Poniedziałek, 8 marca
Imieniny: Beaty, Jana
Czytających: 6955
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA- KRAJ: Nie bądź jeleń, weź paragon!

Poniedziałek, 11 lipca 2011, 7:42
Aktualizacja: 7:42
Autor: Angela
JELENIA GÓRA- KRAJ: Nie bądź jeleń, weź paragon!
Fot. Organizatorzy
Rozpoczęła się akcja promocyjna Ministerstwa Finansów "Weź paragon" opatrzona rysunkiem Andrzeja Mleczki. Podczas wakacji kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych, również w Jeleniej Górze.

Akcja jest prowadzona we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzkimi inspektoratami inspekcji handlowej. Ma ona przypominać, że wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie dla kupującego. Dzięki niemu nie tylko łatwiej jest dochodzić swoich praw np. w przypadku reklamacji wadliwego towaru czy usługi, ale również porównywać ceny u różnych sprzedawców i kontrolować własne wydatki. Chodzi również o uświadomienie przedsiębiorcom potrzeby rzetelnego wydawania paragonów.

– Domagając się paragonu tworzymy też warunki uczciwej konkurencji i eliminujemy z rynku szarą strefę. Dzięki niemu wiadomo dokładnie, ile podatku zostanie odprowadzone do budżetu, a przecież większe wpływy oznaczają więcej pieniędzy na dofinansowanie sfery publicznej, np. policji czy służby zdrowia – tłumaczy wiceminister finansów, generalny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że dowód zakupu musimy otrzymać niezależnie od miejsca sprzedaży produktu: nie tylko na bazarze, stoisku z pamiątkami czy w Internecie. Paragon powinien być wydany również wówczas, gdy kupujemy bilet autobusowy, do kina, na mecz. Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem dowodem na zawartą transakcję – obok paragonu – może być potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura VAT, a nawet zeznania osób, które nam towarzyszyły.

Gdy nie otrzymaliśmy paragonu od sprzedawcy, powinniśmy to zgłosić do urzędu kontroli skarbowej. Natomiast w przypadku problemów z zakupami czy odrzuconą reklamacją możemy liczyć na bezpłatną pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Poradę prawną można również uzyskać dzwoniąc pod darmowy numer infolinii konsumenckiej 800 007 707.
Akcja jest prowadzona przez resort finansów od 2004 r. W ubiegłym roku w jej ramach kontrolerzy skarbowi wystawili ok. 13 tys. mandatów na kwotę 3,2 mln zł.

Tegoroczną akcję promuje rysunek Andrzeja Mleczki, jednego z najpopularniejszych polskich satyryków. W charakterystyczny sposób – lekki i satyryczny – ma edukować klientów i sprzedających o potrzebie brania i wydawania paragonu. Oprócz UOKiK i wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej akcję będą wspierać powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów, Federacja Konsumentów i Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz samorządy lokalne i niektóre przedsiębiorstwa. Sprzedającym i urlopowiczom będą też rozdawane kartki pocztowe z rysunkiem przygotowanym przez Andrzeja Mleczkę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group