Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 4747
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na Kolegium Karkonoskim kierunek z przyszłością

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 23 czerwca 2009, 16:36
Aktualizacja: Środa, 24 czerwca 2009, 11:38
Autor: Angela
Fot. Angela
Od najbliższego roku akademickiego studenci z Jeleniej Góry i okolic będą mogli podjąć naukę na nowym kierunku „inżynieria bezpieczeństwa”. Kolegium Karkonoskie jest jedyną uczelnią na Dolnym Śląsku, która będzie prowadzić taki kierunek. Absolwenci zdobędą stopień inżyniera i tytuł zawodowy starszego inspektora BHP.

Utworzenie kierunku inżynieria bezpieczeństwa poprzedziła cała procedura. Uczelnia opracowywała wniosek, do którego szkoła musiała dołączyć deklaracje różnych przedsiębiorstw i firm, o przyjęciu absolwentów do pracy.

W grudniu ubiegłego roku przekazano kompletny wniosek do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu formalnego zweryfikowania pod względem kompletności. Po akceptacji 16 lutego wniosek został przekazany do Państwowej Komisji Akredytacyjnej, a 7 maja po pozytywnym zaopiniowaniu merytorycznym przez prezydium decyzja ponownie trafiła do ministra szkolnictwa wyższego.

– Ostatecznie 17 czerwca minister nadał nieodwołalnie uprawnienia Wydziałowi Technicznemu Kolegium Karkonoskiemu do prowadzenia kierunku inżynieria bezpieczeństwa na poziomie studiów I stopnia – mówi Danuta Fijałkowska, prodziekan wydziału technicznego Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

– Jest to unikatowy kierunek nie tylko na skalę Dolnego Śląska, ale również na skalę całego kraju. Jest dosłownie kilka uczeni prowadzących ten kierunek, a najbliższa znajduje się w Poznaniu, następnie w Krakowie i Gliwicach. Na Dolnym Śląsku jesteśmy jedyną uczelnią, która ten kierunek prowadzi.

Student, który ukończy Inżynierię Bezpieczeństwa na Kolegium Karkonoskim, będzie posiadał tytuł inżyniera i tytuł zawodowy starszego inspektora BHP. Absolwent będzie więc przygotowany do pracy jako samodzielny pracownik szkolący i prowadzący działalność BHP w przedsiębiorstwach. Będzie też mógł kontynuować naukę na studiach magisterskich.

– Mamy też podpisane porozumienie ze stowarzyszeniem pracowników służb BHP i wszystkie elementy, które nie znajdują się w programie studiów, głównie elementy interpersonalne dotyczące komunikacji będziemy oferować studentom w formie szkoleń wspólnie z tym stowarzyszeniem – mówi Danuta Fijałkowska.
Kierunek zostanie rzeczywiście uruchomiony, jeśli liczba chętnych będzie nie mniejsza niż 48 osób.

– Mamy nadzieję, że kierunek otworzymy z o wiele wyższą liczbą chętnych – mówi prodziekan wydziału Technicznego Kolegium Karkonoskiego. Zrobiliśmy badania z naszego regionu oraz z Wielkopolski. Jest wiele szkół policealnych kształcących techników BHP. Ich absolwenci by pracować jako specjaliści w zakładach pracy muszą mieć do 2010 roku z mocy ustawy wykształcenie wyższe. Do tych szkół wysłaliśmy zaproszenie do kontynuowania nauki w naszej uczelni na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Dodatkowo od października będziemy mieli ofertę studiów podyplomowych i różnych szkoleń w tym zakresie.

