Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6981
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Muzeum Karkonoskie ma nowego szefa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 10:17
Aktualizacja: 22:25
Autor: Angela
Czy nowa dyrektorka będzie dobrą kontynuatorką misji Hugona Seydela, założyciela muzeum i Towarzystwa Karkonoskiego?
Fot. TEJO
W Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu rozstrzygnięto konkurs na dyrektora Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy szefową placówki została Gabriela Zawiła. Urzędnicy nie chcą jednak potwierdzić tego oficjalnie, bo decyzja musi się przez najbliższy tydzień uprawomocnić.

Jacek Gawroński, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu potwierdził jedynie informację, że do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat. Wcześniej było już wiadomo, że wystartowała w nim Gabriela Zawiła, żona posła Marcina Zawiły z Platformy Obywatelskiej.

– Oficjalnie będę mógł ujawnić zwycięzcę w najbliższy poniedziałek. dziś co prawda wiemy już kto zwyciężył, jednak zgodnie z prawem mamy jeszcze tydzień na uprawomocnienie się tego konkursu – mówi Jacek Gawroński.

W tym czasie mogą być zgłaszane jakieś opinie i wnioski o unieważnienie konkursu itp.

Konkurs ogłoszono po tym, jak w niejasnych okolicznościach z fotela szefa MK zrezygnował Stanisław Firszt, który dziś jest pełniącym obowiązki dyrektorem Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~uczciwy mieszkaniec 25-08-2008 11:05
Kumoterstwo górą, Jelenia Góra dolinami... eh Niby inna rzeczywistość, ale układy te same...
~:) 25-08-2008 12:31
przedtem była czerwona dolina a teraz?
~kum 25-08-2008 13:11
Przecież od początku było wiadomo. Po co ten cały cyrk i udawanie?
~Bonaparte 25-08-2008 13:34
skandal, Zawila - juz nigdy nie zaglosuje na ciebie
krkonos 25-08-2008 14:27
Sytuacja jest bardziej Zawiła, niż z wiadomości (i komentarzy) wynika. "Rezygnacja" Firszta? Zrezygnował to pan Paczos: dobrowolnie, ze względów niezwiązanych ani z polityką, ani z kumoterstwem. Pan Firszt "został zrezygnowany". Lecz czy istotnie pani Zawiła zawdzięcza stanowisko wyłącznie mężowi? W muzealnictwie (także pod dyrekcją Firszta jako kierownik oddziału w Szklarskiej) pracuje już ładnych kilka lat. W Kamiennej Górze zrobiła sporo. Rzekomo nie jest lubiana przez tamtejszą "załogę". Ale czy Firszta lubiano w MK? I - słysząc o sporze w Muzeum Przyrodniczym - czy polubią Go w Cieplicach? Wątpię. Nie jest to "bagienko polityczne", tylko - nazwę to tak: bagienko zakompleksiałego małego miasteczka z niedawnymi wojewódzkimi ambicjami.
~szu 25-08-2008 15:05
A tyle było gadania, że ci z PO nie będą obsadzać stanowisk swoimi. Poprzedni dyrektor był kompetentny, nikt mi nie wmówi, że złożył to wymówienie z własnej woli. Wychrzanili go tylko po to, żeby p. Zawiła miała bliżej do pracy. Bleh.
~Obecny 25-08-2008 15:06
Skandal to i tak za delikatnie powiedziane. Nie wiem, czy odkąd P.O. wygrało wybory, Marcinowi Zawile uderzyła woda sodowa, bo takich przegięć nie robił wcześniej i nie kierował się machlijami. Myślę, że podpadł tym razem i...Zresztą co się dziwić. Być może żona postawiła mu ultimatum - albo ona znajdzie się na stołku albo spotkają się u adwokata. Można śmiało argumentować, że duch Jezabel tym razem wygrał.
~rodzinny 25-08-2008 15:16
Brawo Zawiła. Wiedzieliśmy, że niebywały z ciebie prestidigitator. Ja, dla odmiany jestem prorokiem i od początku tej kadencji znam z góry wyniki "konkursów".
~niemoralny 25-08-2008 15:19
Już teraz nawet białych rękawiczek się nie używa, działa się "w żywe oczy".
~JA 25-08-2008 16:23
Czy nie popadamy w skrajność?M.Zawiła jest posłem.To fakt. W jego otoczeniu,domu jest Gabriela,żona, dobry specjalista-muzealnik.Ma pecha jest żoną,..posła.MA SWOJE AMBICJE, WIZJE, ma także męża- posła. Panie i Panowie- ona jest po prostu dobra i coś chce. Ma pecha, męża. Pani Gabrysiu, proszę pokazać,że jest
~mieszkaniec Obrzydłówka 25-08-2008 16:58
Zawsze i wszędzie takie rzeczy się zdarzają, ale obecnie w Jeleniej Górze jest to szczególnie powalające.
