Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5822
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na „swoim” za niewielkie pieniądze jeszcze nie teraz

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 października 2008, 8:33
Aktualizacja: 8:40
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Około dwóch miesięcy na decyzję w sprawie wykupu gruntów wokół budynków z dużym upustem cenowym będą musieli poczekać, ci, którzy chcieliby mieć koło bloku czy kamienicy własny ogródek lub miejsce do zaparkowania samochodu. Do projektu uchwały w tym temacie obecnie nanoszone są poprawki. Nowy przepis ma zostać zaakceptowany przez radnych jeszcze w tym roku.

Mieszkańcy Jeleniej Góry systematycznie dopytują się o skrawki ziemi, które leżą bez praw własności odłogiem przy nieruchomościach. Okazuje się, że projekt takiej uchwały został już przedłożony przez prezydenta radzie miejskiej, ale ta go odrzuciła.

Teraz dokument wrócił do wydziału gospodarki nieruchomościami, gdzie naniesione zostaną proponowane przez radnych poprawki – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta Jeleniej Góry. Na wykup tych gruntów jest przewidziana jakaś bonifikata.

Nie wiadomo jednak czy ziemię będzie można nabyć za symboliczną złotówkę, jak to było planowane. O szczegółach nowej uchwały mieszkańcy mają dowiedzieć się jeszcze przed końcem tego roku. O tym kiedy przepis wejdzie w życie, zadecydują jednak radni, którzy musza przyjąć uchwałę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Ted 10-10-2008 13:46
Super niech wreszcie można będzie te ugory sensownie zagospodarować,ale jest tylko pytanko aby nasi urzędnicy nie za bardzo się rozpędzili i nie posprzedawali np: dróżek i ścieżek ,które służą innym mieszkańcom .Bo np: taki jegomość nie lubi jak ktoś chodzi obok jego domu. I już nawet w tej chwili bez zgody urzędu te dróżki się zagradza.
~ 10-10-2008 15:22
Projekt uchwały nie mógł być odrzucony, bo jeszcze nie trafił na sesję Rady Miejskiej. Jest w tej chwili opiniowany przez Komisję Gospodarki Komunalnej i Komisję Rozwoju. Zostały zaproponowane do niej zmiany i poprawki (uchwała dotyczy nie tylko bonifikowania gruntów na poprawę zagospodarowania). Niewykluczone, że z zaproponowanej uchwały powstaną dwie, tak aby przepisy były dla każdego bardziej czytelne. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to na sesji listopadowej uchwała trafi na sesję Rady Miejskiej. Nie można nabywać gruntów za symboliczną złotówkę, chociaż cena nie będzie od niej specjalnie odbiegała. Proponowane jest zrównanie bonifikat na zakup gruntów na poprawę zagospodarowania, tak jak jest to obecnie w przypadku zakupu lokalu z udziałem w przyległym gruncie (obowiązuje bonifikata w wysokości 99%). W związku z tym, iż kilka lat temu można było kupować lokale mieszkalne wyłącznie po tzw. obrysie, dziś kolejny lokal w budynku, gdzie taka sprzedaż została w ten sposób zainicjowana musi być dalej zbywany po obrysie. Natomiast tam gdzie sprzedaż była rozpoczęta „pod rządami” znowelizowanej ustawy (z przyległym gruntem) bonifikowany jest nie tylko sam lokal, ale również tenże grunt. Brak możliwości bonifikowania samych gruntów był w tym przypadku łamaniem konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, wobec czego ustawodawca naprawił błąd i dał uprawnienia samorządom do ewentualnego określania bonifikat i ich wysokości. Nie ma więc żadnych podstaw, aby bonifikat nie było i żeby były one inne niż te dzisiaj obowiązujące. Pozdrawiam. Jerzy Lenard - przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej
~ 10-10-2008 15:25
Do: TED. Przy sprzedaży, jeżeli drogi nie są wydzielone geodezyjnie a istnieje konieczność lub sensowność dojścia do sąsiedniej nieruchomości, musi być po prostu ustanawiane prawo służebności przechodu bądź przechodu i przejazdu (wraz z wpisem do ksiąg wieczystych). Nikt wówczas nie będzie miał prawa grodzić tych przejść. Jerzy Lenard
~do pana Lenarda 10-10-2008 17:37
dziękuję za wyczerpującą odpowiedz.
~Sabath 10-10-2008 21:05
to są tylko plany a plany nie muszą się spełnić
~Trzy grosze 11-10-2008 0:53
czy oznacza to, ze na Zabobrzu mieszkancy mieszkan na parterze, ktorzy "zagospodarowali"(urzadzili ogrodki), teren przylegly do budynku, beda mogli go rowniez wykupic? Czy moze mi ktos na to pytanie odpowiedziec?
~ 11-10-2008 8:50
do: Trzy Grosze. Zbywane będą oczywiście wyłącznie grunty należące do Miasta Jelenia Góra. Ponadto nabycia będzie dokonywała wspólnota a nie poszczególni jej mieszkańcy. Proszę sprawdzić, do kogo należy przyległy grunt i czy wspólnota funkcjonuje. do: Sabath. Oczywiście, decyzja należy do radnych. Jeżeli nie będzie akceptacji zrównania praw mieszkańców naszego Miasta, to uchwały i bonifikat nie będzie. Myślę jednak, że nie należy robić z radnych idiotów, tylko dlatego, że są radnymi. Pozdrawiam. Jerzy Lenard
~Trzy grosze... 12-10-2008 2:23
Dziekuje panu Lenardowi za info...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group