Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 12376
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Muzeum Przyrodnicze przejmie Dom Hauptmanna?

Środa, 22 listopada 2017, 6:29
Aktualizacja: 7:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Muzeum Przyrodnicze przejmie Dom Hauptmanna?
Fot. archiwum
W planach władz miasta, oprócz połączenia MDK Muflon i Przystani Twórczej, jest też włączenie Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” do Muzeum Przyrodniczego. Placówka znajdująca się w Jagniątkowie, w myśl uchwały informującej o zamiarze i przyczynach połączenia obu instytucji, będzie od 15 marca 2018 r. oddziałem muzeum znajdującego się w Cieplicach.

Poniżej przedstawiamy uzasadnienie do projektu uchwały:
Przyczyną połączenia Muzeum Przyrodniczego i Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze jest usprawnienie działalności obu instytucji. Muzeum Przyrodnicze prowadzi działalność muzealną w uzdrowiskowej części Jeleniej Góry - Cieplicach, natomiast Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w oddalonym o około 10 km Jagniątkowie.

W ramach połączenia Muzeum Przyrodniczego i Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” powstanie Muzeum Miejskie z Oddziałem „Dom Gerharta Hauptmanna”. Obecnie Muzeum Przyrodnicze zatrudnia 17 pracowników, w tym 11 merytorycznych, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” zatrudnia 7 pracowników, w tym 1 merytoryczną (stan na 31 grudnia 2016 r.)

W wyniku kontroli, którą przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2016r. w obu muzeach stwierdzono, że należy wzmocnić kadrę merytoryczną w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna”. Od początku działania tego muzeum kustosz jest zatrudniony na umowę-zlecenie. Ponadto integracja kadry merytorycznej i finansowej obu muzeów pozwoli na efektywniejsze pozyskiwanie środków zewnętrznych. Muzeum Przyrodnicze gromadzi, przechowuje, konserwuje i udostępnia okazy przyrody oraz przedmioty zabytkowe i artystyczne z zakresu archeologii, etnografii, historii i sztuki związanych z Jelenią Górą i regionem jeleniogórskim, uzdrowiskiem Cieplice i zespołem pocysterskim. Natomiast przedmiotem działania Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” jest trwała ochrona zabytków, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie kontaktu ze zbiorami związanymi z życiem i twórczością Gerharta Hauptmanna.

Wspólne kierownictwo daje możliwość sprawniejszego zarządzania zasobami ludzkimi, a tym samym efektywniejsze wykorzystanie wiedzy merytorycznej, która jest specyficzna i wymagająca dla tego rodzaju instytucji kultury, jakim jest muzeum. W roku 2016 Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” odwiedziło 16 012 osób, natomiast Muzeum Przyrodnicze – 37 312 osób. Spójna polityka promocyjna może spowodować zwiększenie zainteresowania ofertą kulturalną opartą na wzajemnym przekazywaniu informacji między główną siedzibą a oddziałem muzeum. Mienie znajdujące się w użytkowaniu oraz prawa i zobowiązania Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” przejmie Muzeum Miejskie w Jeleniej Górze z Oddziałem „Dom Gerharta Hauptmanna”. Pracownicy Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” zostaną pracownikami Muzeum Miejskiego w Jeleniej Górze z Oddziałem „Dom Gerharta Hauptmanna”, w ramach przewidzianego schematu organizacyjnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group