Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6813
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na kolana przed „Naszą klasą”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 28 marca 2009, 7:39
Aktualizacja: Niedziela, 29 marca 2009, 8:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
To przedstawienie ma tylko jedną wadę: koniec. Tak mogłaby brzmieć najkrótsza recenzja „Naszej klasy” w wykonaniu grupy warsztatowej Sta–Art., której opiekunem jest Łukasz Duda. Premiera sztuki, której przegapić nie można, już dziś w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Nie trzeba wulgaryzmów, kupo-czekolady, wymiocin ani innych ekscesów „nowego teatru”, aby wznieść się na wyżyny tej niełatwej sztuki. Wystarczy młodzieńcza żywiołowość połączona z talentem, pracą, wyobraźnią, świetnym tekstem i wizją reżysera. Wizją, która powala na kolana.

Tak jest w przypadku „Naszej klasy” opartej na motywach znanych chyba wszystkim opowieściach o Mikołajku (Le Petit Nicolas) z książek Goscinny’ego z ilustracjami Sempé. Ulubiona lektura działa w tym przypadku jak magiczny wehikuł czasu, który każdego widza – dzieciństwo mającego za sobą – przenosi do krainy beztroski. A temu, który właśnie nieświadomie cieszy się, że jest dzieckiem, otwiera horyzonty na różne zjawiska. Bo dzieciństwo to kraina niewolna od codziennych trosk i dylematów. Widziane oczyma dziecka mają jednak zupełnie inny wymiar niż ten, który znają dorośli.

„Komiksowe” scenki z życia klasy: gra w limeryki, zabawy, pierwsze miłości, wycieczki, rozterki między głosem serca a codziennością małego chłopca perfekcyjnie przekazane przez młodych odtwórców, porwą każdego widza wrażliwego na wzruszenia, powtórne przeżywanie wspomnień, przeglądanie albumu z najszczęśliwszymi chwilami egzystencji.

Fantastyczny Jakub Mieszała (jako Mikołajek), porywająca Jagoda Klimsiak, świetny Łukasz Szybałdin. Agata Mamzer, Dominika Musiał, Alicja Perdion, Klaudia Rubin, Krzysztof Baran, Przemysław Kowalski, Natasha Sołtanowicz, Joanna Kowalska i Katarzyna Konarczuk. Stosując banalną w tym przypadku szkolną klasyfikację – wszyscy zasługują więcej niż na szóstkę. Skala ocen nie odzwierciedla przy tym wkładu, jaki włożyli w przedstawienie, i efektu, który uzyskali.

Nie byłoby tej sztuki, gdyby nie wizja reżysera Łukasza Dudy. Perfekcyjnie dopracowana dramaturgia, fantastyczny ruch sceniczny, niemal wzorowe „malarskie” ustawienie postaci i światła. Ujmujące kostiumy i scenografia opracowane wspólnie z Wiktorem Szybałdinem. Pod batutą Łukasza jego teatralna orkiestra gra trudną etiudę z taką łatwością, że widzowie nie zdają sobie sprawy z trudu włożonego przez młodych aktorów podczas pięciomiesięcznych warsztatów aktorskich. I o to przecież w teatrze chodzi!

„Nasza klasa” wpisuje się wydarzeniowo w obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. W orędziu z tej okazji, w roku 1963 Ludwik Flaszen napisał, że teatr ma tę wyższość nad kinem czy widowiskiem telewizyjnym, bo stanowi żywą więź międzyludzką. – Aktor działa na widza, widz – na kolejnego widza – a cała publiczność – na aktora. To magiczne krążenie sztuki świetnie odczuwa się podczas śledzenia „Naszej klasy”. Największą jednak wadą tego spektaklu –nie do wybaczenia! – jest jego koniec! Taki niespodziewany, kiedy chciałoby się być w tej klasie jeszcze i jeszcze… Pewne jest jednak, że „ciąg dalszy” Łukasza i Jego podopiecznych nastąpi. Jeszcze o Nich wiele usłyszymy.

Premiera „Naszej klasy” w wykonaniu Sta-Art. Dziś o godz. 19 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ago od kosmosu 28-03-2009 7:49
Jeśli jest "premiera", to mam nadzieję, że to przedstawienie będzie jeszcze powtarzane. Bo w tym samym czasie w Zdrojowym grane jest "Multimedialne coś". Szkoda, że nikt w tym "środowisku" nie uzgadnia terminów, co nie jest przecież wcale trudne, bo wszyscy znają się w nim jak "łyse" konie (to widać gołym okiem na różnych "spotkaniach" i "pokazach"). A chciałabym obejrzeć i jedno, i drugie.
~Gosia.A. 28-03-2009 13:31
fantastycznie, nie mogé sié doczekac ;D
~--a psik 28-03-2009 15:16
Bardzo gęsta atmosfera w tej klasie , śmiesznie będzie jak któreś dzieciątko pusci bąka.
~Przyjacielsko nastawiony... 28-03-2009 16:34
Z wielka radoscia patrzy sie na te bande dzieciakow, z taka radoscia i z takim przekonaniem tworzacych meta-swiat teatru. Nie zobacze pewnie premiery z przyczyn ode mnie niezaleznych, ale ze zdjec bije niesamowite wrecz zaangazowanie. Pozdrowienia z Poludnia!
~ 28-03-2009 21:46
było bosko, naprawdę warto było to zobaczeć;*;*
~olaf 28-03-2009 22:46
wielkie brawa !
_Dag 29-03-2009 18:03
Żałuję, że nie dotarłam, ale domyślam się, że było na wysokim poziomie. Miałam przyjemność niegdyś współpracować z jednym z występujących panów, także wiem, że on nie zawiódł. Reszta, jak domyślam się, też :)
~ona 29-03-2009 19:41
Gratulacje Łukaszowi ktory stworzyl tak genialny spektakl z "dzieciakami'':) serdeczne gratulacje rozniez mlodym artystom:)
~ona 29-03-2009 19:45
Gratulacje Łukaszowi ktory stworzyl tak genialny spektakl z "dzieciakami'':) serdeczne gratulacje rozniez mlodym artystom:)
~ona 29-03-2009 19:46
Gratulacje Łukaszowi ktory stworzyl tak genialny spektakl z "dzieciakami'':) serdeczne gratulacje rozniez mlodym artystom:)
~bleee 29-03-2009 19:48
hmmm jak najbardziej swietny spektakl aczkolwiek Agata powinna byc ta "porywajaca" bo to ona wraz z Jakubem rozsmieszali publike:) a Jagoda...
~ago 29-03-2009 23:04
Ciekawe, kiedy będzie powtórka...
~ 2-04-2009 14:37
spektakl bardzo dobry ale zastanawiam sie tylko w którym momencie porywała Jagoda?? Dla mnie to Agata MAmzer porywa a nie Jagoda która jest nijaka...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group