Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 11235
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na progu 300. jubileuszu z biskupem polowym

Niedziela, 18 stycznia 2009, 20:12
Aktualizacja: Wtorek, 20 stycznia 2009, 8:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Na progu 300. jubileuszu z biskupem polowym
Fot. TEJO
Uroczystą mszą świętą celebrowaną przez biskupa polowego Wojska Polskiego ks. gen. Tadeusza Płoskiego Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego weszło w jubileuszowy rok 300–lecia istnienia jednej z najpiękniejszych polskich świątyń.

Nabożeństwo odbyło się dziś o godz. 18 z okazji wizytacji parafialnej, jaką biskup Tadeusz Płoski po raz pierwszy odbył w Parafii Garnizonowej Podwyższenia Krzyża Świętego. – Jego Eminencja jest tutaj w pewnym sensie gospodarzem jako biskup polowy Wojska Polskiego – witał księdza Płoskiego proboszcz ks. prałat płk Andrzej Bokiej.

W mszy świętej wzięła udział kampania reprezentacyjna 23 Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca oraz Orkiestra Dęta Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry. Przybyli – między innymi – prezydent miasta Marek Obrębalski oraz gen. bryg. w stanie spoczynku Bronisław Peikert, obydwaj z małżonkami. W ławach świątyni zasiadł także insp. Zbigniew Ciosmak, komendant miejski policji oraz wyżsi oficerowie WP.

– Modlimy się także w intencji żołnierzy, którzy już odbyli służbę i są teraz na emeryturach wojskowych – mówił na wstępie ks. Andrzej Bokiej. W homilii bp Płoski nawiązał do czytań Liturgii Słowa. Swoje rozważania poświęcił połączeniu pojęć miłości do Boga oraz cierpienia. W tle ustawiono herb biskupi ze słowami "Mane nobis, Domine" (Zostań z nami, Panie), będącymi mottem bp. Płoskiego.

– W ten oto sposób wchodzimy w 300-lecie istnienia naszej świątyni – powiedział na zakończenie nabożeństwa ks. Bokiej. – Namawiam księdza biskupa, aby zgodził się uczestniczyć w naszych centralnych uroczystościach, 14 września, kiedy to przypada odpust z okazji dnia Podwyższenia Krzyża Świętego – dodał. Po mszy i odśpiewaniu „Boże, coś Polskę…” odbył się krótki koncert muzyki patriotycznej i religijnej.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowano jako Świątynię Łaski (Gnaden Kirche zum Kreuzer Christi) dla wiernych Kościoła protestanckiego w niespełna siedem lat, a za datę oddania do użytku przyjęło się rok 1709 rok, choć prace wykończeniowe świątyni trwały dłużej. Ewangelikom służył do 1945 roku. Później został przejęty przez Kościół katolicki i utworzono w nim parafię garnizonową. Długoletnim proboszczem był ks. płk. Wilhelm Kubsz, kapelan 1. Polskiej Dywizji im. T. Kościuszki, zmarły w 1978 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
255
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
18 zł za godzinę ślizgania
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group