• Sobota, 19 października 2019
  • Godz. 3:40
  • Imieniny: Pawła, Piotra, Jana, Ziemowita
  • Czytających: 2648
  • Zalogowanych: 6
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Motylarnia i Żywy Bank Genów w Jagniątkowie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 10 września 2013, 7:21
Aktualizacja: Środa, 11 września 2013, 7:01
Autor: Mea
Fot. Roman Rąpała
W motylarni można zobaczyć jedynie popularne kapustniki bielinki, a projekt zakładał prezentację szeregu barwnych i rzadkich motyli – zwraca uwagę Józef Gajewski, jeleniogórski radny. – Oficjalne otwarcie Żywego Banku Genów, w którego skład wchodzi motylarnia, odbędzie się w czerwcu przyszłego roku – tłumaczy Dariusz Kuś, główny specjalista d.s. ochrony przyrody z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Żywy Bank Genów - Gospodarstwo Szkółkarskie Karkonoskiego Parku Narodowego powstaje przy ul. Myśliwskiej. W połowie 2010 roku Fundacja EkoRozwoju rozpoczęła m.in. w Jagniątkowie realizację projektu „Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku”. Podstawowym działaniem jest hodowla motyla niepylaka w warunkach kontrolowanych, by zabezpieczyć pulę genową i mnożenie motyli do przyszłej re introdukcji, czyli wprowadzenia do środowiska w miejscach, w których niepylak dawniej występował, ale współcześnie jest nieobecny.

Jednocześnie prowadzona jest uprawa roślin żywicielskich dla tego motyla: rozchodników wielkich dla gąsienic i kwiatów nektarowych dla dorosłych owadów. Partnerami w projekcie są Karkonoski Park Narodowy i Park Narodowy Gór Stołowych. Parki zostały zinwentaryzowane pod kątem występowania potencjalnych stanowisk niepylaka, a najlepsze lokalizacje objęto stałym monitoringiem.

Niepylak apollo jest jednym z najpiękniejszych motyli Europy i należy do najszybciej wymierających gatunków motyli na tej części Ziemi. Najważniejszą przyczyną jego zanikania są przekształcania środowiska wywołane działalnością człowieka takie, jak zalesianie łąk górskich, rozwój przemysłu i infrastruktury.

- Projekt związany z niepylakiem w swojej zasadniczej części został zakończony w czerwcu 2013 r., a jego koszt to ok. 200 tys. zł. Obecnie jest kontynuowany, a całość kosztów ponoszona jest przez Karkonoski Park Narodowy ze środków własnych (hodowla rozchodnika wielkiego, adaptacja namiotu hodowlanego). W hodowli niepylaka w Sycowie odnotowano niestety spadek liczebności tych motyli, dlatego nie mogliśmy jeszcze pozyskać tych rzadkich owadów. Będzie to możliwe dopiero, gdy zwiększy się ich liczebność w tej hodowli. Jednak motylarnia nie jest przeznaczona jedynie dla tego gatunku. Obecnie mamy w niej rusałki oraz bielinki – mówił Dariusz Kuś.

- Trzeba zaznaczyć, że mimo, iż oficjalne otwarcie Banku planowane jest w przyszłym roku, już można korzystać z motylarni. Bielinki, które się „zalęgły” wykorzystujemy do pokazania odwiedzającym na żywo pełnego rozwoju motyla przez wszystkie stadia. Dla rusałek pozostawiono kępę pokrzyw, na których żerują ich gąsienice. Motylarnia ma być żywą lekcją przyrody – dodał.

– Bank Genów budujemy w ramach projektu „Ochrona najcenniejszych gatunków flory Karkonoskiego Parku Narodowego – Żywy Bank Genów Jagniątków”. Będzie kosztował ponad 2,3 mln zł., z czego prawie 2 mln zł dofinansowuje Unia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszty własne to ok. 100 tys. zł, za które wybudowaliśmy już m.in. plac zabaw dla dzieci i wiatę dla turystów – powiedział Dariusz Kuś.

