Niedziela, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 5270
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nastrojowe popołudnie z muzyką. W dzień Wszystkich Świętych

Środa, 26 października 2011, 13:02
Aktualizacja: 13:03
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Nastrojowe popołudnie z muzyką. W dzień Wszystkich Świętych
Fot. Organizator
Pierwszego listopada w kościele ewangelicko–augsburskim pw. Zbawiciela w Cieplicach odbędzie się niezwykły koncert wokalno–organowy, w którym wystąpią artyści z Wrocławia: śpiewaczka Dorota Baran–Błaszczyk (sopran) oraz organista koncertujący – Roman Pliś.

W programie koncertu zabrzmią m.in. arie A. Vivaldiego, kompozycje J. S. Bacha i F. Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz Adagio T. Albinioniego.

Dorota Baran-Błaszczyk jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie śpiewu solowego prof. Antoniny Kowtunow. Dysponuje sopranem lirycznym o oryginalnej barwie. Jest ceniona za wykonawstwo utworów sakralnych, ale także wykonuje muzykę wokalną różnych stylów. W swoim repertuarze ma pozycje z gatunku muzyki kościelnej, oratoryjno-kantatowej, operowej, operetkowej oraz pieśniarskiej, a także popularnej i jazzowej.

Koncertowała m.in. w ramach prestiżowego cyklu koncertów „Wieczory Tumskie” (Wrocław 2006 r.), podczas Bytomskiego Festiwalu Organowego (Bytom 2008 r.) oraz wystąpiła na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Errantia Musica” (Polkowice 2011). W latach 2006/2008 współpracowała z wrocławską Fundacją „Studium Culturae Ecclesiae”, uczestnicząc w organizowanych w kościołach Dolnego Śląska cyklach koncertów muzyki poważnej pod patronatem prof. dra hab. Ks. Metropolity Mariana Gołębiewskiego, poprzedzanych prelekcjami o tematyce teologicznej – „Verbum cum Musica”.

Roman Pliś to absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem organisty prof. Juliana Gembalskiego. W trakcie studiów rozpoczął działalność artystyczną grając koncerty solowe. Współpracował także z różnymi zespołami, m.in. „Ars Antiqua”, Filharmonia Śląska. W 1987 r. uzyskał stypendium flamandzkiego i polskiego Ministerstwa Kultury, dzięki czemu odbył Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzyki Organowej im. Floor Petersa w Mechelen (Belgia). W latach 1989 – 1991 był członkiem Zespołu Kameralnego Polskiego Radia we Wrocławiu.

Dokonał wielu nagrań polskiej muzyki epoki baroku. Od 1992r. był stałym współpracownikiem Filharmonii Wrocławskiej. Współpracował także z Teatrem Polskim i Operą Wrocławską. Specjalizuje się w realizacji basso continuo. Występuje jako solista i kameralista w różnych składach. Gra dzieła kompozytorów od czasów najdawniejszych po współczesność.

Koncert odbędzie się we wtorek (1 listopada) godz. 16.00 w kościele Zbawiciela na Pl. Piastowskim 18 w Jeleniej Górze Cieplicach. Bilety w przedsprzedaży w cenie 10 zł są do nabycia w Przystani Twórczej – Cieplickie Centrum Kultury, ul. Ściegiennego 5/7, w Centrum Informacji Turystycznej – Cieplice, Pl. Piastowski 36, oraz w Jeleniej Górze przy ul. Bankowej 27, a także w dniu koncertu w tej samej cenie u organizatorów w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Zbawiciela.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group