Uczelnia obecnie rozmawia z przedstawicielami zakładów pracy o tym, co powinno znaleźć się z treściach programowych studiów podyplomowych bądź szkoleń. Termin rekrutacji na nowy, jak i pozostałe kierunki wydziału technicznego KK potrwa do 24 września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~sTUDENT 23-06-2009 17:02
KK i przyszłość-dobre, już dawno się tak nie usmiałem :D
~nierzetelna inforcja 23-06-2009 17:37
"Kolegium Karkonoskie jest jedyną uczelnią na Dolnym Śląsku, która będzie prowadzić taką specjalizację." Taki sam kierunek otwarty został we Wrocławiu na Uniwersytecie Przyrodniczym. Gdy uczyłem się geografii, to Wrocław też znajdował się na Dolnym Śląsku. Ale być może nie jestem na bieżąco :-(
~uzupełniając 23-06-2009 17:41
Uzupełniając i uwiarygadniając poprzednią informację podaję link do informacji o rekrutacji na taki sam kierunek we Wrocławiu http://www.aqua.ar.wroc.pl/
~też student 23-06-2009 17:44
KK - komfort i konkurencyjność. Polecam...
~zuo do sTUDENT 23-06-2009 18:03
Jak masz dwie lewe ręce to i papier renomowanej uczelni nic Ci nie pomoże!
~hbg 23-06-2009 18:11
Inspektor BHP, noooo zawód z przyszłością LOL
~do ~uzupełniając 23-06-2009 18:45
byłem sprawdziłem dopiero ogłaszją nabór na ten rok po raz pierwszy, zatem prawdą jest że do tej pory nikt na Dolnym Śląsku nie prowadził tego kierunku studiów.
~Student pedagog 23-06-2009 18:53
Niiiie nnnie :) wtajemniczeni wiedzą o co chodzi :)
~do | ~hbg 23-06-2009 19:02
a co - ty pewnie bedziesz naukowem, politykiem bilem Gejtsem, że to co moze byc dla innych ważne - wysmiewasz?
~Do zuo 23-06-2009 19:13
Zgadzam się w Tobą , jednak zauważ ze Kk do renomowanej uczelni daleko. Szczególnie jeśli chodzi o instytut techniki , poziom nauczania mizerny , większość wykładowców z wrocławia , którzy faktycznie są autorytetami została zastąpiona przez młodych i niedoświadczonych , dających zaliczenia na piękne oczy - wiem to z własnego doświadczenia , kończyłem tu studia .Są oczywiście wyjątki, jednak naprawdę rzetelni i pełni pasji wykładowcy to na tej uczelni prawdziwe rodzynki. Dopiero na Uniwerku w Opolu poznałem smak prawdziwego studiowania - po ukończeniu tej uczelni wiem, ze mój dyplom mgr. będzie coś warty , poparty moją zweryfikowaną przez sumiennych wykładowców wiedzą :). Z zupełnie innej beczki , nie rozumiem jak to możliwe by władze wydziału stanowiła rodzina - dziekan i prodziekan to prywatnie mąż i żona , samo to pachnie możliwościami różnych przekrętów. Nikogo nie oskarżam, ale taka sytuacja jest co najmiej dziwna. Według mnie studiowanie na kk jest zwyczajna stratą czasu i tyle. Drugi raz bym tam się nie zapisał.
~TZE 23-06-2009 19:34
Setki, tysiace: urzedów, zakładów, fabryk, szkół - niższych - wyższych, przedszkoli i żłobków czeka na pierwszych unikatowych absolwentów z KK na zawodowego starszego inspektora BHP. Już PO-ustawiali się w kolejce PO absolwentów z KK. Ale dzwonki. Młodzi maturzysci nie dajcie się oszukać tej sensacyjnej wiadomości dnia. Na szczęście są jeszcze w Jeleniej Górze porządne uczelnie (ekonomiczna, techniczna), Uniwersytet Ekononoiczny, Politechnika Wrocławska. Pozdrawiam.
~hjg 23-06-2009 19:36
mgr BHP ? rewela, 5 lat studiowania na tak bzdurną rzecz. Wystarczyłaby przecież jakaś specjalizacja na danym kierunku studiów
~Tomczi 23-06-2009 21:17
Takie coś można studiować w Lubinie na Uzzm. Sam to studiowalem, wiec nowoscia to niejest
~fm 23-06-2009 21:35
TZE przyznaj się jesteś z Uniw. Ekonomicznego czy z Ośrodka Politechniki?
~ciekawski 23-06-2009 21:46
zrobiłem w zeszłym roku podyplomówkę do mgr. inż z BHP na uniwerku ekonomicznym, więc jaka tu nowinka jeśli chodzi o KK, czyli uczelni o której nie słyszał nikt z Polski ? ! ?
~ble 23-06-2009 21:54