- W Banku Genów będziemy hodować 42 gatunki rzadkich roślin występujących w Karkonoszach m.in. skalnicę śnieżną, rzeżucę rezedolistną, rozrzutkę alpejską, biedrzeńca mniejszego skalnego, czosnek siatkowaty i syberyjski, dzwonek karkonoski, gąsiówkę alpejską, goryczuszkę polna itp. Wszystko po to, by gatunki te nie wyginęły – podkreślał Dariusz Kuś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 10-09-2013 7:52
Jest tam szczaw?
~jelenia 10-09-2013 8:37
Gratuluję projektu, trzymam kciuki. Proszę nie zwracać uwagi na tych którzy są mocni tylko w buzi.
~$ 10-09-2013 9:00
Dlaczego są niezabezpieczone elementy drewniane?Projekt za ponad dwa miliony hm.... !dobre !Lepszą szklarnie mam na działce,a roślinność jaka, nie jeden motyl z waszej m o t y l a r n i chętnie przeniósłby się do mnie.Gratuluje projektu,ale nie wykonania i dbałości o to co już jest ! !
CН.W.D.P. 10-09-2013 10:22
ELEMENTY DREWNIANE SĄ NIEZABEZPIECZONE, BOWIEM NIE MA TAKIEJ POTRZEBY, JAKO IŻ TAKI MOTYL ŻYJE KRÓTKO... TAK KRÓTKO, IŻ TAKI ELEMENT DREWNIANY NIE MA SZANS ULEGNĄĆ DEGRADACJI W TRAKCIE TRWANIA ŻYCIA MOTYLA. DLATEGO ZABEZPIECZANIE ELEMENTÓW DREWNIANYCH MIJA SIĘ Z CELEM, GDYŻ PIENIĄDZE NA TO PRZEZNACZONE BYŁYBY PIENIĘDZMI ZMARNOWANYMI NA ZABEZPIECZENIE ELEMENTÓW DREWNIANYCH, KTÓRE NIE MUSZĄ BYĆ ZABEZPIECZANE, BO I TAK PRZETRWAJĄ DŁUŻEJ OD KAŻDEGO MOTYLA...
~ 10-09-2013 10:49
DOLNOŚLĄZAK. Nie bardzo wiadomo w jaki udział w powstaniu motylarni miał radny Gajewski. Czyżby był lapidopterologiem - wolontariuszem KPN? Czy radny Gajewski rozpoczął kampanię samorządową, przyklejając swoje nazwisko do dziełą, którego nie jest ani inicjatorem ani twórcą?
~ 10-09-2013 11:05
Cd. z 10:49. Od 1994 roku w Górach Kruczych w Sudetach prowadzone były prace związane z ochroną motyla. W marcu 2011 roku zainicjowano reintrodukcję niepylaka apollo w KPN. ROMAN RĄPAŁA lat 33 /a nie radny Gajewski/, kierownik zespołu d/s ochrony przyrody w KPN był realizatorem projektu. Warto przyjrzeć się interesującej postaci pana Romana Rapały - przyrodnika, przewodnika górskiego, podróżnika, fotografika oraz autora wielu publikacji. Czy radny Gajewski czasem nie przegiął? DOLNOŚLĄK.
rymcycymcy 10-09-2013 11:07
Rzeżuchę osobiście wyhodowałem na parapecie ! :) ...w czasach, gdy zajmowałem się hodowlą unikatowej roślinności ! ...po nabyciu doświadczenia wziąłem się za rośliny do produkcji sznurka ! :)
~ 10-09-2013 12:00
Pan radny to przeciwnik tejże inwestycji i Pan Dyrektora Raja, ale ma też wielu przeciwników wśród mieszkańców!
~Tuiteraz 10-09-2013 13:59
Błędne koło. Najpierw się niszczy przyrodę po to aby za grube miliony wybudować to co jeszcze parę lat było w koło nas bez takich inwestycji. No i trochę grosza skapnie na inne cele.
~to prawda 10-09-2013 16:46
Zgadzam się z poprzednikiem. Niech najpierw KPN zadba o to, co jest (vide ścieżka nartorolkowa na zboczu Chojnika czy szlaki w Karkonoszach przebudowywane na ceprostrady), a potem wymyśla nowe rzeczy. Ale może o to chodzi, żeby cały czas coś się działo, a że pomysły idiotyczne, to już plebs nie jest w stanie tego ocenić. Andrzej Raj - specjalista od igrzysk dla plebsu.
~palecc 10-09-2013 17:13
Ciekawe ze gdzie sie tylko pojawi wzmianka o KPN lub o Raju to zaraz jada po nim jak po lysej kobyle ...
~ 10-09-2013 19:35
Jeszcze ciekawsze jest to, że ilekroć ktoś napisze coś krytycznego o KPN, zaraz odzywa się całe stado wiernych piesków pana dyrektora, które swoim jazgotem próbują zagłuszyć krytykę. A krytyki nie zagłuszycie - jaki jest koń, każdy widzi.
~DDDDD:) 10-09-2013 20:38
Najlepsze jest to że za nasze podatki remontowana jest siedziba KPN-u i to za grube bańki!!! A za niecałe 2 lata przenoszą się do byłego ,,rolniczaka'' w którego trzeba wpompować jeszcze większe miliony żeby wyglądał. Ciekawe co będzie ze starą siedzibą, pewnie pan radny albo dyrektor kupią za grosze!!
~marro 11-09-2013 1:42
Tych siedzib to KPN ma całe mnóstwo. Ciągle budują jakieś centra ekologiczne, muzea, niedługo w każdej wiosce pod Karkonoszami będzie ambasada KPN-u. Wiadomo przynajmniej na co idzie kasa z biletów wstepu bo raczej nie na remonty szlaków.........................
~marro 11-09-2013 6:50
co ty gadasz -chlopie przejdz sie po knp i zobacz jak szlaki wygladladaja od 7 lat sa remontowane :)
~do maro 11-09-2013 6:51
sorki kpn
~do 06:50 11-09-2013 18:39
Sam się przejdź, bo to co się remontuje, to: 1) jest kropla w morzu potrzeb; 2) to nie są remonty, tylko fuszerka, która po roku już się nadaje do ponownego remontu; 3) robienie autostrad w górach trudno nazwać remontem. To jest partactwo. PS. Znajdź sobie swój własny nick, trollu, i przestać podszywać się pod innych.
~do 06:50 11-09-2013 18:40
W Podgórzynie same takie buraki mieszkają jak ty?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group