Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8807
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

(Nie)bezpieczna droga do „szóstki”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 9 czerwca 2008, 6:44
Aktualizacja: 6:45
Autor: Angela
Mimo oznakowań, przejście przez ulicę Cieplicką jest niebezpieczne.
Fot. TEJO
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Cieplicach niejednokrotnie uciekali z przejścia dla pieszych przed rozpędzonymi samochodami. Dyrekcja, rodzice i urzędnicy są zgodni: przejście przez ul. Cieplicką z pewnością nie jest bezpieczna. Sprawę rozwiązałyby sygnalizacja świetlna, jednak nie ma na to pieniędzy.

Dlatego bezpieczeństwo uczniów z „szóstki” pozastawia wiele do życzenia. O zmianę tej sytuacji rodzice i dyrekcja walczą co najmniej sześć lat, ale kończy się na obietnicach.

Rodzice zainteresowali tą sprawą jednego z radych poprzedniej kadencji. Kiedy wydawało się, że w końcu nabrała ona rumieńców i coś uda się dla tych dzieci zrobić, wszystko ucichło. – Radny mówił, że kwestia bezpiecznej drogi do „szóstki” miała być poruszona na sesji. Tak się jednak nie stało – wspominają ciepliczanie.

Na ostatnich spotkaniach dyrekcji szkoły z rodzicami sprawa odżyła na nowo. Wszyscy boją się powtórki sprzed kilku lat, kiedy na skrzyżowaniu w Cieplicach zginął uczeń Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.

– Musi dojść do tragedii, takiej jak kilka lat temu, wówczas ktoś w końcu zareaguje – mówią zdenerwowani rodzice. Przez kilka lat dyrekcja szkoły rzemiosł prosiła o zamontowanie świateł, ale brakowało środków. Jednak jak tylko zginął uczeń, pieniądze się od razu znalazły.

Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, tłumaczy, że zamontowanie świateł przy „szóstce” na stałe jest sporym problemem nie tylko ze względów finansowych. – To skrzyżowanie przeznaczone jest do przebudowania, dlatego montowanie tam drogiej sygnalizacji ie ma żadnego sensu

Pojawił się już nawet inwestor, który kupił teren przy kortach tenisowych nieopodal skrzyżowania. Zaoferował, że pokryje koszty przebudowy co mogłoby rozwiązać problem. Były też przymiarki do ronda, ale okazało się, że nie ma miejsca.