to moze politechnika wroclawska oddzial jelenia gora to super uczelnia ... politzevchnika i kk to jedno i to samo a studenci politechniki to po prostu cwaniaki ktorzy uwazaja ze sa lepsie a tak naprawde to zalezy od zamieszkania mieszkasz w cieplicach idziesz na politechnike w jeleniej kk a jak myslisz ze jestem madry to politechnika bo ma renome a i tak wykladaja ci sami wykladowcy i rten sam material ...
~zły 23-06-2009 22:53
Znowu jelonka sie nie wykazała. PWSZ Legnica:Kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji (studia I stopnia) spec Inżynieria bezpieczeństwa pracy
~TZE 23-06-2009 22:59
Do 23-06-2009 21:35 | ~fm | - nie ma obowiązku na forum, podawania danych osobowych ! Pytanie. Czy zostały zrobione badania - jakie jest zapotrzebowanie na specjalistów od BHP, ilu znajdzie zatrudnienie (np. w najbliższych 5 latach) w regionie jeleniórskim, lwóweckim. lubańskim - dolnośląskim. Jeden z forumpowiczów podał link, do podobnej specjalności we Wrocławiu http://www.aqua.ar.wroc.pl/, czy nie za dużo tych od BHP. Może ta specjalność w KK wypali i będzie nabór, powodzenia. Pozdrawiam.
~Fr do TZE 23-06-2009 23:22
BHP to specjalista rzeczywiście znajdujący zatrudnienie w bardzo wielu instytucjach. Ten kierunek daje jednak przede wszystkim możliwość podjęcia pracy wszędzie tam gdzie ważne są problemy monitorowania różnorodnych zagrożeń, ochrony środowiska, zapobiegania katastrofom, zabezpieczania obiektów systemami technicznymi jak również zarządzania kryzysowego. Praca jest więc nie tylko w przedsiębiorstwie ale i w szkole, administracji czy prywatnych firmach. Nie bądż więc tak jadowity i puknij się gdzie trzeba. Tylko uważaj bo stuknięcie w pustą głowę może cię ogłuszyć.
rymcycymcy 23-06-2009 23:29
Na KK kierunek z przyszłością to ten w stronę Jeżowa ...prosto do Urzędu Pracy po zasiłek ! ;)
~mhmh 24-06-2009 0:03
Przeczytajcie sobie poprzedni artykuł na jelonce, dotyczący rekrutacji do KK. Zwróćcie uwagę na nagłówek artykułu z pogrubioną czcionką. To co można tam "znaleść" chyba jest dostatecznym komentarzem dotyczącym poziomu tej uczelni...
~23-06-2009 19:13 | ~Do zuo | 24-06-2009 0:42
Skoro sobie poradziles na drugiej uczelni to chyba cos Ci zostalo z tych egzaminow jak to piszesz "na piekne oczy" w glowie! wiec nie pisz bzdur ze poziom niski, bo to zalezy od studentow a nie wykladowcow. Jak im sie trafi jelop to i najlepszy nic mu do lba nie wbije! Sam jestem studentem tego instytutu i wiem co pisze. Widze ze w modzie jest opluwanie tej uczelni przez tych co sie na nia nie dostali, albo okazali sie za slabi i odpadli po pierwszym semestrze. Wiadomo ze tu jak na kazdej uczelni sa lepsi i gorsi studenci, wiec pisanie o nich jako ogole jest nie fair. Podrawiam studentów EiT
~ 24-06-2009 7:17
To zawód bardzo przyszłościowy, bo obecnie jest bardzo dużo pracy na tym rynku, w Jeleniej "behapowcy" się nie wyrabiają ze zleceniami szkoleń pracowników. Jeżeli to skończy, to ma pracę na bank, a nawet sam szkolenia może prowadzić gdy jej nie znajdzie, a z tego są bardzo dobre pieniądze. Ważne aby jednak kończyły ten kierunek osoby które mają predyspozycje do tej pracy, a nie dlatego, że fajnie brzmi nazwa na dyplomie. Pozdrawiam.
~rekruter 24-06-2009 8:47
Jeśli sądzicie, że na widok dyplomu z Opola czy Wrocławia pracodawcom miękną nogi, to polecam jednak zweryfikować swoją teorię jak najszybciej u potencjalnego pracodawcy. Wasz dyplom będzie znaczył tyle, co jego kserokopia do akt i tyle było śladu po uczelni. O ile ktoś w ogóle dostanie pracę. Natłukli wam do tych łbów na Politechnice, że nie wiadomo kim będziecie, a potem na interview robicie wielkie oczy: "No przecież mam dyplom Politechniki..." a wiedzy zero.
~do "promotorów" KK 24-06-2009 12:10
Jak dużo w Was kompleksów ! Niestety, doąść mocno uzasadnionych
~EDWARD 24-06-2009 13:00
Proponuje konfrontacje ;)
~do ~zły 24-06-2009 13:58
