Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6843
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: (Nie)groźna posucha

Czwartek, 6 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: (Nie)groźna posucha
Fot. Arek
Niemal suchą stopą można przejść przez rzekę Bóbr, która w lipcu pięć lat temu wystąpiła z brzegów i zalała okoliczne tereny. Teraz susza daje się we znaki. Niski poziom wody niepokoi, ale też pozwala na przeprowadzenie remontu małej tamy przy okolicznej elektrowni wodnej. Spółka Wodnik zapewnia, że wody nie zabraknie.

Bóbr wygląda jak strumyk, ale nie przeraziło to kajakarzy, których spotkaliśmy w jego płytkich nurtach. Zamierzali pokonać dystans z Jeleniej Góry do Bolesławca. – Dzięki takiemu poziomowi nurt rzeki w niektórych miejscach może być szybszy – mówi Tomasz Świętuch, jeden z kajakarzy.

Za tydzień zakończy się remont małej tamy tuż obok mostu przy ulicy Różyckiego. Modernizację wykonują pracownicy Ekolandu. Daniel Michałowski i Grzegorz Balakowski powiedzieli nam, że poziom wody w Bobrze jeszcze bardziej się obniży.
Większa tama będzie betonowana przez inną firmę.

Niższy poziom wody nie cieszy wędkarzy. – Wcale nie oznacza to, że w dołkach zostały ryby. Przeniosły się one tam, gdzie jest więcej wody. Spłynęły nurtem rzeki – twierdzi pan Mirosław, który na razie nie wybiera się na ryby w okolice mostu przy Różyckiego.

Jak dowiedzieliśmy się w spółce Wodnik, niski poziom Bobru nie wpłynie na dostawy wody do jeleniogórskich mieszkań. Jeleniogórzanie powinni jednak rozsądnie gospodarować cieczą.
– Lepiej ograniczyć podlewanie ogródków i mycie samochodów – usłyszeliśmy.
Kłopoty z dostawą wody są w Cieplicach, ale jest ona dowożona beczkowozami.

Na razie w okolicach Jeleniej Góry nie ogłoszono zakazu wstępu do lasów, choć jest tam sucho. Pożarnicy przestrzegają amatorów leśnych wycieczek, aby nie palili papierosów i nie rozpalali w lasach ognisk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group