Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6619
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

MOPS walczy z wykluczeniem społecznym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 31 maja 2011, 12:42
Aktualizacja: 12:48
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
W Karkonoskim Salonie Sztuki Orient Express odbyła się dziś konferencja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze dotycząca projektu „Postaw na siebie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze przystąpił do trzeciej edycji projektu systemowego „Postaw na siebie”. Celem projektu jest rozwijanie aktywnych form integracji społecznej wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z miasta oraz upowszechnianie aktywnej integracji i pracy socjalnej poprzez podwyższenie kompetencji społecznych uczestników projektu, wzrost kompetencji zawodowych poprzez udział w szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe uczestników, a także zwiększenie szans osób niepełnosprawnych w dostępie do rynku pracy poprzez rehabilitację społeczną.

W ramach tego projektu wsparciem zostaną objęte osoby, które są objęte opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w wieku aktywności zawodowej, pozostające bez zatrudnienia: osoby niepełnosprawne mające trudności z integracją zawodową i społeczną, wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, młodzież w wieku 15-25 lat pochodząca z środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, osoby z problemami w sprawach opiekuńczo-wychowawczych oraz osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo.

Grupę docelową projektu jest 176 osób, w tym 106 nowo rekrutowanych w 2011 roku i 70 osób powracających do projektu. Osoby korzystające z pomocy MOPS napotykają liczne bariery organizacyjne, prawne i psychologiczne, które utrudniają im powrót na rynek pracy i integrację ze społeczeństwem. Z tego powodu została przygotowana oferta instrumentów aktywnej integracji obejmująca działania w sferze aktywizacji edukacyjnej, zawodowej, zdrowotnej i społecznej. Będzie można uzyskać wsparcie doradcy zawodowego, konsultanta prawnego, asystenta rodziny, brokera edukacyjnego, psychologa, pedagoga, seksuologa, a także grupy samopomocowej.

