Wtorek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina, Dobromierza, Kornelii
Czytających: 5092
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nic na siłę! Podziału Piechowic (na razie) nie będzie

Wiadomości: Region
Środa, 27 marca 2013, 7:23
Aktualizacja: Czwartek, 28 marca 2013, 8:53
Autor: Mea
Fot. Mea
Podczas sesji Rady Miasta Piechowice trwała burzliwa dyskusja nie tylko między mieszkańcami Michałowic, którzy byli za przekształceniem Piechowic w gminę miejsko–wiejską i mieszkańcami Górzyńca, którzy byli przeciw, ale również radnymi, którzy przez ponad pięć godzin nie mogli dojść do porozumienia. Ostatecznie zostanie tak, jak jest.

- Wynik głosowania rady, to siedem głosów za przekształceniem w gminę miejsko-wiejską i siedem przeciw (jednej radnej nie było). To oznacza, że uchwała o przekształceniu nie uzyskała większości głosów, tym samym nie przeszła – powiedział Witold Rudolf, burmistrz Piechowic.

Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy Piechowic mieli opowiedzieć się, czy są za przekształceniem Piechowic w gminę miejsko-wiejską oraz osiedli Michałowice, Górzyniec i Piastów-Pakoszów we wsie. Większość mieszkańców, którzy przyszli w wyznaczone dni i oddali swoje głosy w tej sprawie, opowiedziało się za przeprowadzeniem zmian. Zarówno w Michałowicach, jak i Piastowie-Pakoszowie przeważały głosy przychylne zmianom. Inaczej było w Górzyńcu.

- Dzięki odłączeniu się Michałowic mielibyśmy więcej możliwości, moglibyśmy wziąć dotacje na parkingi, punkty widokowe, czy utworzenie miejsca spotkań. Prowadzę sklep i liczyłem na to, że gdy będziemy wsią i rozwiną się pensjonaty to przyjeżdżałoby więcej turystów i moje obroty byłyby wyższe. Ale Górzyniec najwyraźniej nie chce być rozwojowy. Mieszkańcy obawiają się kosztów wymiany dokumentów. Ale jak ktoś się przeprowadza w poszukiwaniu pracy to też musi te dokumenty wymienić. Miasto powinno wspomóc finansowo tych, których nie stać na wymianę tych dokumentów – powiedział Jan Kołodziejczyk z Michałowic.

W Górzyńcu znaczna część mieszkańców sprzeciwiła się przekształceniu osiedla w sołectwo. Podczas sesji wypowiadało się wielu mieszkańców tego osiedla, którzy apelowali do radnych, by uszanowali ich decyzję. Mimo że głosowanie podczas konsultacji nie było wiążące, tzn. Rada Miasta i tak mogła zagłosować inaczej, niż chcieli mieszkańcy, to radni Górzyńca obiecali, że zajmą takie stanowisko, jakie lokalna społeczność wypracuje w konsultacjach osiedlowych.

– Osobiście byłabym za zmianami, natomiast jestem radną Górzyńca i szanuję zdanie mieszkańców, którzy nie chcą zmian. Nikt nie wie co zrobi urząd za dwa lata, bo przecież procedury przekształceń miasta Piechowice w gminę miejsko-wiejską nie zakończyłyby się szybko. Jeśli ktoś dałby zapewnienie, że Miasto jest w stanie w pełni pokryć koszty zmian, to było by inaczej. Natomiast uważam, że obecnie nie stać Miasta na przeprowadzanie takich zmian. Najlepszym rozwiązaniem byłoby odłączenie jedynie tych dzielnic, które tego chcą, czyli Michałowic i Piastowa-Pakoszowa – podkreślała Ewa Szmel, radna Piechowic.

Osoby, które zabierały głos mówiły, że ważność dokumentów i tak się wkrótce skończy i wszyscy będą musieli je wymienić. Z drugiej strony na zmianach mogliby zyskać głównie przedsiębiorcy, rolnicy i właściciele agroturystyki, którzy są nieliczni w Piechowicach. Proponowano też, by odłączyć inną część Piechowic, zamiast Górzyńca, by miasto miało odpowiednią liczbę mieszkańców do statutu gminy miejsko-wiejskiej. Podkreślano też brak pieniędzy na wkład własny potrzebny do różnych dotacji unijnych.

