Wtorek, 10 września
Imieniny: Łukasza, Mikołaja
Czytających: 6010
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na Czarnym zagrali dla powodzian

Poniedziałek, 13 września 2010, 7:25
Aktualizacja: Wtorek, 14 września 2010, 7:15
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Na Czarnym zagrali dla powodzian
Fot. Agrafka
W minioną sobotę przy dworze Czarne odbyła się pierwsza z cyklu czterech imprez charytatywnych, z których dochód przeznaczony jest na szczytne cele. W sobotę dochód z imprezy zasilił konta poszkodowanych w sierpniowej powodzi. Organizatorami są Fundacja Kultury Ekologicznej, Rada Młodych Stowarzyszenia „Wspólne Miasto” oraz Sztuka Ulicy.

Najpierw dzielne bractwo Wotan Hird, czyli najemna drużyna wojów wikińskich i słowiańskich prezentowała zarówno stroje jak i jadło, np. podpłomyki, czyli ciasto pieczone na ogniu. Panny grały w Hnefteafl, czyli w grę wikingów podobną do szachów. Odbywały się również warsztaty podstaw fechtunku, robienia krajek oraz kolczug.

– Walczy się różną bronią, od drzewcowej po miecze - wyjaśnił wódz wikingów. Nawet osoby z widowni mogły przywdziać zbroję i wziąć udział w walkach. - Dostaliśmy propozycję organizacji koncertów ale nie chcieliśmy na tym zarabiać. dlatego powstał pomysł by zebrać pieniądze na cele charytatywne.

– „Gramy" dla powodzian z Bogatyni. Przy wejściu stoją wolontariusze, którzy zbierają dobrowolne datki. Za każdy ofiarowany "grosz" wręczana jest cegiełka. Na kolejnych dwóch koncertach hip-hopowym i reggae, będziemy zbierać fundusze na rzecz Tymka, chłopaka chorego na mukowiscydozę. Natomiast ostatnia, tym razem kabaretowa impreza, jaka przewidziana jest w tym cyklu, dedykowana jest Ani chorej na białaczkę - poinformował Paweł Gluza z Rady Młodych.
Na scenie wystąpiły zespoły rockowe tj. Ness, Re-sight, Kefir Band, Sandstoun. Makroekspresions dedykowało swój koncert powodzianom z Bogatyni grając w IV Programie Polskiego Radia.

Kustosz szesnastowiecznego Dworu Czarne Jacek Jakubiec jest również prezesem Fundacji Kultury Ekologicznej. – Dzięki dofinansowaniu, jakie uzyskaliśmy z Unii Europejskiej, zorganizowaliśmy cykl spotkań w ramach projektu polsko-czeskiego, by uczcić 20-lecie naszej fundacji. W piątek odbyły się pierwsze spotkania w ramach tego cyklu, które czasowo akurat zgrały się z Europejskimi Dniami Dziedzictwa "Od pomysłu do przemysłu". Dwór Czarne jest bowiem na mapie szlaku otwartych zabytków, które można za darmo zwiedzić. Zwieńczeniem tych spotkań ma być odtworzenie XVI-wiecznego portalu – powiedział Jacek Jakubiec.

Dla miłośników historii znalazła się nie lada gratka, bowiem zostały udostępnione do oglądania stare dokumenty dworu, litografie oraz zdjęcia. Na Dworze można było również podziwiać wystawę fotograficzną „Indie - Nepal, ludzie - upływ czasu” autorstwa Krystyny Siudy, Małgorzaty Wysockiej oraz Romana Skupa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
415
Powinien zostać, gdzie jest
55%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
45%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Przywitanie multimedalistki
 
Aktualności
Festyn na Czarnym
 
Aktualności
Myslovitz i Red Lips w Jeleniej Górze
 
Kultura
Pokazy wytopu szkła w Muzeum Karkonoskim
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group