Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6563
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nagrodzone publikacje na Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej

Wiadomości: Kraj
Wtorek, 14 października 2014, 7:56
Aktualizacja: 23:51
Autor: Manu
Fot. Organizator
“Karkonoski Park Narodowy: cztery pory roku”, “Dzieje Kowar: zarys monograficzny do 2011 roku”, “Zarys dziejów turystyki i przewodnictwa w Sudetach”, materiały edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego oraz “Wędrówki konia Tradycjusza: przewodnik po Kowarach i Vrchlabi” to publikacje, które zostały nagrodzone w różnych kategoriach w XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu.

163 publikacje zgłoszone do udziału w Przeglądzie oceniane były w pięciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie krajoznawcze oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, informatory krajoznawcze i foldery.

Przedmiotem oceny Jury była krajoznawcza zawartość publikacji oraz forma prezentacji walorów opisywanego terenu w zakresie walorów treściowych: jakość dokumentacji krajoznawczo-turystycznej, język i styl wypowiedzi, użyteczność (zasób oraz pojemność informacji krajoznawczej i turystycznej), w zakresie sztuki edytorskiej: opracowanie graficzne i estetyczne, staranność opracowania edytorskiego (adiustacja, obróbka ilustracji, redakcja techniczna), jakość poligrafi.

Jury XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej obradowało w Centralnej Bibliotece PTTK im. Kazimierza Kulwiecia w Warszawie pod przewodnictwem prof. Krzysztofa R. Mazurskiego (Wrocław) w składzie: Mariusz Kołodziejczak (Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych), Wiesław Ostrowski (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW), Małgorzata Pawłowska (Centralna Biblioteka PTTK), Krzysztof Tęcza (Komisja Krajoznawcza ZGPTTK), Andrzej Tomaszewski (Polskie Towarzystwo Wydawców Książek) oraz Andrzej Wielocha (Wydawnictwo Kraj). Komisarzem Przeglądu była w tym roku Maria Janowicz (Centralna Biblioteka PTTK).

W kategorii albumy krajoznawcze trzecie miejsce zdobyła publikacja pt. “Karkonoski Park Narodowy: cztery pory roku” (fot. Ewa Dobrowolska i inni), wyd. Karkonoski Park Narodowy, Jelenia Góra 2014.

W kategorii monografie krajoznawcze oraz inne opracowania krajoznawcze pierwsze miejsce otrzymały “Dzieje Kowar: zarys monograficzny do 2011 roku” pod redakcją Wiesława Wereszczyńskiego, wyd. Gmina Miejska Kowary, Jelenia Góra – Kowary 2013.

W kategorii mapy i atlasy drugie miejsce przyznano “Poznań – okolice południowe”, opracowane przez Wydawnictwo Turystyczne Plan, Jelenia Góra 2014/2015.

W kategorii informatory krajoznawcze i foldery pierwsze miejsce zdobyła seria: “Materiały edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego”, Karkonoski Park Narodowy, Jelenia Góra 2013. Knapik Roksana, “Przewodnik geoturystyczny po Karkonoskim Parku Narodowym”, Roksana Knapik, Adam Szuszkiewicz, Roman Rybski, “Minerały polskich Karkonoszy”, Lidia Przewoźnik, “Rośliny Karkonoskiego Parku Narodowego”, Roman Rąpała, “Zwierzęta Karkonoszy”.

Wyróżnienie Prezesa Zarządu Głównego PTTK otrzymała publikacja “Zarys dziejów turystyki i przewodnictwa w Sudetach”. 60 lat Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK “Sudety Zachodnie”, Wydawnictwo Ad Rem – PTTK Oddział “Sudety Zachodnie”, Jelenia Góra 2013.

Wyróżnienie Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie zdobył przewodnik dla dzieci “Wędrówki konia Tradycjusza: przewodnik po Kowarach i Vrchlabi”, wyd. Miasto Kowary, Kowary 2013.

Uroczyste ogłoszenie wyników Przeglądu odbędzie się 24 października w Sali Niebieskiej Międzynarodowych Targów Poznańskich w trakcie Tour Salonu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Rübezahl 14-10-2014 19:30
Niby fajnie, tyle że ten profesor Krzysztof R. Mazurski (przewodniczący jury) jest zarazem przewodniczącym Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego i jednocześnie dobrym kumplem Raja. I to w zasadzie tłumaczy tak dużą liczbę nagród dla KPN. Jak widać kolesiowość w tej instytucji wciąż ma się dobrze. Nie liczcie, że ktoś dostał nagrodę bo jego dzieło naprawdę jest tak dobre - branża turystyczna to sterylne środowisko ludzi znających się jak łyse konie, decyduje polityka i układy a nie rzetelna ocena, a te wyróżnienia to zwykle nagrody za wierność i uległość środowiskowym kacykom od lat piastującym te same stołki.
~szyszak 14-10-2014 20:34
Na dodatek w publikacjach KPN roi się od błędów. Nawet na tablicach przy szlakach można zauważyć np. źle przetłumaczone na polski dawne niemieckie nazwy (np. wg "znaffców" z KPN Ko...lowa Ścieżka dawniej nazywała się Go...lensteine, a nie Go...lenweg - link: https://lh5.googleusercontent.com/-jbYStPAIdqI/U6QssJ-0NyI/AAAAAAAAPRo/KGX6xnNqGUk/s800/100_5196.JPG). Poczytajcie np. publikacje naczelnej geolożki KPN Roksany Knapik, gdzie połowa tekstu zerżnięta z innych źródeł a w tej drugiej niezerżniętej roi się od błędów. Jak to możliwe, że tych książeczek wydawanych przez KPN nikt nie kupuje (w związku z tym są rozdawane za darmo przy wszelkich okazjach) a zdobywają tyle nagród? Odpowiedź macie powyżej.
~ 16-10-2014 5:02
"W kategorii albumy krajoznawcze trzecie miejsce zdobyła publikacja pt. “Karkonoski Park Narodowy: cztery pory roku” (fot. Ewa Dobrowolska i inni), wyd. Karkonoski Park Narodowy, Jelenia Góra 2014." - Czy ci "inni" to Andrzej Raj i jego liczna rodzina zatrudniona w KPN ?
~turysta 16-10-2014 16:06
Nazwisko "Dobrowolska" też jakieś znajome. W KPN-ie pracują przynajmniej dwie inne osoby z takim nazwiskiem: http://www.kpnmab.pl/pl/ksiazka-adresowa-kpn,91. Pewnie znowu dano zarobić rodzinom. Rodzina zarobiła, koledzy zagłosowali i mamy kolejny "sukces" w wydaniu KPN-u...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group