- Byłem radnym osiedlowej rady gdy Piechowice były gminą wiejską, później rady miejskiej, kiedy było przekształcenie gminy na miasto, w 1967 r. Wtedy wybudowano oświetlenie, ulice, chodniki, budowano nowe domy murowane, zdobyliśmy tytuł wicemistrzów gospodarności. Wówczas Piechowice zyskały na przekształceniu. Jeśli teraz jest odwrotna sytuacja i możemy wszyscy zyskać na zmianie Piechowic w gminę miejsko-wiejską nie ma co się zastanawiać, tylko trzeba jej dokonać - zaznaczył Cezary Ciupiński, były radny Piechowic.

Stanowczo sprzeciwił się zmianom przewodniczący rady. – Trzeba przyznać, że konsultacje były porażką, o czym świadczy niska frekwencja i kiepski poziom świadomości wielu mieszkańców na temat zmian i ewentualnych korzyści, jakie mogłyby przynieść. Były przygotowane zbyt szybko. Ponieważ w Górzyńcu była największa frekwencja podczas konsultacji, z czego zdecydowana większość opowiedziała się na nie, a w innych punktach konsultacji przyszło o wiele mniej osób zagłosować, dlatego też jestem przeciwny zmianom na siłę, przy negatywnej opinii mieszkańców Górzyńca. Do tego tematu możemy wrócić za rok, a przez ten czas edukować mieszkańców i powtórzyć konsultacje – mówił Daniel Podkański, przewodniczący Rady Miasta Piechowice.

Od samego początku za zmianami był natomiast burmistrz Piechowic Witold Rudolf. – Przekształcając osiedla w obszary wiejskie Piechowice będą gminą miejsko-wiejską poniżej 5 tys. mieszkańców. Przy 350 mieszkańcach Michałowic po przekształceniu powstałby fundusz sołecki, który zapewniłby wkład własny na pozyskanie dotacji z Unii Europejskiej. Niestety w kampanii informacyjnej nie byliśmy w stanie dotrzeć do wszystkich, bo niektórzy mieszkańcy Górzyńca nie wiedzą, że po zmianach nikt im nie zlikwiduje połączeń autobusowych, czy że podatki będą te same – powiedział Witold Rudolf.

