Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 6647
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Na sesji o powiatowej oświacie. Jak z nią jest?

Poniedziałek, 4 listopada 2013, 7:28
Aktualizacja: 7:31
Autor: Mea
Powiat: Na sesji o powiatowej oświacie. Jak z nią jest?
Fot. Archiwum Jelonki.com
Liczba uczniów w szkołach prowadzonych przez Starostwo Jeleniogórskie jest porównywalna z rokiem ubiegłym, co przy niżu demograficznym jest dobrym wynikiem. Podczas sesji Rady Powiatu podsumowano ubiegły rok szkolny w powiecie jeleniogórskim.

Do klas pierwszych przyjęto 108 osób, o 16 mniej niż w roku ubiegłym. Nie było chętnych do rozpoczęcia nauki w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Piechowicach. Dobrą rekrutację natomiast do I klasy Liceum Ogólnokształcącego przeprowadził Zespół Szkół w Piechowicach, gdzie już drugi rok dużym zainteresowaniem cieszyła się klasa policyjna oraz nowo utworzona klasa ratownictwa medycznego.

Nauczyciele korzystali ze szkoleń, kursów i warsztatów doszkalających oraz robili studia uzupełniające i podyplomowe, co w roku 2012 kosztowało ponad 89 tys. zł, a i tak placówki nie wykorzystały ponad 10 tys. zł. Ponadto pozyskano środki w ramach projektu unijnego „Opracowanie i wdrożenie systemu doskonalenia nauczycieli i wspierania szkół w powiecie jeleniogórskim”. Przedsięwzięcie rozpoczęło się we wrześniu tego roku i potrwa do końca sierpnia 2015 r., a jego koszt wyniesie ponad 1 mln 400 tys. zł.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć w powiatowej oświacie było wprowadzenie innowacji pedagogicznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kowarach. Były: warsztaty językowe w Niemczech, warsztaty ekologiczne, młodzieżowe mini przedsiębiorstwo „Pomocna dłoń” oraz projekt Matematyka Innego Wymiaru. Innowacje te są kontynuowane w roku bieżącym. Ponadto uczniowie uczestniczyli w wielu turniejach sportowych oraz konkursach. Zdawalność matur wyniosła 72 proc.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie uczniowie uczestniczyli w Olimpiadach: historycznej, teologicznej, fizycznej oraz wiedzy o Polsce i świecie współczesnym. Jeden z uczniów został laureatem III Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego dla gimnazjalistów. Dwoje uczniów LO Mistrzostwa Sportowego zostało powołanych do Kadry Narodowej Juniorów w Biathlonie.

Uczniowie w tej dziedzinie sportu zdobyli I miejsce w Polsce. Trzeba zaznaczyć, że szkoła otrzymała dotację ponad 67 tys. zł na wsparcie kształcenia od Polskiego Związku Narciarskiego i Polskiego Związku Biathlonu oraz 30 tys. zł na wsparcie uczniów-sportowców. Ponadto zdawalność egzaminu zawodowego z zawodów malarz-tapeciarz wyniosła 75 proc., a kucharz małej gastronomii 71 proc. Zdawalność matur była na poziomie prawie 100 proc.

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach uczniowie brali udział m.in. w: Olimpiadzie Ekologicznej, Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur oraz „Genius Logicus”, w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym i Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym Lwiątko. Ponadto uczniowie uczestniczyli w targach branżowych w Hanowerze oraz Brnie, w zajęciach na Politechnice Wrocławskiej, w jeleniogórskim Sądzie Rejonowym oraz Areszcie Śledczym. Warto podkreślić, że szkoła uczestniczyła w programie unijnym „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku, dzięki któremu zrealizowano dodatkowe zajęcia zawodoznawcze oraz wyjazdy do ośrodków badawczych i na targi. Zdawalność egzaminu zawodowego z mechatroniki i informatyki wyniosła 50 proc., a maturę zdało 47 proc. uczniów.

Powiat prowadzi również Zespół Szkół Specjalnych w Domu Pomocy Społecznej „Junior” w Miłkowie. Jego uczniowie brali udział w zawodach sportowych, konkursach plastycznych, muzycznych i ekologicznych m.in. Ogólnopolskim Mityngu w lekkiej atletyce Olimpiad Specjalnych w Koninie, Ogólnopolskich Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych w Drzonkowie, czy też Dolnośląskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych we Wrocławiu, w których zajmowali najwyższe miejsca.

Uczniowie Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Szklarskiej Porębie zajęli III miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, brali też udział w Ogólnopolskim Turnieju w zawodzie „Kucharz małej gastronomii” w Karpaczu, czy też Ogólnopolskim Konkursie Zdrowego Żywienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group