Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4964
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mount Everest w Karkonoszach dla każdego

Poniedziałek, 6 września 2010, 11:57
Aktualizacja: 11:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Mount Everest w Karkonoszach dla każdego
Fot. TEJO
Pięć filigranowych mieszkanek Nepalu prosto z Himalajów trafiło do Jeleniej Góry i okolic, aby dowiedzieć się, jak wygląda przewodnictwo górskie w naszym regionie. Goście poznali też część Europy i niektóre zakątki Polski. Wszystko dzięki janowickiej fundacji „Czarodziejska góra”. Dziś Nepalki odwiedziły Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Wzięły tam udział w akcji „Każdemu jego Everest”. Wybrani licealiści i gimnazjaliści pod kierunkiem Dariusza Paczkowskiego pracowali na dziedzińcu szkoły nad graffiti z hasłem akcji i jej logo. Dziewczyny z Nepalu z farbą w sprayu w dłoni pomalowały po kawałku sporego malowidła. Swój wkład miał także dyrektor ZSO Paweł Domagała, który z pomocą szablonu wypełnił farbą jedno ze słów hasła akcji. – Nie miałem wcześniej takich doświadczeń – powiedział pokazując nieco przybrudzone lakierem ręce.

Cel akcji jest jeden: przezwyciężanie barier i uświadomienie każdemu, że może osiągnąć nawet najwyżej mierzone cele. – To także nabycie umiejętności rozwiązywania trudnych problemów – mówi Paweł Domagała. Tak jak można zdobyć najwyższą górę świata. Z jej cienia przyjechały do Jeleniej Góry rodowite mieszkanki Nepalu, które – dzięki fundacji „Czarodziejska Góra” z Janowic – pojechały w krótką podróż po Europie. Zwiedziły też kilka zakątków w Polsce. W weekend były w Rudawach Janowickich. Wprawdzie trudno porównać ze sobą ojczyznę Nepalek z naszymi górami, jednak przewodniczki nie kryły zachwytu wycieczką.

– Byłam urzeczona ogromem zieleni, gęstymi lasami, ciszą, czystością i szlakami, po których można iść mając pewność, że nie zostanie się zaatakowanym przez jakieś dzikie zwierzę – mówi Dicky K. Chhetri, liderka grupy. Na co dzień – wraz ze swoimi koleżankami – jest przewodniczką po nepalskich szlakach. Góry to dla większości mieszkańców Nepalu – „pracodawca”. Dzięki oprowadzaniu turystów Nepalki mogą utrzymać siebie i rodziny. – Pracuję w firmie założonej przeze mnie i dwie moje siostry – mówi Dicky. Zajmują się tzw. przewodnictwem trekkingowym, a firma działa oficjalnie od 1999 roku.

– Myślę, że dla młodzieży to ciekawa sposobność poznania ludzi z zupełnie innego kręgu kulturowego – mówi Ewa Konczal z Fundacji Czarodziejska Góra. To dzięki tej organizacji udało się zorganizować przyjazd Nepalek, a także szybką wycieczkę po Europie. Były we Włoszech (Wenecja) i we Francji. Odwiedziły też niektóre miejsca w Polsce. – Wszystko tu dla nich jest nowe, inne – zauważają opiekunowie. Nepalki z zaciekawieniem oglądały mapę Polski, którą przyniósł i opisał Grzegorz Lustyk, nauczyciel geografii i zastępca dyrektora popularnego „Żeroma”. W auli szkolnej odbył się także pokaz filmów „Siostry Himalajów” oraz „Chulu West 2010”. Licealiści i gimnazjaliści mieli okazję porozmawiać z bohaterkami dnia.

Podobną sposobność będą mieli mieszkańcy miasta, których na godz. 18 zaprasza Muzeum Przyrodnicze (Park Norweski). Odbędzie się tam prelekcja ilustrowana przezroczami oraz pokaz filmów. Wstęp wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group