Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 12270
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mundurowi dla tradycji i pamięci

Środa, 12 sierpnia 2009, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mundurowi dla tradycji i pamięci
Fot. Organizator
W nadchodzącą sobotę zaplanowano uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Choć garnizonu w Jeleniej Górze nie ma już od kilku lat, byli wojskowi skutecznie dbają o pamięć i tradycję mundurowych.

Doroczne uroczystości (początek 15 sierpnia w południe) organizują członkowie stowarzyszenia „Radar” skupiającego żołnierzy w stanie spoczynku i radiotechników z nieistniejącego już Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, a wcześniej – Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Radiotechnicznych.

– Składając wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości i Wolności, a następnie pod tablicami pamiątkowymi w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa (garnizonowym) będziemy pamiętali, że oddajemy hołd wszystkim żołnierzom, wszystkich polskich formacji zbrojnych, także tym, którzy obecnie spełniają swoje powinności na misjach poza granicami kraju – piszą do nas organizatorzy.

Opracowano już pełne symboliki zaproszenie na sobotnie uroczystości. – Widzimy tam orła piastowskiego i datę roku 1945 – to pamiątka tamtych czasów utrwalona na portalach budynków byłych koszar „Pod Jeleniami”. Udało się zachować 11 takich portali. Kombatanci w dużej mierze zagospodarowali tę ziemię i doczekali się prawnuków.

Postać stojąca za siatką planszetu przypomina, że Jelenia Góra w Wojsku Polskim jest znana jako miasto żołnierzy radiotechników. Kolor tła zielony nawiązuje do Wojsk Lądowych, a kolor niebieski do Sił Powietrznych.

Na jeleniogórskich cmentarzach jest kilkaset żołnierskich grobów. Kilkanaście jest szczególnych, bo są w nich prochy kawalerów orderu Virtuti Militari. Zasługują na „lampkę pamięci”, aby ją zapalić w związku ze Świętem Wojska Polskiego. Mało kto wie, że na cmentarzu w Sobieszowie spoczywa ppłk Edward Głowacz, żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej, ułan od Byliny, dowódca Dywizjonu Pancernego w Brześciu i żołnierz Armii Krajowej. Na Cmentarzu Starym w Jeleniej Górze spoczywa ks. płk Wilhelm Franciszek Kubsz, człowiek legenda frontowych dróg Wojska Polskiego ze Wschodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
545
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Nekrologi
Pogrzeb Piotra Kubana
 
112
Polo spłonęło na Pola
 
Aktualności
Kręca film na Placu Piastowskim
 
112
Kolizja w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group