Zły kolego - sam sie nie wykazłaś bo Inzynieria bezpieczeńtwa - to KIERUNek i nie nalezy mylić go ze specjalnością. Ty takich nuansów nie rozeóżniasz lub sie "nie przykładasz" Drauga sprwana, że na Wydziale są studia także na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji - i jk byś chwile pomysłał to moze nie pisąłbys bzrud.
~do ~TZE 24-06-2009 14:06
Badania zrobił sam rząd nakazując w ustawie z zeszłego roku - by w każdej organizacji znalazła zatrudnienie osoba odpowiednio przygotowana nie tylko do pełnienia funkcji behapowca, ale takze wyznaczył co musi umiec i jakiem miec wykształcenie. A żebyś miał pełniejsząwiedze to udaj sie do urzedu statysyczngeo i zobacz ile firm jest na terenie regionu i uswiadom sobie, ze w kazdje z nich MUSI pracować odpowiednio przygotowany człowiek (lub kilka)- Dla mnie ten kierunek to rewelacja. A ci co chcą jechac to niech jadą, zwolnią miejsce dla innych.
~TZE 24-06-2009 20:44
Badania zrobił sam rząd - np. 52% PO-parcia w sondażach! 1. Do (23-06-2009 23:22 | ~Fr ... ) jak się nie ma argumentów, to najlepiej obrazić i opluć, wystarczyło troszkę prawdy i zabolało. Jad i złośliwość to w Twoim jałowym komentarzu bo o problemie nie masz pojęcia. Ostatnie katastrofy np. budowlane potwierdzają, że bezpieczeństwo np. konstrukcji tworzy sie w fazie projektowania i to projektant musi stworzyć dokumentację techniczno ruchową (DTR), które elementy konstrukcji należy sprawdzać i w jakich okresach czasowych - jak konserwować, gdzie smarować, po ilu godz. pracy przegląd, remont, itd. Jeżeli po tych studiach absolwenci mają szkolić i jak napisałeś i zabezpieczać obiekty systemami technicznymi itd. to jest ble, ble, ble. Po co są np. Urzędy Dozoru Technicznego, Urząd Nadzoru Budowlanego, Urząd Dozoru Gorniczego, itp. – w tych urzędach powinni pracować specjaliści z wieloletnią praktyką zawodową, którzy posiadają wiedzę techniczną. To dla ~Fr, cytat z Twojego wpisu „…puknij się gdzie trzeba. Tylko uważaj bo stuknięcie w pustą głowę może cię ogłuszyć”, jak nie masz pojęcia o technice to cicho i nie zabieraj głosu, bo to kompromitacja. Pozdrawiam. 2. Do (24-06-2009 14:06 | ~do ~...) - to jest tak jak w jednej z ostatnich ustaw PO było napisane, że w każdej firmie musi być zatrudniony strażak, szybciutko zmieniono bo to był bubel prawny. 3. W jednej z ustaw PO uchwalono, że audyt energetyczny budynku może wykonać tylko magister np. po bibliotekarstwie, a inżynierowie po studiach np. budownictwo, inżynieria ochrony środowiska, mechaniczno-energetycznych, mechanicznych nie mogą i znowu bubel prawny - na szczęście ma być, (może już jest) nowelizacja ustawy. Ustawa nakazuje - ale musi to być dobra ustawa. Coraz częściej ustawodawca tworzy buble prawne, które ciągle nowelizuje a i tak z interpretacją ustawy są kłopoty. Pozdrawiam.
~hava o kolegjum 25-06-2009 1:32
~do ostatniego postu ~TZE 25-06-2009 12:01
Cyt. "Po co są np. Urzędy Dozoru Technicznego, Urząd Nadzoru Budowlanego, Urząd Dozoru Górniczego, itp. – w tych urzędach powinni pracować specjaliści z wieloletnią praktyką zawodową, którzy posiadają wiedzę techniczną" No właśnie najpierw wiedza techniczna- ze wszystkimi elementami, które byłeś łaskaw tak dokładnie wypisać, później zatrudnienie (nawet na poślednich stanowiskach, ale związanych z zawodem) a zatem nabycie doświadczenia. Ale jak sam słusznie wskazałaś - pierwszy krok - to wiedza techniczna a z tego co czytam tu i na stronie kierunku z dokładniejszym opisem charakteru umiejętności absolwenta - te studia to wszystko dają. A co do ustaw i polityki - to niezależnie od opcji bezpieczeństwo wszystkiego i wszędzie powinno być na pierwszym miejscu - także jako obrona przed wymyślnymi działaniami politycznych urzędasów. Także Cię Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group