Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 7008
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Muzyka z różnych epok w pasyjnym nastroju. W Pałacu Staniszów

Poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 11:05
Aktualizacja: 11:06
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Muzyka z różnych epok w pasyjnym nastroju. W Pałacu Staniszów
Aleksandra Kubas
Fot. Organizator
„Koncert Pasyjny” w wykonaniu Aleksanrdy Kubas – sopran i Magdaleny Blum – fortepian odbędzie się 6 kwietnia, w Wielki Piątek, o godz. 18.00 w Pałacu Staniszów. Bilet kosztuje 25 zł.

W ramach Festiwalu Muzykalia Staniszowskie Fundacja Forum Staniszów organizuje „Koncert Pasyjny”, podczas którego będzie można usłyszeć szereg utworów w wykonaniu świetnej sopranistki Aleksandry Kubas przy akompaniamencie pianistki Magdaleny Blum.

W programie: J.S.Bach-Ch.Gounod Ave Maria, J.S.Bach "Aus Liebe will mein Heiland sterben" z Pasji Mateuszowej, G. F. Haendel - "Lascia ch'io pianga" - aria Almireny z opery "Rinaldo", C.Orff - "In trutina" z Carminy burana, G.F.Haendel - "Piangero" - aria Kleopatry z opery "Juliusz Cezar", W.A.Mozart Agnus dei z Mszy Koronacyjnej, W. A. Mozart - "Et incarnatus est" z Mszy c-moll, C. Franck Panis Angelicus, G. Faure Pie Jesu z Requiem, S. Rachmaninow- Wokaliza op.34 nr 14, S.Rachmaninow Zdies haraszo op.21 nr 7, S. Rachmaninow “ Nie poj krasawica op.4 nr 4, G.Caccini Ave Maria.

Aleksandra Kubas ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Danuty Paziuk-Zipser. Na drugim roku studiów doskonaliła swoje umiejętności na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich u tak uznanych profesorów jak: T. Żylis-Gara, C. Richardson, I. Kremling, P. Tschaplik, M. Habela, S. Vittucci, R. Resnik. Jest laureatką licznych nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. W maju 2009 otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka, a w grudniu 2009 Wrocławską Nagrodę Muzyczną w kategorii Muzyka Poważna. Artystka występowała na wielu koncertach i festiwalach m.in. Wratislavia Cantans, EuroSilesia, Forum Musicum, brała też udział w koncercie organizowanym przez wiedeński Universität für Musik und darstellende Kunst w Fanny Hensel-Mendelssohn-Saal w Wiedniu. Koncertowała również w Filharmonii Narodowej, Zielonogórskiej, Toruńskiej, Zabrzańskiej, Opolskiej, Operze Krakowskiej i Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Jest stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Wrocławia i Metropolity Wrocławskiego. W grudniu 2007 zadebiutowała na scenie Opery Wrocławskiej w premierowym przedstawieniu opery Rigoletto w partii Gildy. Od sezonu artystycznego 2008/2009 jest solistką Opery Wrocławskiej, w której wykonuje takie partie jak: Gilda (Rigoletto G. Verdiego), Zuzanna (Wesele Figara W.A. Mozarta), Adina (Napój miłosny G. Donizettiego), Hanna (Straszny dwór St. Moniuszki), Olimpia (Opowieści Hoffmanna J. Offenbacha), Pamina (Czarodziejski Flet W.A. Mozarta).

Jej występy cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko krytyki, ale i publiczności. W lutym i marcu 2010 zadebiutowała na scenach teatrów włoskich (Lucca, Ravenna, Livorno i Piza) w partii Kunegundy w premierowych przedstawieniach opery Kandyd L. Bernsteina pod dyrekcją Elio Boncompagniego. W czerwcu 2011 wystąpiła w Teatrze Bolshoi w Moskwie w premierowych przedstawieniach Złotego Kogucika M. Rimskiego-Korsakowa jako Szemachańska Królowa. Od tego czasu współpracuje z Teatrem Bolshoi, a w listopadzie 2011 wystąpiła tam jako Królowa Nocy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta. W sezonie 2011/12 nawiązała także współpracę z operą w Bonn gdzie występuje w partii tytułowej w Lakmé Delibesa.

Magdalena Blum jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu klasy fortepianowej ad. Zdzisławy Rychlewskiej. Brała udział w kursach mistrzowskich w Dusznikach Zdroju i Wrocławiu w klasach profesorów: Haliny Czerny–Stefańskiej, Włodzimierza Obidowicza, Tatiany Szebanowej, Aleksieja Orłowieckiego i Lee Kum-Singa. Po roku pracy na macierzystej uczelni (rozpoczęła pracę jeszcze jako studentka) została zaproszona do Shattuck St. Mary's School jako "artist in residence" na roczny kontrakt. Doskonaliła wtedy również swoje umiejętności u prof. De Wayne Wee w Northfield, MN, USA. Pobyt w USA zaowocował dalszymi propozycjami zatrudnienia, ale Magdalena Blum zdecydowała się kontynuować pracę na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest laureatką III Ogólnopolskiego Konkursu Lisztowskiego (IV nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego).

Koncertowała w Rosji (Sankt Petersburg, m. in. w Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium im. Rimskiego- Korsakowa), kilkakrotnie w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej i Środkowej. Występowała jako solistka i kameralistka na festiwalach muzycznych m.in. w Wiedniu i Gaming (Chopin- Festiwal). Brała udział (jako akompaniator) w międzynarodowych konkursach wokalnych w Warszawie, Karlovych Varach, Oslo, Tuluzie. Jako pianista-kameralista pracowała wielokrotnie na mistrzowskich kursach interpretacyjnych - m. in. we Wrocławiu (Wratislavia Cantans), w Dusznikach Zdroju, w Wiedniu (w Hochschule für Musik), w Radziejowicach i w Monaco. Na kursach pracowała m. in. z profesorami Ralfem Döringiem, Eugeniuszem Sąsiadkiem, ChristinąHampe, Włodzimierzem Zalewskim, Bogdanem Makalem, Rusko Ruskowem, Ewą Czermak, Christianem Elssnerem, Helgą Meyer-Wagner, Elizabeth Wilke, Maestrą Teresą Żylis-Gara. Na konkursach wokalnych została kilkakrotnie wyróżniona nagrodą za najlepszy akompaniament. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, jest współwykonawcą 3 płyt CD: „Arie i Pieśni Mistrzów Włoskiego Bel Canta” (MCA; 2001), „Il Convegno” (DUX; 2004) i „Consortium Musicum” (JBRecords:2006).

Pracuje jako pianista-kameralista na Wydziale Wokalnym i Instrumentalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W roku 2000 przeprowadziła pomyślnie przewód kwalifikacyjny pierwszego stopnia, w roku 2005 uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Od 2008 roku pełni funkcję Prorektora do Spraw Artystycznych i Naukowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group