~maria 25-08-2008 17:08
Jeleniogórzanie - to przypadek! Nie pamiętacie? By żyło się lepiej! Wszystkim!
~weni 25-08-2008 17:11
dobry wybor duzo zrobila w muzeum w szklrskiej prebie i kamiennej gorze moze i ruszy muzeum nasze ciekawymi wystawami .nie patrzmy na nazwiska patrzmy na to co czlowiek potrafi na jego kompetencje.to byl konkurs
~Do ~JA 25-08-2008 17:25
Ten przypadek jest ewidentny. Nikt nie kwestionuje, że pani Gabriela Zawiła to dobry specjalista-muzealnik (i tak wszystko wyjdzie na światło dzienne). Tutaj raczej idzie o polityczne ruchy zaistniałej mocy mąża. Bo nikt mi nie powie, że pan Stanisław Firsz musiał opuścić swoje miejsce pracy natychmiast, bo tylko pani Gabriela Zawiła może trafić na to stanowisko od teraz. I już nie będę się wypowiadać. Bo zaczyna być niesmacznie.
~Tommi 25-08-2008 17:31
Ile ona dostanie na tym stołku? 2 tysiące? 3 tysiące? Pewnie nie więcej. Gdyby tylko popracowała trochę w dobrej prywatnej firmie i miała odpowiednie kwalifikacje, zarobiłaby dużo więcej bez takich przekrętów. Smutne jest to, że ludzie dla takich pieniędzy są skłonni do tego rodzaju niemo...lnych zachowań (układy, protekcja, ustawiane konkursy itp.), a gdyby trochę pomyśleli, mieliby znacznie więcej, i to w uczciwy sposób!
~hirsch 25-08-2008 19:02
szkioda slow...
~Oliwer_Kubicki 25-08-2008 19:32
mój komentarz do tej sprawy znajdziecie Państwo na blogu www.ok-jg.pl
~Sabath 25-08-2008 20:15
My mówimy że to jest dolina jelonków ;-)
~??? 25-08-2008 20:27
"... iktóry dziś pełni obowiązki Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach." ????
~JanorW 25-08-2008 21:41
Szanowni Krytykanci, Dlaczego zachowujecie się, jak przekupy na targu (nie ubliżając nikomu). Przecież wiadomo, że ktoś musiał objąć stanowisko dyrektora Muzeum Karkonoskiego. Pani Gabriela Z. jest fachowcem, specjalistą-muzealnikiem i to zarówno z wykształcenia, jak również z wieloletniej praktyki. Wykształcenie ma, nie tylko to wyższe, uzyskane na studiach, lecz również zdobywała je później, poświęcając wiele czasu, zdrowia i pieniędzy, by zdobyć dodatkowe wykształcenie w tym kierunku. Nie krytykujmy, by krytykować!!! Stanowisko obejmuje Ktoś, kto w pełni zasługuje na to. I nie ma tu znaczenia, że mąż Pani Gabrieli jest Posłem. Zatem zapytam tych wszystkich krytykantów: czy dlatego, że współmałżonek jest na eksponowanym stanowisku, z wyboru wielu obywateli, to jego druga połowa, ma "pauzować", nigdzie nie pracować, pozostać kurą domową??? Ludzie myśle trochę, nie bądźcie tak zawistni i głupio okrutni!!! To śwadczy, przede wszyskim o Was samych. Pozdrawiam Jurek W.
~~~~~ 25-08-2008 22:42
Pani Gabrielo GRATULACJE. Przykro mi, że takie zaciemnienie istnieje w JG. To już jnie można być żoną aby Cie nie podejrzewali........ PRzecież to własnie ona utworzyła wiele po to aby w szklarskiej i Kamiennej zaistniał cykl muzealnych lekcji. Szkoda, że Ci co wypowiadają się oczerniając Pani wiedzę nie przyjdą i sami nie poznają co w muzeach się zmieniło. Dalej dla tej chołoty tylko plotki bo jest okazja język "popluć" niż trochę kulktury okazać. A jak jesteście taki mądrzy to dlaczego do konkursu nie staniecie????
sokol-72 25-08-2008 23:02
życie zweryfikuje wybór ocena przyjdzie za jakiś czas oby pozytywna
~J27 25-08-2008 23:39
A DYREKTOR W KARR to nie rodzina p. Zawiły ? Pitera do roboty !!!! Skandal na cały kraj.
