Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5698
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie daj się naciągnąć!

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 grudnia 2019, 14:25
Aktualizacja: Piątek, 13 grudnia 2019, 9:25
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Organizator
Przed nami ważna akcja w sprawie pokazów handlowych i pseudobadań medycznych. Jest to wspólna akcja biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Legnicy oraz Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, a której patronuje i wspiera ją Prezydent Miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski, Starosta Powiatu Legnickiego Adam Babuśka oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie. Akcja rusza od 15 grudnia 2019 r. i obejmuje swoim zasięgiem teren właściwości Diecezji Legnickiej, w tym Miasto Jelenia Góra.
Z początkiem roku biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Legnicy podjęło aktywne działania skierowane przeciwko firmom organizującym nieuczciwe pokazy handlowe, jak również pseudobadania medyczne. Na skutek tych działań poprzez nakłonienie legnickich przedsiębiorców do rezygnacji z wynajmu sal nieuczciwym firmom oraz wyróżnianiu ich i oznaczaniu jako „miejsce bezpieczne i przyjazne dla konsumenta” oraz współpracy z mieszkańcami Legnicy, oraz lokalnymi mediami udało się znacznie ograniczyć działalność takich firm. Można powiedzieć, że praktycznie rynek pokazów został ograniczony o 95 procent w stosunku do stanu z początku roku. To wielki sukces wszystkich legniczan - powiedział Tomasz Strojek, Miejski Rzecznik Konsumentów w Legnicy.
Niestety są miejsca, gdzie nadal są organizowane tego rodzaju prezentacje i zaprasza się seniorów do udziału w nich, kusząc rzekomymi nagrodami, prezentami, darmowymi badaniami. Na prezentacjach uczestnicy poddawani są manipulacjom, po których wychodzą z towarami, które nie mają wartości, za jaką zostały sprzedane, natomiast umowy opiewają na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Dopóki będą chętni, dopóty takie nieuczciwe prezentacje będą organizowane - przestrzega T. Strojek.
Niestety zawsze po takich prezentacjach w biurze Rzecznika Konsumentów pojawiają się wręcz zrozpaczone osoby, którym utrudnia się odstąpienie od umowy, a nawet straszy konsekwencjami prawnymi. Wiele osób, mimo że temat jest nagłaśniany w mediach, jak również poprzez naszą pracę w terenie, nie ma świadomości o czyhającym na nich niebezpieczeństwie i nie odbiera naszych ostrzeżeń. Szukając pomysłu na dotarcie do tych osób, które nie śledzą na bieżąco informacji, lub tych, które nie mają dostępu do nich np. w mediach elektronicznych, pojawił się pomysł, by poprosić o włączenie się do naszych działań Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, który bardzo chętnie włączył się do akcji, by pomóc seniorom. Dzięki pomocy Biskupa Legnickiego podczas Mszy Świętej w prawie 240 parafiach, do których należy prawie 760 tys. wiernych na terenie całej Diecezji Legnickiej, będzie odczytany apel Miejskiego i Powiatowego Rzecznika Konsumentów z Legnicy. Działania te, umożliwią dotarcie informacji do adresatów nieuczciwych zaproszeń na pokazy. Co więcej, w każdym kościele będzie wisiał plakat z niezbędnymi informacjami dla konsumentów. W planach jest również przeprowadzanie szkoleń konsumenckich przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w miejscach wskazanych przez Diecezje Legnicką - kontynuuje rzecznik.
Wierzymy, że nasze wspólne działanie spowoduje dalsze ograniczanie rynku nieuczciwych pokazów już nie tylko na terenie Legnicy i Powiatu Legnickiego, ale na terenie właściwości całej Diecezji Legnickiej. Jestem bardzo wdzięczny Biskupowi, za włączenie się do akcji i naszych starań o poprawę bezpieczeństwa osób starszych. Autorytet Biskupa i możliwość przeprowadzenia akcji w tej formie jest dla nas ogromnym wsparciem w dotarciu z apelem do jak największej grupy osób - dodał T. Strojek.

Twoja reakcja na artykuł?

