Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 4241
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: MZK ma aż szesnaście nowoczesnych autobusów!

Środa, 2 października 2013, 16:33
Aktualizacja: Czwartek, 3 października 2013, 16:29
Autor: Angela
Jelenia Góra: MZK ma aż szesnaście nowoczesnych autobusów!
Fot. Angela
Są bardzo ekologiczne, ekonomiczne, lekkie oraz wygodne dla pasażerów i obsługi – mowa o nowych autobusach, które kupił Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze. Dzisiaj (02.09) w Ratuszu oficjalnie podpisano umowę z firmą MAN na 12 nowych aut, które dostarczone zostaną w kwietniu przyszłego roku oraz na cztery używane autokary, które do spółki MZK trafiły dzisiaj rano.

- Mieliśmy już cztery starsze tego typu autobusy, teraz dostaliśmy cztery nowsze, ośmioletnie. Spisują się one bardzo dobrze. Dają duży komfort pasażerom, bo mają szerokie drzwi, są niskopodłogowe i można je „położyć na bok” ułatwiając wejście matkom z dziećmi, osobom niepełnosprawnym na wózkach, a także osobom starszym – mówi Przemysław Pochmara, kierowca MZK. – W firmie pracuję ponad 10 lat i muszę przyznać, ze w porównaniu z jazdą np. M11 czyli jelczami, różnica jest kolosalna – dodaje.

Nowe, 12-metrowe autobusy to Man-y typu Lion’s City klasy Maxi Euro 6 spełniające wymogi normy EEV. Mają po 90 miejsc, w tym 28 siedzących, klimatyzację w kabinie kierowcy i ogrzewanie.

- MZK jako pierwsza firma komunikacyjna w Polsce będzie posiadała autobusy miejskie z normą Euro 6, co jest niezwykle ważne przy naszych działaniach dotyczących obniżania poziomu zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w uzdrowiskowej części miasta, do której te autobusu zostaną skierowane – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Łącznie z poprzednimi czterema mamy dwadzieścia nowych autobusów co stanowi znaczący procent całego taboru – dodał prezydent, który za wsparcie w pozyskaniu pieniędzy zewnętrznych na ten cel, tak dziękował obecnemu na podpisaniu umowy wicemarszałkowi Jerzemu Łużniakowi.

Obecność wicemarszałka J. Łużniaka nie była też przypadkowa. Koszt zakupu autobusów i wprowadzenie biletu elektronicznego, którego wdrożenie zaplanowano na przyszły rok (o czym przeczytacie Państwo w kolejnym artykule) to 15 mln 197 tys. zł netto (ok. 18 mln 692 tys. zł brutto) z czego ok. 12 mln 903 tys. zł netto to dofinansowanie z programu RPO Województwa Dolnośląskiego.

- Cieszę się, że jestem na podpisaniu tej umowy z dwóch powodów – mówił wicemarszałek Jerzy Łużniak. – Po pierwsze dlatego, że dofinansowujemy ten projekt z unijnych pieniędzy aż w 85 procentach, więc Miasto dołoży do tego tylko 15 procent wartości, a po drugie dlatego, że kiedy zaczynaliśmy współpracę w firmą MAN i wymianę starego wyeksploatowanego taboru MZK, miałem przyjemność być zastępcą prezydenta Jeleniej Góry.

12 nowych autobusów zostanie dostarczone w dwóch transzach – sześć do 10 kwietnia i sześć do końca kwietnia 2014 roku.

Poza niską emisją spalin, autobusy będą miały tablice informacyjne oraz tablice elektroniczne prezentujące numer linii dla osób niedowidzących. Z myślą o osobach niedosłyszących i niedowidzących będą zainstalowane urządzenia głośnomówiące, zapowiadające przystanki. Będą również posiadały monitoring wizyjny oparty na trzech kamerach kolorowych, zainstalowanych we wnętrzu autobusu oraz cyfrowym rejestratorze wizji rejestrującym obraz ze wszystkich zainstalowanych kamer. W części autobusów zamontowane zostaną w drzwiach bramki liczące wchodzących i wysiadających.

- Te dane są dla nas bardzo ważne przy planowaniu kursów i wariantów biletów – tłumaczył Marek Woźniak, prezes MZK.

Obecnie w jeleniogórskim MZK na 80 posiadanych autokarów, osiemnaście to autobusy marki Jelcz z silnikiem MAN, a 34 to autokary marki MAN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
303
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group