~Hm 26-08-2008 7:40
Przepraszam bardzo a o jakie to stanowisko waszym zdaniem powinna się ubiegać osoba która całe życie związała się z muzealnictwem, ma odpowiednie wykształcenie i szefowała przez wiele lat takim placówkom?? To chyba naturalne że dalej chce pracować w swoim fachu To że sie ma męża posła ma oznaczać że kobieta powinna z domu nie wychodzić a jedyne miejsce pracy to może być kiosk ruchu? a i wtedy by życzliwi powiedzieli że lokalizacja jest po znajomości itd Ludzie popadacie w paranoję przez własną frustrację Może powinniście się zapytać ile dobrego ta osoba zrobiła w poprzednich placówkach a potem się oburzać, chyba że chozdi tylko o to aby dowalić a pretekst jest każdy dobry Pani Gabrielo proszę się nie przejmować
~lol 26-08-2008 8:28
W Jelonce długo się takie rzeczy pamięta i my będziemy pamiętać Panie Marcinie, Marku, itd. - przy wyborach.
~koja 26-08-2008 8:49
Do wszystkich tych za i tych przeciw same fakty: p. Zawiła zwolniła się sama z Kamiennej Góry ponad pól roku temu "dlaczego"?;miała zająć stanowisko w Muzeum Lalek nie zajęła"dlaczego?"; p. Firszt miał przez ten prawie cały czas kontrole "dlaczego?"; niczego konkretnego nie znaleziono a i tak dostał propozycję nie do odrzucenia "dlaczego?";do konkursu przystąpiła tylko p. Zawiła nikt więcej "dlaczego?"; konkurs do którego potrzebna jest tylko jedna oferta "dlaczego?"; Jeno jest w tyj sprawie tylko jasne : p. Paczos odszedł na własne życzenie. I to koniec na ten temat - resztę każdy może sobie dopisać sam taką jaka mu będzie najbardziej pasowała w zależności czy jest za czy przeciw.
~niezrzeszony 26-08-2008 15:22
Szanowni zwolennicy PO! Otóż problem polega na tym, że kultura polityczna i zasady współżycia społecznego powinny wpływać na większe wyczucie w obsadzaniu stanowisk i unikaniu obsadzania ich nie tylko po linii partyjnej, ale przede wszystkim rodzinnej (bez względu na kwalifikację). Pewnie, że inne ugrupowania tego nie Przypomnijcie sobie za co p. Zyta Gilowska wyleciała z PO
~AGA 26-08-2008 15:31
Abstrah...jąc kto komu co i za co... konkurs został ogłoszony publicznie (internet, wyborcza), startować mogli w nim wszyscy spełniający wymogi; czy na rynku jest tylko jeden muzealnik z doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych, umiejący pozyskiwać fundusze unijne i wszelkie inne, majacy rozeznanie w sprawach merytorycznych i budowlanych, sprawny organizacyjnie... ? (starannie przejrzałem papiery konkursowe) Jeśli tak - to dzioby zamknąć i nie kłapać po próżnicy !!!!!!! A może jest też tak, że nikt nie chciał sprzątać bałaganu, który został po poprzedniku ?
~:( 26-08-2008 15:44
Jakie były przyczyny odejścia G. Zawiły [PO] z muzeum w Szklarskiej Porębie do Kamiennej Góry ? Ile osób brało ówcześnie udział w ogłoszonym przez burmistrza A. Zielińskiego [PO] konkursie na stanowisko dyrektora tamtejszego muzeum ? Jakie były przyczyny odejścia G. Zawiły z dyrektorowania w tamtejszym muzeum niedługo po niechlubnej rezygnacji A. Zielińskiego z funkcji burmistrza ? Ile osób brało udział w konkursie ogłoszonym przez marszałka P. Borysa [PO] w obecnym konkursie na stanowisko dyrektora |Muzeum Karkonoskiego ?
~AGA 26-08-2008 15:46
krkonos pozwolisz, że myśl twą rozwinę w kierunku spiskowej teorii dziejów, obowiązującej w naszych stronach. Dlaczego zrezygnował pan Paczos akurat w momencie, gdy świat cały szumiał, o tym, że pan Firszt straci stanowisko ? (nawet wróble o tym ćwierkały od roku, kiedy jeszcze Zawiłowa w Kamiennej była, tylko pan Firszt jakoś dziwnie nie zauwazył niczego i dowiedział się o tym pół godziny przed odejściem). A czy nie było żadnych kontroli w muzuem w Cieplicach, nastawionych jeno na dziury ? Pytania bez odpowiedzi ? Pewnie.. spiskowa teoria. Czy poseł Zawiła jest ąz tak silny by meblowac całe jeleniogórskie. Cholera to na prezydenta go !!!!!! Może Jelenia znowu wojewódzkim grajdołem zostanie !!!!