12
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
8
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 10-12-2019 16:47
A policja wałek kładzie że seniorów w konia robią
~Tytus 10-12-2019 19:52
do: ~ (16:47)
Uważaj bo zbadają Cię bezpłatnie i jeszcze dostaniesz prezent ! Ludzie starsi naprawdę są bardzo bystrzy i bardziej przezorni niż nie jeden 30-40 latek ! Jeżeli marże nazywamy zawyżaniem ceny to we wszystkich marketach, sieciówkach ceny powinny być 40-50% niższe, a wszystkie nowe auta tańsze o 30-40% Problem są nieuczciwi sprzedawcy , a nie sprzedaż bezpośrednia .Seniorze kupuj ! Tylko sprawdź firmę która Cię zaprasza ... W ten sposób szkaluje się i wkłada do jednego garnka wszystkich jeżeli jeden Kowalski oszukuje nie oznacza że wszyscy Kowalscy są złodziejami ! Walczmy z nieuczciwymi praktykami ale nie idźmy na skróty
~No, tak 11-12-2019 17:27
do: ~Tytus (19:52)
To totalne bzdury - taa, seniorze kupuj, a potem płać i płacz. Nie, nie na tym to polega. Nie przeczę, że nie ma bystrych seniorów, ale sprzedawcy też są bystrzy i nie chodzi im o to, by senior spędził mile czas przy kawce czy herbatce, tylko by kupił, podpisał umowę. Są specjalnie szkoleni, manipulują w bezczelny sposób ludzi i potrafią sprzedać największy chłam rodem z Chin za wielokrotnie wyższą kwotę, niż jest wart. Zadałeś sobie pytanie, dlaczego nie oferują tych towarów w sklepie, tylko na jakiś podejrzanych pokazach? Chodzi o to, by klient nie miał czasu do namysłu, porównania cen, poradzenia się kogoś bliskiego, znajomego przed zakupem. Decyzja ma zapaść TU i TERAZ!
~No, tak 11-12-2019 17:39
do: ~Tytus (19:52)
Jeszcze manipulują sloganami, ten towar można nabyć tylko u nas, w żadnym sklepie go nie kupisz, to wyjątkowa okazja, która więcej się nie powtórzy itd. itp. Zresztą podobnie działają w TV, gdy sprzedają rozmaite produkty w niewiarygodnie niskiej cenie, a wystarczy zerknąć na Allegro i masz ten sam produkt za ułamek ceny z TV.
~mak 10-12-2019 17:27
Nigdy nie odpowiadaj na takie SMS gdy otworzysz stronę banku pozbedziesz się oszczędności. Twoja paczka wymaga doplaty na kwote 0.93 PLN Brak doplaty skutkuje zwrotem paczki do nadawcy.
~` 10-12-2019 18:39
Najlepiej odbierać mówić z ruskim akcentem dzien dobry jestem masza ja polski nie znaju i już nie dzwonią.
~Jel... 10-12-2019 22:30
niech wyłapią naciągaczy i do pierdla ,wśród naciągaczy jest baba która podaje się za lekarza ortopedę ,ta dopiero ma gadane
~No, tak 11-12-2019 17:33
do: ~Jel... (22:30)
Mi kiedyś jedna zadzwoniła, że zaprasza na pokaz sprzętu medycznego, ma prezent dla mnie. Ucięłam rozmowę i krótkimi słowy odpowiedziałam - Pani chyba sama nie wierzy w to co pieprzy! Zerwałam połączenie i zablokowałam numer i to radzę każdemu. Próbują co rusz, ale mnie to nie interesuje, a starszych ludzi wypada uczulać. Miło, że i biskup włączył się i objął akcję patronatem, ale warto tę kwestię, ale także kwestię oszustw na wnuczka i policjanta omawiać na mszy; właśnie wtedy, gdy ludzi jest najwięcej. Starsi wierzą w księży, jak w obrazek, to przynajmniej posłuchają i przyjmą radę do serca. Jedna ofiara mniej, to już ogromny sukces.
~BRZECHOTNIK 11-12-2019 23:13
Ciekawe skąd ci naciągacze mają numery telefonów i pesele ludzi starszych, bo do młodych jakoś się specjalnie nie uaktywniają. Kto handluje bazami danych, by inni mogli robić na nich swoje interesy?
~czterech na jednego 12-12-2019 9:46
Raz się skusiłem na takie spotkanie. Oferowali jakiś prezent drobny, więc myślę sobie że pójdę i posłucham a przy okazji dostane gifta. Przy wejściu na salę siedziały dwie kobiety, które wołały dowód osobisty i coś tam spisywały z niego. To mnie przekonało żeby nie wchodzić bo jakim prawem mają dysponować moimi danymi. Więcej już nie poszedłem na takie oszukańcze pokazy. Nie dajcie się skusić gratisowym czajniczkiem bo może się okazać że wyjdziecie ze spotkania z umową pożyczkową na kilka tysięcy. A ten cały cudowny sprzęt , czy to do gotowania, czy "leczenia" jest dostępny na internecie kilka razy taniej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group