Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11744
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na sesji kompromis

Wtorek, 15 maja 2018, 11:36
Aktualizacja: Środa, 16 maja 2018, 20:13
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Na sesji kompromis
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (15.05) Rada Miejska Jeleniej Góry podjęła uchwałę ws. zmian w budżecie miasta na rok 2018. Dzięki kompromisowemu rozwiązaniu uda się uniknąć zablokowaniu zmian przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która zakwestionowała uchwałę z marca br.

Prezydent miasta przedstawił projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie, aby usunąć nieprawidłowości wskazane przez wrocławską RIO. Zmniejszono dochody z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych o kwotę 4 milionów złotych, zwiększono o 200 tys. zł środki na audycje, artykuły i teksty sponsorowane, zmniejszono o 200 tys. zł środki na remont budynku pod potrzeby Młodzieżowego Domu Kultury, a także usunięto pieniądze na projekt nowego Osiedlowego Domu Kultury i usunięto 2 miliony złotych na kulturę fizyczną. Zabieg ten pozwolił "wyczyścić" sytuację prawną poprzedniej uchwały.

W zamian padła propozycja następujących inwestycji: budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych (100 tys. zł), ciąg komunikacyjny pomiędzy budynkiem głównym SP 11 a dawnym Gimnazjum Nr 4 (250 tys. zł), dokumentacja techniczna w celu zdobycia środków ze źródeł zewnętrznych (300 tys. zł), sprzęt i oprogramowanie, w tym portal podatkowy (250 tys. zł), budowa boiska sportowego w Jagniątkowie (250 tys. zł), a także zwiększenie o 250 tys. puli na dotacje dla mieszkańców, którzy w 2016 r. zmienili system ogrzewania, ale nie załapali się na środki z programu Kawka. Ponadto zwiększono o 900 tys. zł pulę na termomodernizację budynków oświatowych, co pozwoli rozstrzygnąć część przetargów - podobnie sytuacja ma się w przypadku modernizacji stadionu przy ul. Lubańskiej, gdyż najtańsza oferta była wyższa od planowanych wydatków o 467 tysięcy i o tyle zwiększono środki na ten cel. - Radny Robert Obaz dopytywał czy jest szansa na budowę boiska w Jagniatkowie w tym roku, na co nie uzyskał zadowalającej odpowiedzi.

Zmiany budżetu dotyczyły także podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli od kwietnia br. (w sumie dodatkowe 3 mln zł na ten cel), remonty placówek oświatowo-wychowawczych (2,2 mln zł), zadania z zakresu kultury fizycznej (1 mln zł), bieżące utrzymanie dróg (więcej o 650 tys. zł), remontów lokali mieszkalnych ZGKiM o 500 tys. zł, 150 tys. na pokrycie kosztów zarządu nad lokalami mieszkalnymi. Z kolei na zieleń miejską zwiększono środki o 250 tys. zł, a także analizy, ekspertyzy i opinie na kwotę 150 tys. zł.

W sumie przychody budżetu zwiększono o 10,73 mln zł, a więc po wprowadzeniu zmian deficyt budżetu zwiększy się do kwoty 73 277 778 zł.

Radni PiS i DRS przyznają, że są tylko częściowo usatysfakcjonowani i dlatego wstrzymali się od głosu. - Jest to nasz połowiczny sukces, mamy niedosyt - powiedział Ireneusz Łojek, który zaznacza, że podczas posiedzenia komisji stałej radni usłyszeli dzisiaj, że na rachunku bieżącym jest kwota ok. 20 milionów złotych. - To nie oznacza, że trzeba te pieniądze natychmiast wydać, natomiast nie jest tak, że budżet jest tak napięty, a jakakolwiek próba dołożenia czegoś, spowoduje rozsypanie się budżetu - dodał szef klubu PiS.

- RIO bardzo radykalnie podeszła do tej sytuacji. Rozumiem niedosyt części radnych, ale nie można nagle rzucić hasła zwiększamy o 4 miliony dochody z podatku - powiedział Marcin Zawiła. - Budżet jest żywą materią - co kwartał sprawdzam jak idą dochody i mówiłem, że wiele zadań możemy finansować ze spływających dochodów i tak to robimy. Natomiast nie podwyższamy sztucznie dochodów na kolejne lata - tłumaczy znalezienie środków na zmiany w budżecie prezydent miasta. - Mieliśmy świadomość w jakiej sytuacji jest część klubów - teraz pozostaje problem, w jaki sposób je uruchomimy - dodał M. Zawiła, który przyznaje, że pomysł radnych na zwiększenie środków na sport miał swoje uzasadnienie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
810
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group