~AGA 26-08-2008 15:49
Pani Gabrielo, proszę nie zwracać uwagi na maluczkich i robić swoje. Trzymamy kciuki, żeby poszło jak po maśle, i żeby muzealnictwo jeleniogórskie w końcu rozkwitło. Czeho i sobie, kucna, życzę !!!!
~do AGI 26-08-2008 18:28
AGO w gaciach, jeśli już coś piszesz to najpierw sprawdż dokładnie , póżniej przemyśl (jeśli to potrafisz) i wtedy pisz .Pisząc bzdury obrażasz i krzywdzisz ludzi Bogu winnych , tych już mocno skrzywdzonych i tych którzy nie mają nic wspólnego z tą sprawą.Swoją chorą wyobrażnię i tkwiące w tobie zło skieruj gdzie indziej , najlepiej do żródeł.
~kiki 26-08-2008 18:41
Jak jest bałagan po porzedniku jak przecztałam wyżej ,to skąd tyłe zabiegów o to stanowisko ? Absurd !
~nobis 26-08-2008 22:30
AGO przestań być adwokatem diabła. Powiedziałaś po wielekroć co myślisz i starczy !!!
~Diana Jonkisz 27-08-2008 9:50
Po pierwsze gratulacje dla Pani Gabrysi. Po drugie gratulacje jeszcze raz za Pani dotychczasowe osiągnięcia- za te wszystkie światowe wystawy, które najpierw były w Kamiennej Górze (właśnie tam dyrektorem była Pani Zawiła) a dopiero później wystawy te prezentowane były w Warszawie. I coś za co Kamienna Góra Panią najbardziej zapamięta- projekt remontu muzeum tkactwa. To dzięki Pani Gabryjeli Zawile popadający w ruinę budynek przeistoczył się w piękne muzeum, którego otwarcie bedzie we wrześniu. Zapraszam wszystkich tych, którzy nie wierzą w to, że żona Posła potrafi wiele więcej niż Wam się wydaje. A to że innym politykom łatwiej postawić krzyżyk przy nazwisku Zawiła wynika z tego że je dobrze znają- znają z żetelnej i solidnej pracyc o dobro tych miejsc, instytucji, które reprezetuje, zarówno Pani jak i Pan Zawiła
~AGA 27-08-2008 10:22
W gaciach ? Na atak słabeusza przymknę oko bo chwyty poniżej pasa mnie nie ruszają. A może ja Tuhajbejowicz jestem ? (zaraz powiecie: zdrajca , zdrajca !! jakże łatwo przypinać łatki i bezpodstwne opinie walić na prawo i lewo). Nobis ty gadasz to i mnie wolno. Ani mi siię śni milczeć, gdy taki hura atak się szykuje !!! Co boli inny punkt widzenia ??? Ale jest demokracja robaczki wy moje. Bardzo żałuję, że milczą pracownicy muzeum, może nie chcą dobijać leżącego.. delikatni i wrażliwicy..
~AGA 27-08-2008 10:23
Marcin Zawiła na prezydenta !!! bo duzo może jak widać z waszych komentarzy. To moje hasło na njabliższe dni.
~AGA 27-08-2008 10:26
kki... a ile zabiegów ? toż wg Was tylko Zawiłła zabiegi czynił ?
~AGA 27-08-2008 11:58
Diano Jonkisz... chocbyś nie wiem jak się starała to oni i tak belkę w oku zobaczą, by przypadkiem swojej drzazgi nie zauważyć.... ale dziś biblijnie... taka wygodna natura ludzka jest
~AGA 27-08-2008 12:07
koja... skąd ty wiesz o muzuem lalek ?... to znacznie zawęża krąg podejrzanych... (teoria spisku, pamietajcie !!!). Swoją drogą nie dziwię się Zawiłowej, ze na to nie poszła. Bo to kobieta do wyzwań wielkich stworzona a nie do samograja. Ależ mam wenę dzisiaj !!! Chetnie przyjmę atak ~ do Agi, tylko zachowaj ostrozność i minimu dyplomacji, bo możesz się z ręką w nocniku obudzić
~AGA 27-08-2008 12:27
I na koniec polecam wszystkim świętym, a zwłaszcza ~do AGI, książkę Yonei Masudo HOMO INTELLEGENS , w celu zrozumienia ludzkiej zwierzęcej natury (również swojej) wynikającej z długiego dziedzictwa....
