane,trzeba trzeba je zebrać. Zrobić to sumiennie,by następnie to wszystko przekazać "górze".Pewnie niejednokrotnie trzeba się tematem "osobiście zainteresować"/wszak chodzi o "kasę" i to nie małą/!Jak się jakiegoś z tych "elementów"zaniedba, bezpośrednio zainteresowani w tym GRAJDOLE "complexowo" siedzą i płaczą..
~bor 13-03-2012 10:57
Skąd miasto ma pieniądze na dokładki? Ano, z tego co mu niedobre państwo pozwoli dodatkowo zedrzeć z firm i mieszkańców.
~widać 13-03-2012 11:06
Artykuł wczorajszy - 9 milionów na promocję, dzisiaj 2 miliony,,musiał,, urząd dołożyć na oświatę. Według mnie pieniądze są, tylko idiotycznie dzielone - od samej Góry to Dołu. Bezmyślność ( jak np. w przypadku stadionu) powoduje takie sytuacje jak wyżej. To miasto pogubiło się już totalnie. Przypudrowanie nic nie pomoże.
~Matylda 13-03-2012 11:40
Proponuję znieść Kartę Nauczyciela. Ilu jest nauczycieli na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia?, ile nauczyciele zarabiają na godzinach ponadwymiarowych ? Praca powinna wynosić osiem godzin i w tych godzinach niech będą zastępstwa. Zaoszczędzi się dużo pieniążków.
~cdr 13-03-2012 11:45
"Różnicę Jelenia Góra musiała dołożyć ze swojego budżetu, ograniczając tym samym zakres inwestycji i remontów" - zakres remontów ogólnie czy zakres remontów w szkołach? Jeśli to ostatnie, to jest to wraża propaganda, bo niedawno radny PO Wrotniewski z uśmiechem opisywał kolorową rzeczywistość szkół. Cytuję "- odnowienie i wyremontowanie prawie wszystkich placówek oświatowych;" Przecież jest tak cudnie, a Jelenia to kraina mlekiem i miodem płynąca...
~mjmarko 13-03-2012 12:10
ad cdr: tak, tak! jest tak cudnie, a Jelenia to kraina mlekiem i miodem płynąca... ale tylko w ustach Huberta Papaja!
HankaOdRumcajsa 13-03-2012 12:20
do cdr - mleko i miód dawno się zważyły...
~Michi 13-03-2012 12:32
@12:20 | HankaOdRumcajsa | MLEKA to już dawno nie ma, a miód to i 'benedyktyni" fałszują!
~asa 13-03-2012 15:45
Dziękujmy ze to właśnie budżet i centrala decyduje o szkołach, bo Nasi włodarze najchętniej pozamykają wszystkie szkoła a nauczycielom dadzą pensje minimalne. To jest właśnie cenne zdanie: "coroczne podwyżki płac wynikają z ustawy, a nie z przepisów samorządowych"
~hmm... 13-03-2012 18:06
Zastanawiam się w jakim celu napisany jest powyższy tekst??? Czy nasze nieudolne władze, rzucając, jak zwykle zresztą "na pożarcie" nauczycieli, chcą odwrócić uwagę od swojego braku kompetencji, tworzenia stanowisk dla znajomków i durnych decyzji...???
~hmm... 13-03-2012 19:13
Zastanawiam się w jakim celu napisany jest powyższy tekst??? Czy nasze nieudolne władze, rzucając, jak zwykle zresztą "na pożarcie" nauczycieli, chcą odwrócić uwagę od swojego braku kompetencji, tworzenia stanowisk dla znajomków i durnych decyzji...???
~obrebalski 13-03-2012 22:27
obrebalski notes zabral do domu i sie pogubili :)
~joanka 14-03-2012 2:18
I znowu winni są nauczyciele. Czyli zlikwidować szkoły, nauczycieli na bruk, dzieci niech siedzą w domu, bo nauka ogłupia. W ten sposób nareszcie znikną wszelkie problemy i wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie. Brawo "wybrańcy"narodu :(
~jeleniogorza 14-03-2012 8:05
Winni nie tyle nauczyciele, co archaiczna Karta Nauczyciela, której istnienie w dzisiejszych czasach to kuriozum, tak jak w Polsce wiele rzeczy. Dziwić tylko może wiedza o tym kolejnych ekip rządzących i postawa aprobująca tę patologię. Podobnie jest z Krusem, Funduszem Kościelnym, etc, etc. Nieraz myślę, że najskuteczniejszą bronią byłoby nakładanie na Polskę finansowych kar czy coś w tym rodzaju. Skutki transformacji i kryzysu zawsze spadają na szarych ludzi, inne mocne grupy mają swoje lobby. Ci nie odczuwają bezrobocia, kryzysu, cen i to oni właśnie są zadowoleni z życia w Katolandzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group