Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 7936
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na ratunek przysłupowemu dziedzictwu Łużyc

Wtorek, 7 września 2010, 13:20
Aktualizacja: 15:41
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Na ratunek przysłupowemu dziedzictwu Łużyc
Fot. Agrafki
Wczoraj w Osiedlowym Domu Kultury odbył się wernisaż rysunków “Krainy Domów Przysłupowych”. Autor pochodzący z Niemiec, Horst Pinkau zaprezentował szkice dziedzictwa budowlanego trzech narodów Polski, Niemiec oraz Czech. Precyzja pociągnięcia piórkiem kreślarskim jest w tych szkicach zdumiewająca.

Horst Pinkau urodził się w Sproitz w Górnych Łużycach. Studiował budowę maszyn na Technicznym Uniwersytecie w Dreźnie. Od 1999, kiedy przeszedł na emeryturę, poświęcił się swej pasji szkicowania. Jest członkiem Górnołużyckiego Towarzystwa Sztuki, przewodniczącym Wjelecińskiego Towarzystwa Kultury i Sztuki oraz członkiem Saksońskiego Towarzystwa Budownictwa Ludowego. Jego rysunkami opatrzony został “Informator o domach przysłupowych” wydany w październiku 2007 przez Towarzystwo Ziemi Bogatyńskiej.

- Można się tu dowiedzieć czym charakteryzują się domy przysłupowe, na czym polega ich sanacja, a także jakich błędów nie należy robić przy ich budowie – wyjaśnił Jacek Jakubiec, kustosz Dworu Czarne i prezes Fundacji Kultury Ekologicznej. – Przez 20 lat te budynki ginęły. Euroregion na styku granic Polski, Czech i Niemiec, zwany “czarnym trójkątem”, czy też “trójkątem siarkowym” z powodu występowania kopalni, nie był na tyle atrakcyjny dla Unii Europejskiej, by jej przedstawiciele zainteresowali się renowacją tych terenów – dodał.

Jak tłumaczył autor szkiców, przysłup to drewniana konstrukcja z charakterystycznymi łukami, która otacza izbę zrębową i podtrzymuje górną kondygnację.
– Chciałem przedstawić domy całkiem zniszczone lub już odremontowane. W niektórych przypadkach rysowałem szybciej niż sami restauratorzy odnawiali budynki. Większość szkiców powstało w tym roku, np. szkice z Bogatyni. Kiedy wróciłem tam po powodzi byłem wstrząśnięty. Wiele z domów przysłupowych uległo ogromnym zniszczeniom – poinformował Horst Pinkau, autor szkiców.

Pojawiły się nawet głosy by je zburzyć, powstawały one bowiem w ciężkich czasach dla wielu Polaków i kojarzone są niesłusznie z niemieckim budownictwem. Domy te łączą w sobie dwa ludowe rodzaje budownictwa: słowiański styl belek i pochodzący z Frankonii mur pruski. Styl ten mający swe początki na przełomie XIV i XV wieku, charakterystyczny jest dla obszarów Górnych Łużyc oraz pogranicza łużycko-śląsko-czesko-saksońskiego.

Dzięki wymianie doświadczeń ludzi pochodzących z różnych kultur, została stworzona doskonała technika budowy domów. W Polsce można go podziwiać w powiatach bolesławieckim, jeleniogórskim, lubańskim, lwóweckim i zgorzeleckim

Autor przekazał szkic jednego z domów przysłupowych z Sulikowa inżynierowi Jackowi Jakubcowi, którego licytacja odbędzie się 11 września przy Dworze Czarne, podczas imprezy charytatywnej dla powodzian. - Cała kwota z licytacji zostanie przeznaczona dla Bogatyni- zapowiedział Jacek Jakubiec, który otrzymał również szkic Dworu Czarne.

Pod koniec września szkice domów przysłupowych przeniesione zostaną na wystawę do Dworu Czarne, gdzie będzie można je podziwiać przez najbliższy rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group