- Do 31 marca mieliśmy czas na złożenie wniosku o przekształcenie do Wojewody Dolnośląskiego, który miałby wyrazić swoją opinię na ten temat. Dlatego jeśli wrócimy do tematu to dopiero w przyszłym roku. Przez ten czas będziemy przyglądać się podobnym zmianom w innych miastach – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~ 27-03-2013 7:53
- Dzięki odłączeniu się Michałowic mielibyśmy więcej możliwości, moglibyśmy wziąć dotacje na parkingi, punkty widokowe, czy utworzenie miejsca spotkań. Prowadzę sklep i liczyłem na to, że gdy będziemy wsią i rozwiną się pensjonaty to przyjeżdżałoby więcej turystów i moje obroty byłyby wyższe powiedział Jan K. z Michałowic. A temu ciągle mało!
~ 27-03-2013 7:59
zwyciężył rozsądek a nie propaganda burmistrza, który nie wie co ma robić i androny opowiada. W jakiej kwocie będzie fundusz sołecki dla Michałowic przy 350 mieszkańcach?? Z Michałowic już nawet Teatr Nasz się wyniósł.
~przykre :( 27-03-2013 8:07
Zwyciężyło płytkie myślenie w stylu "nie, bo nie". Ta rada (ściślej - radni ZGB) przejdzie do historii jako najmniej postępowa od czasów transformacji i najbardziej kompromitująca swoje miasto. Przykre, bo zamknęliśmy sobie drzwi.
~ 27-03-2013 8:34
porozwalali wszystkie fabryki i zakłady a teraz jeszcze jeszcze chcą się brać za powolne rozkawałkowanie gmin na jeszcze mniejsze obszary które już w ogóle nie będą miały żadnych szans - TYLKO W JEDNOŚCI SIŁA - POLECAM DOKŁADNIE POCZYTAĆ INFO NA TEJ STRONIE TO BĘDZIECIE WIEDZIELI O CO CHODZI TYM NA GÓRZE - TYLKO DOKŁADNIE POCZYTAJCIE POSŁUCHAJCIE I NIE MÓWCIE ŻE WAS TO NIE DOTYCZY BO TO DOTYCZY NAS WSZYSTKICH - http:www.poznajprawde.net lub poznajprawdę.prv.pl
CН.W.D.P. 27-03-2013 9:37
UŻYTKOWNIKU, KTÓRY ZAMIEŚCIŁEŚ SWÓJ WPIS O GODZINIE 08:34, ZOSTAŁEŚ WŁAŚNIE ZLOKALIZOWANY, NAMIERZONY I WYTYPOWANY ORAZ ZAREJESTROWANY... UWAŻAJ, JAK TAŃCZYSZ!! http://teksty.net/WWO-Uwazaj-jak-tanczysz-1
~JELENI_OGÓR 27-03-2013 10:12
no i bardzo dobrze nie może tak być żeby wszyscy mieszkańcy danej dzielnicy Piechowic (lub innego miasta) musieli ponosić koszty bo paru cwaniaczkom zachciewa się dotacji (zawsze możecie się wyprowadzić do jakiejś wioski jak wam nie pasuje, po drugie co nie umiecie rozwinąć interesu bez dotacji ? na całym świecie od wielu wieków rozwija się interesy bez dotacji) (sie tylko psia mać nauczyli że im ue będzie dawać i zatrudnianie pracowników na śmieciowe umowy a od siebie to nic) zgadzam się z 8:34 - w jedności siła a jedyne podziały jakie są potrzebne to DAWNY PODZIAŁ WOJEWÓDZTW i nasze WYJŚCIE Z ue
~ 27-03-2013 10:28
I rok w plecy - Dzięki polityce przegranych z ostatnich wyborów.
~--- 27-03-2013 10:40
Każdy ma prawo do podejmowania własnych decyzji.Nie narzuconych mu przez kogokolwiek.Może to będą decyzje złe-nie wiemy tego.Poniesiemy tego konsekwencje
~biznes 27-03-2013 11:59
Punkty widokowe, miejsca spotkań - to inwestycje prorozwojowe. Przykład wieży widokowej w Jeleniej Gorze ( Grzybka ) wskazuje, iż nie przyczyniła sie do stworzenia ani jednego miejsca pracy generuje tylko koszty. Do rozwoju potrzebni są firmy ale do Piechowic nikt nie przyjdzie bo ceny wody i wysokośc podatków od nieruchomości jest najwyższa w Polsce. Panie Burmistrzu do roboty obniżać podatki i inne koszty funkcjonowania firmy
~mac 27-03-2013 12:17
nie najlepiej nic nie robić, przecież wszystko dostaniemy od Państwa. Jak ktoś jest twardogłowy i nie rozumie prostych argumentów ekonomicznych to już taki z...hnie. Samorządowcy zabijają inicjatywę a później obradują skąd tu wziąć pieniądze na oświatę ? no się kupy nie trzyma. Potraficie tylko narzekać i wydawać pieniądze a jak brakuje to podniesiemy podatki tak jest najłatwiej. A zazdrość że jeden coś chce osiągnąć a drugi dłubie w nosie bierze mnie na wymioty.
~hektor 27-03-2013 13:51
Pozdrawiam Sama, takiego białego psa z Piechowic:)
