Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5760
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Na ratunek do sąsiadów

Piątek, 18 czerwca 2010, 8:10
Aktualizacja: 8:10
Autor: Angela
REGION: Na ratunek do sąsiadów
Fot. Pogotowie Ratunkowe
Uratowanie kilkudziesięciu poszkodowanych po zderzeniu autokaru przewożącego dzieci z ciężarówką i samochodem osobowym – to ekstremalne zadanie (na szczęście pozorowane), z jakim zmierzyli się w miejscowości Krasny Les w Czechach m.in. jeleniogórscy ratownicy z Pogotowia Ratunkowego.

Przedmiotem dwudniowych ćwiczeń (16.06) była pomoc kilkudziesięciu osobom poszkodowanym w pozorowanym wypadku autobusu z samochodem osobowym i ciężarowym w miejscowości Krasny Les koło Frydlantu. W ćwiczeniach wzięło udział kilkunastu jeleniogórskich ratowników oraz ekipy Pogotowia Ratunkowego w Libercu, Pogotowia Ratunkowego, WS SPZOZ w Zgorzelcu, Straży Pożarnej z Republiki Czeskiej oraz Polski, Polskiego i Czeskiego Czerwonego Krzyża, Policji z Republiki Czeskiej. Do przewożenia rannych zadysponowano również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Liberca.

– Były to ćwiczenia polegające na koordynacji współpracy jednostek zabezpieczających zdarzenie masowe. Każde ćwiczenia to dla ratowników możliwość doskonalenia swoich umiejętności. Wyjątkowość ostatnich ćwiczeń polegała na tym, że działaliśmy na obszarze innego państwa w oparciu o nieco inne procedury, a całością zarządzały zespoły z innego państwa - mówi Dariusz Kłos, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

– Sporym doświadczeniem były próby porozumiewania się zespołów miedzy sobą, ponadto następowało takie zderzenie doświadczeń w ramach procedur stosowanych w Czechach i u nas. W najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie, na którym cała akcja zostanie podsumowana, a zebrany materiał na ćwiczeniach posłuży szkoleniom, które będą prowadzone w najbliższych miesiącach na terenie naszego pogotowia dla innych ratowników. Istotne jest to, by błędy popełniać na ćwiczeniach, bo to pozwala uniknąć ich w rzeczywistości – dodaje dyrektor Kłos.

Działania służb ratowniczych śledzili przedstawiciele władz województwa dolnośląskiego, kraju libereckiego, władz samorządowych przygranicznych powiatów oraz Euroregionu Nysa. Ćwiczenia były także okazją do zaprezentowania nabytych w ramach projektu ambulansów, które docelowo będą stacjonować w przygranicznych miejscowościach zarówno po stronie polskiej i czeskiej.

Partnerzy realizowanego projektu na co dzień współpracują także w ramach grupy roboczej EUREX Ratownictwo Medyczne, będącej jedną z grup roboczych Euroregionu Nysa.

Ćwiczenia były częścią projektu pn. „Ponadgraniczna współpraca służb ratownictwa medycznego w Euroregionie Nysa” realizowanego przez Pogotowie Ratunkowe w Libercu, SPZOZ Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze oraz Wielospecjalistyczny Szpital SPZOZ w Zgorzelcu. Projekt natomiast jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
203
Tak
33%
Nie
62%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group