Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 12094
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mundurowi dla tradycji i pamięci

Środa, 12 sierpnia 2009, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mundurowi dla tradycji i pamięci
Fot. Organizator
W nadchodzącą sobotę zaplanowano uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Choć garnizonu w Jeleniej Górze nie ma już od kilku lat, byli wojskowi skutecznie dbają o pamięć i tradycję mundurowych.

Doroczne uroczystości (początek 15 sierpnia w południe) organizują członkowie stowarzyszenia „Radar” skupiającego żołnierzy w stanie spoczynku i radiotechników z nieistniejącego już Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, a wcześniej – Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Radiotechnicznych.

– Składając wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości i Wolności, a następnie pod tablicami pamiątkowymi w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa (garnizonowym) będziemy pamiętali, że oddajemy hołd wszystkim żołnierzom, wszystkich polskich formacji zbrojnych, także tym, którzy obecnie spełniają swoje powinności na misjach poza granicami kraju – piszą do nas organizatorzy.

Opracowano już pełne symboliki zaproszenie na sobotnie uroczystości. – Widzimy tam orła piastowskiego i datę roku 1945 – to pamiątka tamtych czasów utrwalona na portalach budynków byłych koszar „Pod Jeleniami”. Udało się zachować 11 takich portali. Kombatanci w dużej mierze zagospodarowali tę ziemię i doczekali się prawnuków.

Postać stojąca za siatką planszetu przypomina, że Jelenia Góra w Wojsku Polskim jest znana jako miasto żołnierzy radiotechników. Kolor tła zielony nawiązuje do Wojsk Lądowych, a kolor niebieski do Sił Powietrznych.

Na jeleniogórskich cmentarzach jest kilkaset żołnierskich grobów. Kilkanaście jest szczególnych, bo są w nich prochy kawalerów orderu Virtuti Militari. Zasługują na „lampkę pamięci”, aby ją zapalić w związku ze Świętem Wojska Polskiego. Mało kto wie, że na cmentarzu w Sobieszowie spoczywa ppłk Edward Głowacz, żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej, ułan od Byliny, dowódca Dywizjonu Pancernego w Brześciu i żołnierz Armii Krajowej. Na Cmentarzu Starym w Jeleniej Górze spoczywa ks. płk Wilhelm Franciszek Kubsz, człowiek legenda frontowych dróg Wojska Polskiego ze Wschodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
821
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Kto podpalił Biedronkę?
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group