Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10280
Zalogowanych: 46
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mundurowi dla tradycji i pamięci

Środa, 12 sierpnia 2009, 9:14
Aktualizacja: 9:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mundurowi dla tradycji i pamięci
Fot. Organizator
W nadchodzącą sobotę zaplanowano uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Choć garnizonu w Jeleniej Górze nie ma już od kilku lat, byli wojskowi skutecznie dbają o pamięć i tradycję mundurowych.

Doroczne uroczystości (początek 15 sierpnia w południe) organizują członkowie stowarzyszenia „Radar” skupiającego żołnierzy w stanie spoczynku i radiotechników z nieistniejącego już Centrum Szkolenia Radioelektronicznego, a wcześniej – Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Radiotechnicznych.

– Składając wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości i Wolności, a następnie pod tablicami pamiątkowymi w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa (garnizonowym) będziemy pamiętali, że oddajemy hołd wszystkim żołnierzom, wszystkich polskich formacji zbrojnych, także tym, którzy obecnie spełniają swoje powinności na misjach poza granicami kraju – piszą do nas organizatorzy.

Opracowano już pełne symboliki zaproszenie na sobotnie uroczystości. – Widzimy tam orła piastowskiego i datę roku 1945 – to pamiątka tamtych czasów utrwalona na portalach budynków byłych koszar „Pod Jeleniami”. Udało się zachować 11 takich portali. Kombatanci w dużej mierze zagospodarowali tę ziemię i doczekali się prawnuków.

Postać stojąca za siatką planszetu przypomina, że Jelenia Góra w Wojsku Polskim jest znana jako miasto żołnierzy radiotechników. Kolor tła zielony nawiązuje do Wojsk Lądowych, a kolor niebieski do Sił Powietrznych.

Na jeleniogórskich cmentarzach jest kilkaset żołnierskich grobów. Kilkanaście jest szczególnych, bo są w nich prochy kawalerów orderu Virtuti Militari. Zasługują na „lampkę pamięci”, aby ją zapalić w związku ze Świętem Wojska Polskiego. Mało kto wie, że na cmentarzu w Sobieszowie spoczywa ppłk Edward Głowacz, żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej, ułan od Byliny, dowódca Dywizjonu Pancernego w Brześciu i żołnierz Armii Krajowej. Na Cmentarzu Starym w Jeleniej Górze spoczywa ks. płk Wilhelm Franciszek Kubsz, człowiek legenda frontowych dróg Wojska Polskiego ze Wschodu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
583
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr A z Gliwic
 
Kultura
Teatry uliczne – Clown Pinezka
 
Aktualności
Magia Karkonoszy w dwuminutowym filmie: Time Lapse, który zachwyca
 
Aktualności
Ulewa przeszkodzi w przedstawieniach?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group