Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8543
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na Czarnym zagrali dla powodzian

Poniedziałek, 13 września 2010, 7:25
Aktualizacja: Wtorek, 14 września 2010, 7:15
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Na Czarnym zagrali dla powodzian
Fot. Agrafka
W minioną sobotę przy dworze Czarne odbyła się pierwsza z cyklu czterech imprez charytatywnych, z których dochód przeznaczony jest na szczytne cele. W sobotę dochód z imprezy zasilił konta poszkodowanych w sierpniowej powodzi. Organizatorami są Fundacja Kultury Ekologicznej, Rada Młodych Stowarzyszenia „Wspólne Miasto” oraz Sztuka Ulicy.

Najpierw dzielne bractwo Wotan Hird, czyli najemna drużyna wojów wikińskich i słowiańskich prezentowała zarówno stroje jak i jadło, np. podpłomyki, czyli ciasto pieczone na ogniu. Panny grały w Hnefteafl, czyli w grę wikingów podobną do szachów. Odbywały się również warsztaty podstaw fechtunku, robienia krajek oraz kolczug.

– Walczy się różną bronią, od drzewcowej po miecze - wyjaśnił wódz wikingów. Nawet osoby z widowni mogły przywdziać zbroję i wziąć udział w walkach. - Dostaliśmy propozycję organizacji koncertów ale nie chcieliśmy na tym zarabiać. dlatego powstał pomysł by zebrać pieniądze na cele charytatywne.

– „Gramy" dla powodzian z Bogatyni. Przy wejściu stoją wolontariusze, którzy zbierają dobrowolne datki. Za każdy ofiarowany "grosz" wręczana jest cegiełka. Na kolejnych dwóch koncertach hip-hopowym i reggae, będziemy zbierać fundusze na rzecz Tymka, chłopaka chorego na mukowiscydozę. Natomiast ostatnia, tym razem kabaretowa impreza, jaka przewidziana jest w tym cyklu, dedykowana jest Ani chorej na białaczkę - poinformował Paweł Gluza z Rady Młodych.
Na scenie wystąpiły zespoły rockowe tj. Ness, Re-sight, Kefir Band, Sandstoun. Makroekspresions dedykowało swój koncert powodzianom z Bogatyni grając w IV Programie Polskiego Radia.

Kustosz szesnastowiecznego Dworu Czarne Jacek Jakubiec jest również prezesem Fundacji Kultury Ekologicznej. – Dzięki dofinansowaniu, jakie uzyskaliśmy z Unii Europejskiej, zorganizowaliśmy cykl spotkań w ramach projektu polsko-czeskiego, by uczcić 20-lecie naszej fundacji. W piątek odbyły się pierwsze spotkania w ramach tego cyklu, które czasowo akurat zgrały się z Europejskimi Dniami Dziedzictwa "Od pomysłu do przemysłu". Dwór Czarne jest bowiem na mapie szlaku otwartych zabytków, które można za darmo zwiedzić. Zwieńczeniem tych spotkań ma być odtworzenie XVI-wiecznego portalu – powiedział Jacek Jakubiec.

Dla miłośników historii znalazła się nie lada gratka, bowiem zostały udostępnione do oglądania stare dokumenty dworu, litografie oraz zdjęcia. Na Dworze można było również podziwiać wystawę fotograficzną „Indie - Nepal, ludzie - upływ czasu” autorstwa Krystyny Siudy, Małgorzaty Wysockiej oraz Romana Skupa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group