Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8558
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na Kolegium Karkonoskim kierunek z przyszłością

Wtorek, 23 czerwca 2009, 16:36
Aktualizacja: Środa, 24 czerwca 2009, 11:38
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Na Kolegium Karkonoskim kierunek z przyszłością
Fot. Angela
Od najbliższego roku akademickiego studenci z Jeleniej Góry i okolic będą mogli podjąć naukę na nowym kierunku „inżynieria bezpieczeństwa”. Kolegium Karkonoskie jest jedyną uczelnią na Dolnym Śląsku, która będzie prowadzić taki kierunek. Absolwenci zdobędą stopień inżyniera i tytuł zawodowy starszego inspektora BHP.

Utworzenie kierunku inżynieria bezpieczeństwa poprzedziła cała procedura. Uczelnia opracowywała wniosek, do którego szkoła musiała dołączyć deklaracje różnych przedsiębiorstw i firm, o przyjęciu absolwentów do pracy.

W grudniu ubiegłego roku przekazano kompletny wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu formalnego zweryfikowania pod względem kompletności. Po akceptacji 16 lutego wniosek został przekazany do Państwowej Komisji Akredytacyjnej, a 7 maja po pozytywnym zaopiniowaniu merytorycznym przez prezydium decyzja ponownie trafiła do ministra szkolnictwa wyższego.

– Ostatecznie 17 czerwca minister nadał nieodwołalnie uprawnienia Wydziałowi Technicznemu Kolegium Karkonoskiemu do prowadzenia kierunku inżynieria bezpieczeństwa na poziomie studiów I stopnia – mówi Danuta Fijałkowska, prodziekan wydziału technicznego Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

– Jest to unikatowy kierunek nie tylko na skalę Dolnego Śląska, ale również na skalę całego kraju. Jest dosłownie kilka uczeni prowadzących ten kierunek, a najbliższa znajduje się w Poznaniu, następnie w Krakowie i Gliwicach. Na Dolnym Śląsku jesteśmy jedyną uczelnią, która ten kierunek prowadzi.

Student, który ukończy Inżynierię Bezpieczeństwa na Kolegium Karkonoskim, będzie posiadał tytuł inżyniera i tytuł zawodowy starszego inspektora BHP. Absolwent będzie więc przygotowany do pracy jako samodzielny pracownik szkolący i prowadzący działalność BHP w przedsiębiorstwach. Będzie też mógł kontynuować naukę na studiach magisterskich.

– Mamy też podpisane porozumienie ze stowarzyszeniem pracowników służb BHP i wszystkie elementy, które nie znajdują się w programie studiów, głównie elementy interpersonalne dotyczące komunikacji będziemy oferować studentom w formie szkoleń wspólnie z tym stowarzyszeniem – mówi Danuta Fijałkowska.
Kierunek zostanie rzeczywiście uruchomiony, jeśli liczba chętnych będzie nie mniejsza niż 48 osób.

– Mamy nadzieję, że kierunek otworzymy z o wiele wyższą liczbą chętnych – mówi prodziekan wydziału Technicznego Kolegium Karkonoskiego. Zrobiliśmy badania z naszego regionu oraz z Wielkopolski. Jest wiele szkół policealnych kształcących techników BHP. Ich absolwenci by pracować jako specjaliści w zakładach pracy muszą mieć do 2010 roku z mocy ustawy wykształcenie wyższe. Do tych szkół wysłaliśmy zaproszenie do kontynuowania nauki w naszej uczelni na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Dodatkowo od października będziemy mieli ofertę studiów podyplomowych i różnych szkoleń w tym zakresie.

Uczelnia obecnie rozmawia z przedstawicielami zakładów pracy o tym, co powinno znaleźć się z treściach programowych studiów podyplomowych bądź szkoleń. Termin rekrutacji na nowy, jak i pozostałe kierunki wydziału technicznego KK potrwa do 24 września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group