~ 27-03-2013 15:03
gwizdy dla pana CHMIELEWSKIEGO który na sesji ubliżał mieszkańcom Górzyńca wyzywając od nieudaczników,prostaków,idiotów itp.wyzwiska dotyczą również pań z Michałowic,które również nie przebierały w słowach.TO,CO POKAZALI SWOIM ZACHOWANIEM NA PEWNO NIE BYŁO Z KULTURĄ i na całe szczęście mieszkańcy Górzyńca nie zniżyli się do ich poziomu.
~ 27-03-2013 15:32
trzy damy lawendowe chciały zrobic coś dla siebie i niewyszło i bardzo dobrze trzeba było słuchac ludzi miejscowych którzy byli na nie zamiast tego spiskowali za naszymi plecami
~ 27-03-2013 15:50
trzy damy lawendowe chciały zrobic coś dla siebie i niewyszło i bardzo dobrze trzeba było słuchac ludzi miejscowych którzy byli na nie zamiast tego spiskowali za naszymi plecami
~`` 27-03-2013 16:21
BRAWA!!! Dla RADNYCH KTÓRZY PODJELI TAKĄ DECYZJĘ JAK WIĘKSZOŚĆ MIESZKAŃCÓW GÓRZYŃCA!!!!!!!!!
~- 27-03-2013 16:38
Radny Widak radne Chromik i Krystkiewicz są winni, że Michałowice i Piastów nie są wsiami. Wystarczyło poprzec wniosek o wyłączeniu z uchwały Górzyńca. Ale burmistrz nie pozwolił, a rozumu zabrakło
~ 27-03-2013 17:02
Dobrze że w Polsce są jeszcze gminy,w których radni nie mają zakutych *,bo musielibyśmy oddawać pieniądze, które UE przyznała nam na lata 2014-2020.Radni: Podkański,Kamiński,Polański to ci sami, którzy kilka lat temu głosowali za wyprowadzeniem dużego majątku z gminy do KSWiK,a na 2013r zaplanowali w budżecie 950,000 zł darowizny dla tejże firmy po to, żeby woda w Piechowicach nie była luksusem.Teraz zagłosowali przeciw zwiększeniu subwencji oświatowej o 500 000 zl rocznie narzekając jednocześnie że gmina jest biedna.Nie słyszałem żeby ci panowie w czasie swoich kadencji złożyli jakikolwiek projekt uchwały,albo mieli pomysł ,z którego wynikało by lepsze jutro mieszkańców.Za to mają w budżecie 160 000 zł na własne wydatki.Taka jest rzeczywistość w świecie radnych Piechowic. Pozdrawiam
~ 27-03-2013 17:17
Do wpisu z 17:02. Wielkie brawa za konkrety. Dorzucę swoją cegiełkę do tych panów radnych. Tak dokładnie oni walczą o te 160 000 zł.Prawdopodobnie jak by Górzyniec się odłączył, nie mieli by tej kasy. Po trupach do celu. Ślepe posłuszeństwo dla byłej Pani Burmistrz. Oto główne kierunki działania .
~ 27-03-2013 17:54
gdzie tu piją.czy widzicie w Górzyńcu pijanych ludzi bo ja nie ,chociaż mieszkam w Piechowicach a tam chodzę na spacery.Nie czarujmy się najwięcej pijących siedzi na ławkach w brudnym centrum Piechowic
~ 27-03-2013 18:02
Górzyniec nie potrzebuje kasy z UE bo potrafi wyremontować domy za swoje zarobione pieniądze i nie czeka aż ktoś żuci parę groszy czego oczekują panie z Michałowic.
~kkk 27-03-2013 18:38
jeszcze kilka lat, a same Piechowice też będą wioską
~ 27-03-2013 19:19
Kaminski do MOPS-u zeby Twoi wyborcy mieli za co chlać dorzuć pare groszy , a szkole zamknijcie bo i tak same * tam u was mieszkaja. W pole cie.. ich prowadz ,buraki siac bo wiosna idzie!!!!
~ 27-03-2013 19:56
Najważniejsze że radni Piechowic w budżecie przyznali więcej pieniędzy na schroniska dla zwierząt niż na sprzątanie miasta , dlatego psie kupy na każdym kroku przypominają że Piechowice to wieś . Proponuję żeby zwolennicy wsi posprzątali to gówno .
~- 27-03-2013 20:15
Radny Widak radne Chromik i Krystkiewicz są winni, że Michałowice i Piastów nie są wsiami. Wystarczyło poprzec wniosek o wyłączeniu z uchwały Górzyńca. Ale burmistrz nie pozwolił, a rozumu zabrakło
~- 27-03-2013 20:22
BRAWA!!! Dla RADNYCH KTÓRZY PODJELI TAKĄ DECYZJĘ JAK WIĘKSZOŚĆ MIESZKAŃCÓW GÓRZYŃCA!!!!!!!!!
~brawo 27-03-2013 20:38
