Piątek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 11374
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie daj się naciągnąć!

Wtorek, 10 grudnia 2019, 14:25
Aktualizacja: Piątek, 13 grudnia 2019, 9:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nie daj się naciągnąć!
Fot. Organizator
Przed nami ważna akcja w sprawie pokazów handlowych i pseudobadań medycznych. Jest to wspólna akcja biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Legnicy oraz Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, a której patronuje i wspiera ją Prezydent Miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski, Starosta Powiatu Legnickiego Adam Babuśka oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie. Akcja rusza od 15 grudnia 2019 r. i obejmuje swoim zasięgiem teren właściwości Diecezji Legnickiej, w tym Miasto Jelenia Góra.
Z początkiem roku biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Legnicy podjęło aktywne działania skierowane przeciwko firmom organizującym nieuczciwe pokazy handlowe, jak również pseudobadania medyczne. Na skutek tych działań poprzez nakłonienie legnickich przedsiębiorców do rezygnacji z wynajmu sal nieuczciwym firmom oraz wyróżnianiu ich i oznaczaniu jako „miejsce bezpieczne i przyjazne dla konsumenta” oraz współpracy z mieszkańcami Legnicy, oraz lokalnymi mediami udało się znacznie ograniczyć działalność takich firm. Można powiedzieć, że praktycznie rynek pokazów został ograniczony o 95 procent w stosunku do stanu z początku roku. To wielki sukces wszystkich legniczan - powiedział Tomasz Strojek, Miejski Rzecznik Konsumentów w Legnicy.
Niestety są miejsca, gdzie nadal są organizowane tego rodzaju prezentacje i zaprasza się seniorów do udziału w nich, kusząc rzekomymi nagrodami, prezentami, darmowymi badaniami. Na prezentacjach uczestnicy poddawani są manipulacjom, po których wychodzą z towarami, które nie mają wartości, za jaką zostały sprzedane, natomiast umowy opiewają na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Dopóki będą chętni, dopóty takie nieuczciwe prezentacje będą organizowane - przestrzega T. Strojek.
Niestety zawsze po takich prezentacjach w biurze Rzecznika Konsumentów pojawiają się wręcz zrozpaczone osoby, którym utrudnia się odstąpienie od umowy, a nawet straszy konsekwencjami prawnymi. Wiele osób, mimo że temat jest nagłaśniany w mediach, jak również poprzez naszą pracę w terenie, nie ma świadomości o czyhającym na nich niebezpieczeństwie i nie odbiera naszych ostrzeżeń. Szukając pomysłu na dotarcie do tych osób, które nie śledzą na bieżąco informacji, lub tych, które nie mają dostępu do nich np. w mediach elektronicznych, pojawił się pomysł, by poprosić o włączenie się do naszych działań Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, który bardzo chętnie włączył się do akcji, by pomóc seniorom. Dzięki pomocy Biskupa Legnickiego podczas Mszy Świętej w prawie 240 parafiach, do których należy prawie 760 tys. wiernych na terenie całej Diecezji Legnickiej, będzie odczytany apel Miejskiego i Powiatowego Rzecznika Konsumentów z Legnicy. Działania te, umożliwią dotarcie informacji do adresatów nieuczciwych zaproszeń na pokazy. Co więcej, w każdym kościele będzie wisiał plakat z niezbędnymi informacjami dla konsumentów. W planach jest również przeprowadzanie szkoleń konsumenckich przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w miejscach wskazanych przez Diecezje Legnicką - kontynuuje rzecznik.
Wierzymy, że nasze wspólne działanie spowoduje dalsze ograniczanie rynku nieuczciwych pokazów już nie tylko na terenie Legnicy i Powiatu Legnickiego, ale na terenie właściwości całej Diecezji Legnickiej. Jestem bardzo wdzięczny Biskupowi, za włączenie się do akcji i naszych starań o poprawę bezpieczeństwa osób starszych. Autorytet Biskupa i możliwość przeprowadzenia akcji w tej formie jest dla nas ogromnym wsparciem w dotarciu z apelem do jak największej grupy osób - dodał T. Strojek.

Twoja reakcja na artykuł?

12
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
8
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
832
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
38%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Kościół i wiara
Gwardziści Grobu Pańskiego w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group