Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9572
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nasze gminy dołują w rankingach

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Poniedziałek, 21 grudnia 2009, 8:15
Aktualizacja: 8:15
Autor: Ania
Region jeleniogórski: atrakcja, czy zaścianek?
Fot. TEJO
Po raz ósmy przyznano ogólnopolskie wyróżnienia „Gmina Fair Play”. Wśród laureatów znalazły się samorządy z województwa dolnośląskiego, ale nie było wśród nich żadnego z powiatu jeleniogórskiego. Dlaczego? Zapytaliśmy o to samorządowców Karpacza, Kowar i Podgórzyna.

O rozstrzygnięciu konkursu i jego przebiegu poinformowała w minionym tygodniu Polska Gazeta Wrocławska. Wśród czytelników znalazły się osoby, zaskoczone faktem, iż żadna z gmin powiatu jeleniogórskiego nie otrzymała wyróżnienia.

Okazuje się jednak, że włodarze naszych samorządów są nastawieni przede wszystkim na realizację przedsięwzięć na ich terenie i od nagród wolą zadowolenie mieszkańców. Tak przynajmniej odpowiadali na zadane przez nas pytanie, dotyczące wyróżnionych w tym roku gmin.

- Najważniejsze jest dla mnie to, co dzieje się na terenie mojej gminy. Nie zależy mi na udziale w rankingach, bo to zawsze wiąże się z wydatkami. Dbam przede wszystkim o to, żeby w Kowarach powstawały kolejne inwestycje a miasto, mimo wielu trudności, stawało się coraz bardziej atrakcyjne – mówi Mirosław Górecki, burmistrz miasta nad Jedlicą.

Podobne zdanie na ten temat ma Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza – Ważniejsze od rankingów jest zadowolenie mieszkańców, a w naszym przypadku także turystów W tym roku 50 procent zgromadzonych pieniędzy wydaliśmy na inwestycje. Pozyskaliśmy 21 milionów złotych dotacji, a 28 mln zł kosztowały przedsięwzięcia, jakich się podjęliśmy. Udało nam się zdobyć fundusze na remont czternastu dróg w mieście. Kończy się także budowa hali sportowej. Myślę, że postęp w naszym mieście jest naprawdę znaczący – mówi Ryszard Rzepczyński.

Czym pochwalić ma się także Anna Latto, wójt gminy Podgórzyn – Bardzo dobrze wypadliśmy w rankingu, organizowanym przez Rzeczpospolitą, która nagrodziła najlepsze samorządy. Poza tym cały czas dbamy o to, żeby gmina się rozwijała, a mieszkańcy byli zadowoleni – powiedziała Anna Latto.

Z jednej strony udział w rankingach i konkursach nie jest najważniejszy. Z drugiej jednak uzyskanie wysokiej noty ma wpływ na zwiększenie atrakcyjności samorządów. Faktem jest, że na terenie powiatu jeleniogórskiego przeprowadza się wiele inwestycji. Nie ulega jednak wątpliwości, że w naszym regionie potrzebne jest przeprowadzenie jeszcze wielu zmian.

Wystarczy spojrzeć na drogi, z których większość powinna zostać wyremontowana. Dlatego też samorządowcy mają do wykonania jeszcze sporo zadań. Powinno to być dla nich również swego rodzaju wyzwaniem, co ma znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 21-12-2009 8:35
Nie prawdą jest, że Karpacz pozyskał w tym roku 21 mln złotych dotacji. Wydatki inwestycyjne w budżecie wynoszą 23 mln złotych razem z pieniędzmi z dotacji ( pieniądze z dotacji zwracane są po zakończeniu i oddaniu inwestycji - najpierw trzeba samemu wydać, a później czekać na zwrot). Panu burmistrzowi to już te zera na oczy padły.
Smart 21-12-2009 9:04
No właśnie jak to jest? Według rządzących jest ok, a jednak ich nie uwzględniono w rankingach. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Oby do końca kadencji posiedzieć i się nachapać, bo potem mogą mnie już nie wybrać...
~Kasa tylko kasa 21-12-2009 9:32
"Oświadczam, że jesteśmy/nie jesteśmy płatnikiem podatku VAT i upoważniamy firmę „Przedsiębiorstwo Fair Play” Sp. z o.o. do wystawiania faktur VAT bez naszego podpisu i przesyłania ich listem na nasz podany wyżej adres." Takiej treści informacja jest na stronach firmy która organizuje ten pseudo ranking. Opłata za pierwszy etap wynosi od 1830 do 8050 zł netto. Opłata za drugi etap wynosi od 3390 do 15510 zł netto. Kwota uzależniona jest od wielkości gminy. To nie jest żaden ranking tylko kupienie sobie wyróżnienia. Chwała naszym samorządom, że nie wyrzucają pieniędzy w błoto.
Smart 21-12-2009 9:51
Hmmm, czyli Jelenia Góra jako gmina kupiła sobie ten tytuł, czego dowodzi tabliczka przy wjeździe do miasta. To by wiele tłumaczyło...
~Jeger 21-12-2009 10:05
A to nowina.... Niech lepiej włodarze naszego Powiatu powiedzą o ile w ciągu 10 ostaniach lat zmniejszyła się liczba ludności zamieszkująca Powiat Jeleniogórski. Bo co komu po "nowej" drodze w Karpaczu, czy Podgórzynie skoro młodzi ludzie muszą szukać pracy aż we Wrocławiu.
~mim 21-12-2009 10:06
Najatrakcyjniejszy w Kowarach jest dawny hotel "Przywodzie". Noclegi w nim za darmo, a wentylacja górskim zdrowym powietrzem w hotelowych pomieszczeniach przez okrągły rok. Serdecznie zapraszamy tych ,którzy chcą poznać atrakcje architektoniczne naszego, pięknie rozwijającego się miasta. ;)
~wan 21-12-2009 10:14
pewnie, że Jelenia kupiła ...... cuuuuuuuuda kosztują

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group