brawo dla radnych, ze są rozsądni i nie dają się wpuścić w fanaberie paru urzędników, którzy zamiast wyjść z kswiku, zamiast kopać wodociągi i zlikwidować herbatę lejącą sie z kranu w spocie wyborczym rudolfa, wolą wchodzić w jakieś pseudoproblemy egzystencjalne, być czy nie być miastem, zamiast zajac się rozwojem gminy! brawa dla pana przewodniczącego, że potrafił ludziom i radzie pokazać całe zło płynące z nierozsądnych pomysłów! a fanatykom funduszy sołęckich poelcam starą kamienicę, gdzie właśnie wójt wyciął te skromne fundusiki, bo nie ma pieniędzy w budżecie... i tyle w tym temacie! za rok wybory, weźcie sie za robotę, ludzie!
~Z gorzynca 27-03-2013 20:51
Brawo radni ze nas poparliscie!!!
~ja 27-03-2013 22:49
Brawo Radni z Górzyńca!!! Jesteśmy z Wami! Kampania wyborcza Pana Burmistrza , w czasie konsultacji i sesji, była żenująca!!!! Wszystkie wypowiedzi Pana Burmistrza w czasie konsultacji i sesji - można okreslić w jedyny sposób - MOWA-TRAWA
~kaszana 28-03-2013 7:56
To niech teraz Górzyniec nie przychodzi po kasę do urzędu, skoro tak im dobrze. Nasza rada to kompromitacja. Nie ma żadnej inicjatywy, pomysłu pozyskania pieniędzy z zewnątrz. A jak się pomysł pojawia, to udupić. Wychodzi na to, że 111 mieszkańców Górzyńca ma taką moc, że decyduje o rozwoju całych Piechowic. Raczej nie o rozwoju tylko o stagnacji. A radni są w stanie udupić nawet oddolną inicjatywę mieszkańców, bo jest to nie po myśli ich emerytowanej przywódczyni.
~MarMar 28-03-2013 8:32
Zaprzestańmy wojny, cel przecież wspólny- każdemu z nas zależy na tym,by żyło się lepiej. Po świętach, my "wsiowi" wrócimy do sprawy. Racjonalnie przedstawimy swoje argumenty. Wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych wszystkim Piechowiczanom życzę!
~z michalowic 28-03-2013 14:07
To nie radni a BURMISTRZ zarządza miastem, niech wreszcie przestanie gadać a weźmie się do roboty, bo jak na razie za co się weźmie to niedokończt
~ 28-03-2013 20:39
Tym z Michalowic to zależy tylko na kasie bo kredyty trzeba spłacać. Poszli sobie tam skąd przyszli
~Pitek 29-03-2013 3:37
Jak bedzie wies w Gorzyncu to wiecej nie przyjade w odwiedziny...
~:( 31-03-2013 17:22
DLA KLUBU \"ŁĄCZĄ NAS PIECHOWICE\" I WSZYSTKICH PRZECIWNIKÓW INICJATYWY UTWORZENIA Z PIECHOWIC GMINY MIEJSKO-WIEJSKIEJ PONIŻEJ 5 TYS. MIESZKAŃCÓW ARTYKUŁ WARTY PRZECZYTANIA I PRZEMYŚLENIA CO PIECHOWICE MOGĄ STRACIĆ W CIĄGU TEGO ROKU: http://finanse.wp.pl/kat,115038,title,2-mld-zl-dla-mikroprzedsiebiorcow-z-malych-miejscowosci-lub-wsi,wid,15456825,wiadomosc.html
~Myślący 1-04-2013 13:14
"Powyższe warte przemyślenia", tylko piszący ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. Widać wszyscy zwolennicy wsi czytają artykuły prasowe w taki sposób aby propagandę sukcesu uskuteczniać. Co straciliśmy, skoro wnioski należy składać do kwietnia b.r., a u nas wsie mialy być od 2014? Program zakłada dotację w wys. 100 tys i wzwyż w zależności od ilości utworzonych miejsc pracy. Aby otrzymać zaliczkę, trzeba przedłożyć gwarancję bankową. Aby móc starać się o zwrot 50 % dotacji trzeba "wydać" i udokumentować wydatki na własny biznes 200 tys. w przypadku 1 miejsca pracy. Ludzie, a kogo na to w Piechowicach stać? A ci ktorych stać mają już własne pomysły na życie... Myślcie co czytacie.
~- 2-04-2013 23:27
pan Tobiasz ten od harfy już sie na faceboku na ten temat produkował, też z PSL więc broni wsi
~Krak 26-04-2013 9:38
Potkański i spółka ma w nosie rozwój miasta. Chodzi tylko żeby dowalić burmistrzowi, który swoją drogą nieco zasłużył na reprymendę. Szkoda tylko że aktywni mieszkańcy Michałowic na tym cierpią. Nawijanie na uszy propagandy że to Michałowice wstrzymały ustawę o przekształceniu jest wierutnym kłamstwem i ma na celu zdyskredytowanie radnego Michałowic i przerzucenia odpowiedzialności na jego barki. Na szczęście za rok wybory a klub łączą na Piechowice będzie musiał się zmierzyć nie tylko z opozycją ale bardziej aktywny elektoratem Piechowic. Panie Potkański proszę odrobić zadanie domowe i się przygotować w najbliższej kampanii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group