– Rozwiązaniem mogłaby być sygnalizacja wzbudzana – mówi Jerzy Bigus. – Jest ona o wiele tańsza bo kosztuje około 150 tysięcy. – W tym roku niestety nie ma na to pieniędzy, ale gdyby rodzice złożyli na ręce prezydenta pismo o uwzględnienie tej inwestycji w przyszłym roku, byłoby to do zrealizowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~do Bigus 9-06-2008 7:46
Panie, niech Pan przestanie!! Macie przynajmniej 80 tys, ktore zostały wam z tanszego wykonania swiatel "inteligentnych". Kolejne 70 znajdziecie w karach, czyli w obcieciu faktur dla wykonawcow Lubanskiej i Karkonoskiej. Gdzie wstrzymaliscie do wyplaty ponad 3 mln zlotych. Tylko trzeba chciec! Rodzice powinni wnioskowac do prezydenta, zeby Pana wywalil z pracy jeszcze dzis!
~ Maruda 9-06-2008 7:53
Sytuacja może wkrótce ulec jeszcze znacznemu pogorszeniu. Nasi bezradni Radni zaakceptyowali koncepcje wrcz zabójcze dla Cieplic - poprowadzenia tą trasą, a raczejn włączenia do niej tzw. "Południowej Obwodnicy Jeleniej Góry". Będzie to trasa od Grabarowa, przez odbudowany wiadukt przy ul. Koziej ( [p czym po południowej stronie wzgórz Staniszowskich jej wylot jest usytuowany za ostatnimi blokami Os. XX lecia - a nastepnie jedna trasa przez Sobieszó do Piechowic i dalej do graniocy, a druga przez Park Zdrojowy ul Staszica Os. Mi losza wychodzi na wprost bramy Sanatorium MSW i włącza się do ul. Ciepliskiej
JanekJG83 9-06-2008 8:01
Zawsze jest tak, że najpierw musi ktoś zginąć, żeby cokolwiek zaczęto robić w danej sprawie. Oby tym razem tak nie było, jak z uczniem ''Rzemiosł''...
~Józek 9-06-2008 8:13
tam światła??? jest wiele bardziej feralnych miejsc w Jeleniej Górze moim zdaniem wyjsciem jest pan pani w pomarańczowej kamizele który przeprowadzałby dzieci przez jezdnie
~Jowita 9-06-2008 9:28
Tak to prawda ja chodzę od strony osiedla Orle.I to przejście jedno większe i to zaraz przy szkole mniejsze stanowi ogromnie zagrożenie dla dzieci.Z początkiem roku kiedy stała przy szkole policje to kierowcy zatrzymywali sie pięknie,ale gdy ich tylko zabrakło przejście graniczyło z cudem.Sama byłam świadkiem jak kierowca z jednej strony pasów zatrzymał sie,więc dziewczynka i ja, zaraz za nia z dzieckiem weszłyśmy na pasy a tu z przeciwległej strony wyskoczyło auto nie patrząc,że my jesteśmy już na pasach.I doszło by do tragedii.Trzeba co z tym zrobić!!!
~aaa 9-06-2008 9:52
Pisma są składane a dalej nikt nic nie robi A to nie ma pieniędzy,a to prezydent się zmienia a jak dojdzie do tragedi wszyscy umyją ręce.Bo trzeba znaleźć miejsce na nowy market i wtedy są pieniądze
HankaOdRumcajsa 9-06-2008 10:00
...leżącego policjanta zamontować.... i po bólu.
Patol 9-06-2008 10:47
Nigdy nikogo tam nie potrącili ani nikt tam nie zginął wiec wcale to przejscie nie jest niebezpieczne. pozatym 100 metrów wcześneij i 100 metrów później są inne przejscia. Ale one są pewnie jeszcze bardziej niebezpieczne.
JanekJG83 9-06-2008 11:49
Do Patol: Czy uważasz, że przejście dla pieszych zarówno przed skrzyżowaniem ulic jest bezpiecznie. Człowieku weź nie zabieraj głosu w sprawie, o której nie masz zielonego pojęcia. Tak się składa, że przejścia dla pieszych przed skrzyżowaniami ulic są bardzo niebezpieczne.
zloty666 9-06-2008 12:31
Jak zwykle trzeba poczekać do momentu aż zdarzy się tragedia. Wtedy znajdą się pieniądze ! ! ! A swoją drogą to tak ciężko zamontować po 2 zestawy progów zwalniających o odpowidnio mocnym wyprofilowaniu (takie jak koło SP 7) ? ! ?
~rodzic 9-06-2008 14:50
taka petycja ppowinna wpłynąć do Prezydenta i w nastepnym roku oby znalazły sie środki na takie światła przy tej Szkole. Mysle ze jako rodzice podpiszemy sie pod petycją
ebee 9-06-2008 15:14
To żałosne , ale nasze władze to największy problem tego miasta ! Pod szkołą nr6 codzień rano jest horror. Zablokowany dojazd do szkoły, pędzące na oślep z dużą prędkością samochody ignorujące ograniczenie do 40 km/h. Zamontowanie świateł , to problem. Patrol policji , czy straży miejskiej pod tą szkołą też. Szkoda, że nie stanowi problemu ustawianie patroli z radarem w bezpiecznym miejscu , na Sobieszowskiej 500 m od tej szkoły, czy też stażników miejskich z blokadami 200m od szkoły, przy ośrodku ruchu drogowego. Szkoda, że trzeba czekać aż dojdzie do tragedii, aby ktoś kompetentny zainteresował się tym problemem. Na dzień dzisiejszy Dyrekcji szoły i rodziców dzieci nikt nie słucha ! Moim zdaniem to skandal !
~za 9-06-2008 17:52
Ograniczenie do 40 jest tylko od strony Sobieszowa, a od Cieplic można jechać zgodnie z przepisami 60 km/h, to dopiero jakaś paranoja!
~Ciepliczanka 10-06-2008 8:54
Jestem mieszkanką tej ulicy i uważam ,że najlepszym obecnie rozwiązanie to progi zwalniające ruch a w przyszłości przebudowa tego skrzyżowania Szkoda teraz wyrzucać pieniądze na światła które za rok lub dwa zostaną zlikwidowane.Moim zdaniem włodarze miasta powinni zobligować właściciela posesji po byłej szkole FAMPA co dalej z tą posesją i oby jak najprędzej było wiadomo co tam powstanie i wtedy planować jak rozwiązać całe skrzyżowanie łącznie z przejściami dla pieszych
BoaPL 10-06-2008 11:38
do ~za: Jak bys znal sie na PoRD to bys wiedzial: 1. W miescie obowiazuje 50 KM/h (po 23 do 5 - 60km/h) 2. Ze wszystkich stron jest ograniczenie do 40 km/h. Wyjatkiem jest wyjazd ze skrzyzowania. 3. Po wjezdzie na Cieplicka przy SP11 rozpoczyna sie strefa ograniczenia do 40km/h i obejmuje dosc spory obszar Cieplic. Przejdz sie tam a zobaczysz. Sadze ze tacy jak ty powoduja zagrozenia dla pieszych na drogach przez swa ignorancja i brawure.
~do BoaPL 10-06-2008 12:17
Taki mądry to znajdz ograniczenie jadąc od kościoła w stronąę SP 6. może przy SP 11 jest strefa ograniczenia ale nie w Cieplicach. Brawo za spostrzegawczość, to może właśnie tacy jak ty są zagrożeniem bo nie zwracają uwagi jakie znaki stoją przy drodze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group