~PRETORIANIN 27-08-2008 13:56
~~do AGI 27-08-2008 22:25
Wedle życzenia. Do lektury Yonei'a Masudy nie sięgnę, bo to tylko spojrzenie naukowe (psychologia jest nauką). Mnie bardziej interesuje to co mówi Bóg w Biblii (nie jestem katolikiem). Tam jest dokładny rozkład jazdy - kto jest kim. Witajmy więc w czasach ostatecznych! Myślę jednak, że bez sensu próbujesz mówić, że czarne tak naprawdę jest białe. Twoim zdaniem może i tak. A pomyśl i spójrz sobie w twarz, że kiedy staniesz oko w oko z Bogiem (nie bogiem, ale świętym Bogiem) po swojej cielesnej śmierci, rozmowa będzie inna. Bo to, że p. Zawiła ma talent, jest dobrym muzealnikiem to jedno, lecz nieprawe działania, do których już cała Polska jest przyzwyczajona, to drugie.
~lieenda 28-08-2008 11:31
Po pierwsze gratulacje dla Pani za to osiągnięcie, po drugie za wszystkie wcześniejsze, jeszcze gdy była Pani dyrektorem w Kamiennej Górze. Te wszystki światowe wystawy które były najpierw w Kamiennej a dopiero później w Warszawie to naprawde sukces. Po trzecie to największe gratulacje ze projekt remontu muzeum Tkactwa, który już został zrealizowany. Wszystkich niedowiarków, apropos umiejętności Pani Gabrysi zapraszam we wrześniu by zobaczyli jak z ruiny muzeum zostało przemienione w obiekt na wysokim poziomie:)
~AGA 28-08-2008 11:56
jezeli szczerze mówisz, ze Biblia jest dla Ciebie podstawą, to stań przed lustrem, przyjrzyj sie sobie starannie a potem weź kamień i uderz, jeśli ty jesteś bez winy. I to jak ocenisz siebie to twoja broszka, nie moja. Obawiam się jednak, że tutaj uptrawiasz marketing jedynie a sam doskonale wiesz, że nawet kamienia nie podniesiesz.
~AGA 28-08-2008 12:00
Ps. Nadmieniam, że moja ostateczność, to moja sprawa, nie twoja. Z reguły biorę pełną odpowiedzialnosć za to co robię. I tobie tez to polecam.
~do ~AGA 28-08-2008 17:19
Masz rację, nie biorę kamienia do ręki. Nie oskarżam Cię, ani nie osądzam, być może o COŚ Tobie chodzi (myślisz na sposób ludzki, więc nie tak doskonały). Lecz z pewnością spotkamy się w sądzie. Oczywiście na Sądzie Ostatecznym. Wtedy wezwę na świadka Jezusa. I już nie będziesz anonimową AGĄ, lecz się dowiem kim byłaś. Więc spokojnie, życie na ziemi krótkie. A może jutra nie będzie?
~PRETORIANIN 28-08-2008 18:13
BRAWO! NOWY DYREKTOR ZAPEWNE PRZEWIETRZY ZAKURZONE KĄTY. NAJWYZSZA NA TO PORA. A FANI STANISŁAWA FIRSZTA BĘDĄ MOGLI KIBICOWAĆ JEGO KARIERZE W MUZEUM PRZYRODNICZYM.
~AGA 28-08-2008 22:27
no toś mnie teraz zabił ~do AGI................ chyba się więcej nie podniosę ale ja tylko na sposób ludzki myślę bom człowiekiem jest.... wybacz nam maluczkim, PANIE. Pozwolisz, że nie pociągnę dalej tematu, bo do niczego nie prowadzi a na przepychankę wygląda.
~PRETORIANIN 2-09-2008 8:46
DZIWNE, ŻE SKORO S. FIRSZT BYŁ TAK KOMPETENTNY I LUBIANY, NIKT Z PRACOWNIKÓW NIE PROTESTOWAŁ Z POWODU JEGO ODEJŚCIA. GŁOŚNO PROTESTOWALI NATOMIAST CI, KTÓRZY DOSTALI GO NA POTENCJALNEGO DYREKTORA... CZY TO O CZYMŚ NIE ŚWIADCZY?
~lulu 2-09-2008 19:01
A kto by się odwarzył w tej sytuacji!!?
~lulu 2-09-2008 23:18
A kto by się odważył w tej sytuacji !!!???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group