Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 4853
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Napiórkowski i Lesicki nagrali “Celuloid”

Wtorek, 29 września 2015, 7:41
Aktualizacja: 14:19
Autor: Manu
Jelenia Góra: Napiórkowski i Lesicki nagrali “Celuloid”
Fot. V Records
Na rynku muzycznym można już znaleźć album “Celuloid”, który powstał z połączenia sił dwóch wybitnych gitarzystów jazzowych rodem z Jeleniej Góry – Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. To ich pierwsza, wspólna produkcja, która zawiera zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej, m.in. Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Andrzeja Korzyńskiego, Andrzeja Kurylewicza czy Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza.

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki znają się już od czasów szkolnych, kiedy to mieszkali razem na jednej ulicy w Jeleniej Górze i byli sobie towarzyszami na podwórku. Wspólnie uczyli się grać na gitarze, korzystając z przeznaczonych do tego podręczników, czy z nagrań magnetofonowych. Marek i Artur są współliderami zespołów Hand Made i Funky Groove.

- Kiedyś dużo razem graliśmy, mieliśmy razem swój zespół Funki Groove. Potem ja wyjechałem do Warszawy, a Artur mieszka we Wrocławiu i trochę nasze zawodowe kontakty się rozluźniły. Płyta “Celuloid” to świetna okazja, by znów pograć razem – opowiada Marek Napiórkowski.

Marek Napiórkowski w swoim dorobku ma udział w sesjach nagraniowych ponad 150 albumów, jazzowych, rockowych i popowych oraz jest realizatorem własnych projektów. Wydał cztery autorskie albumy, “Nap”, “Wolno”, “KonKubiNap” oraz – nakładem V Records – “Up!”. Z kolei Artur Lesicki jest nie tylko cenionym liderem, rozchwytywanym sidemanem, ale i jednym z najwyżej cenionych w Polsce gitarowych pedagogów. Jako lider autorskiego projektu Acoustic Harmony nagrał dwa albumy: “An Unbelievable Silence” i “Stone & Ashes”.

“Celuloid” jest ich powrotem do wspólnego tworzenia muzyki. Sesja w studiu nagrań, poprzedzona była kilkoma miesiącami szukania pomysłów, wyboru repertuaru i starannym przygotowaniem aranżacji. Tytułowy utwór został skomponowany przez Marka Napiórkowskiego.

Pomysłodawcą albumu “Celuloid” jest Adam Domagała, szef wytwórni V Records, który namówił muzyków do wspólnej pracy. W znakomitej większości to tematy zaczerpnięte z polskich klasyków, w tym najbardziej charakterystyczne brzmienia z seriali telewizyjnych. W efekcie na płytę trafiło dziewięć utworów: “Lalka” (muz. Andrzej Kurylewicz), “Pożegnanie z Marią” (muz. Tomasz Stańko), “Celuloid” (muz. Marek Napiórkowski), “Wojna domowa” (muz. Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz), “Prawo i pięść: Nim wstanie dzień” (muz. Krzysztof Komeda), “Crazy Script” (muz. Artur Lesicki), “Człowiek z żelaza” (muz. Andrzej Korzyński), “Death And The Maiden: Roberto's Last Chance” (muz. Wojciech Kilar) i “Celuloid – Reprise” (muz. Marek Napiórkowski).

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group