W tym roku po raz pierwszy uczestnicy będą mogli skorzystać z pomocy brokera edukacyjnego, który dobiera kierunek, rodzaj i poziom szkolenia, kursu oraz ustala indywidualną ścieżkę edukacyjną klienta, uwzględniając jego indywidualne możliwości oraz aktualne potrzeby rynku pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~trew 31-05-2011 12:52
Siedzą sobie jedzą, piją, lulki palą - tańce , hulanki, swawola ... ledwie stacji PKP nie rozwalą ... i dumają nad resztą społeczeństwa grzebiącą po śmietnikach. "Co z nimi zrobić?" - najlepiej zamknąć śmietniki na kłódkę, a wykluczonych wywieźć hen za miasto i zabrać im buty.
~Greg 31-05-2011 12:53
"postaw na siebie" - a znajomość języków obcych jak tam wypada ?
~przyzwoitość 31-05-2011 14:39
Świetnie się bawią, brzuchy napychają i rozmawiają o .....ubogich, wykluczonych i głodnych dzieciach i samotnych starcach. Zabawę mają pierwszorzędną, widać to po zadowolonych buziach...... a co z tej konferencji wyniknie dla potrzebujących....znowu tylko ślad na papierze....na cierpliwym papierze, bo nie ma to jak zabierać dzieci rodzicom bo biedni.... A może zamiast wcinać kaloryczne ciacha to dać pomoc finansową rodzinie, która pomimo swoich starań nie zawsze może nakarmić głodne, smutne buzie.... Uczestnikom konferencji gratuluję dobrych nastrojów i dobrego apetytu...no i co uradziliście?????????????
~Meg 31-05-2011 15:28
do zainteresowanych i krytykujących, w tej konferencji udział wzieli i ubodzy i również się najedli, sa to ci ubodzy co chca jeszzce coś zrobic w swoim życiu a nie tylko brac i brac za darmo... brawo dla tych którzy się angazują!
~wnerwiony 31-05-2011 15:32
Uważam,że ta instytucja ma za dużo zatrudnionych osób i pewna grupa tam pracujących ludzi jest po prostu niedouczona i klepiąca bzdury osobom niepełnosprawnym.Chorych ludzi po prostu uleczają.
~ra 31-05-2011 15:42
Wysokie Wygrane! Sprawdź swoją wiedzę. Quiz Bronka. Pytań jest ileś, czas jakiś tam. Kolejność byle+jaka. 1) Kto jest największym matołem w PRL-bis? 2) Kto powiedział; przekręty na służbie zdrowia będą robione? 3) Kto powiedział; Polska to dziki kraj? 4) Kto spisal na oczach milionów obywateli 10 kretyńskich obietnic i teraz rżnie głupa? 5) Kto chodził PO cmentarzu cicho-sza i się spocił? 6) Kto chciał wprowadzać na siłę ojro, bo PiS to zło? 7) Kto gra w piłeczkę przy sztucznym oświetleniu a w przerwach odbywa podróze życia lub leży odłogiem na tapczanie tępo wpatrując się w sufit? 8) Kto pytał, PO ile są jabłka? a dzisiaj dzięki niemu statystyczny Polak będzie zażerał suszone gruszki na wierzbie irlandzkiej? 9) Kto malował i...lowate mapki w kolorze palmy tej co odbija a z
~cd. 31-05-2011 16:08
9) Kto malował i...lowate mapki w kolorze palmy tej co odbija a za kilka miesiecy ostatni zgasi światło nad masą upadłościową. 10) Kto pędził królika w gorącym rosole, wyrąbał wyciąg a później wyseplenił; nic się nie stało? 11) Kto chciał na zielonych płucach Polski postawić tabliczkę Achtung! Wstęp wzbroniony! Teren prywatny? 12) Kto chciał z Polski stworzyć Park Jurajski i dorżnąć watahę? 13) Kto nocną porą miał mokro w pampersach i liczył głosy? 14) Kto powiedział;Polska to nienormalność i teraz to realizuje? Dość! Gdybym chciał postawić wszystkie pytania w temacie cudów błazeńsko-chamowatych, musiał+bym zabłokować cały internet światowy na dni trzy i to jeszcze byłoby mało. Co do nagród, to oczywiście przyrżnę głupa, może pierwszy minister, mogę i ja. p.s. Jeśli ktoś chc
~bezrobotny 31-05-2011 18:55
I kolejny raz wyrzucone pieniądze w błoto.Dopóki nie będzie nowych miejsc pracy w mieście tego typu polityka nic nie da.
~............ 31-05-2011 21:32
A beneficjentami takiego projektu są: "doradca zawodowy, konsultant prawny, asystent rodziny, broker edukacyjny, psycholog, pedagog, seksuolog"... Bo przy rozliczaniu projektu po stronie wydatków będą ich wynagrodzenia. A ci biedni będą przeszkoleni, ale... jak byli bezrobotni, tak i dalej będą... Lepiej przeznaczyć te fundusze europejskie na dopłaty do wynagrodzeń wypłacanych tym ludziom przez potencjalnych przedsiębiorców, którzy zdecydują się ich zatrudnić i doszkolić. Albo niech wykonują jakieś potrzebne prace dla miasta, ale oni sami, ci bezrobotni, a nie ten psycholog, seksuolog, doradca, broker etc., którzy JUŻ mają stałe zatrudnienie.
~oliwierek 31-05-2011 22:14
Byłem na takim spotkaniu a pracy dalej nie mam, i co mi po kursach, szkoda na to było kasy, zobacz elito ile pracy jest w samej jeleniej górze, te kursy kosz tujom nie mało, najlepiej sprzeda wszystkie zakłady jakiejś firmie zagranicznej, bo elicie się nie opłaca, a biedni będą się mnożyć a elita będzie się nażerać i pękać w szwach, ŚWIŃSTWO gorzej nisz wszy wstyd!!!!
~kukunia 31-05-2011 22:16
Jak MOPS może walczyć z wykluczeniem społecznym? Gdyby tak przypadkiem zawalczył, to co począłby dalej? Korytko skończyłoby się;-(
~kukunia 31-05-2011 22:21
Jak MOPS może walczyć z wykluczeniem społecznym? Gdyby tak przypadkiem zawalczył, to co począłby dalej? Korytko skończyłoby się;-(
~Jeloneczka 31-05-2011 22:42
~trew, ~Greg, ~przyzwoitość, ~ra, ~bezrobotny, ~........... gdyby głupota potrafiła latać... dolecielibyście do Marsa O_o............. ~oliwierek - kłamiesz!!! A generalnie jesteście pie****nymi małomiasteczkowymi frustratami :( Brawo dla organizatorów i 3mam kciuki za uczestników! :)
~bezrobotny 31-05-2011 23:37
prawdziwa z ciebie jeloneczka ale tylko do rozmnazania.
~exxon 1-06-2011 9:24
Prawdziwa pomoc to stała praca
~do oliwiera 1-06-2011 16:30
Dla tych, którzy nie wiedza dokładnie jak to się odbywa, a mają jak zwykle najwięcej do powiedzenia 1. To sa pieniądze unijnie więc nikt z nas do tego nie dokłada, nawet do tych ciastek itd. zatem nie jest tak, że pieniądze przeznaczone dla ludzi ubogich są wydawane na ciastka dla "elity" 2. te ciastka były nie tylko dla pracowników MOPS i przedstawicieli Urzędu Miasta itd, ale także dla podopiecznych, którzy będą brali udział w projekcie. 3. do oliwierka- jeśli zrobiłeś kurs i nie masz dalej pracy to nie jest wina tych kursów. One nie dają jak i inne projekty tego typu, gwarancji zatrudnienia, ale zwiększają szanse na rynku pracy a to jest zasadnicza różnica.
~............ 1-06-2011 17:51
Do 16:30 - Wprawdzie Twó komentarz skierowany jest do Oliwiera, ale pozwól, że coś napiszę. Nie chodzi tutaj o ciastka, ale o to, że te spotkania to jest pudrowanie wrzodów. Takie rzeczy mają sens, gdy dają człowiekowi, który nie ma pracy, realny zawód i podwyższenie wykształcenia, np. jeśli ktoś ma zasadnicze zawodowe to pieniądze powinny być przeznaczone na czesne za naukę w szkole średniej lub np. opłacenie kursu prawa jazdy dla kierowcy autobusu lub samochodu ciężarowego, bo z takim zawodem jest realna szansa na znalezienie zatrudnienia. Niech będą i ciastka, i katering dla tych ludzi, nawet dla kadry naukowej czy szkolnej, ale niech ci ludzie mają naprawdę podwyższone kwalifikacje, a nie jedynie ukończone jakieś kursy, po których i tak nie znajdą zatrudnienia. Nie odbębniajcie tego...
~............ 1-06-2011 18:00
Pieniądze z programu "Kapitał ludzki" przeznaczone na zmniejszenie wykluczeń społecznych nie będą wiecznie dostępne... Należy je wykorzystać z korzyścią również dla ostatecznych beneficjentów tego programu, a nie tylko na listy płac dokumentujących poniesione wydatki z tytułu wynagrodzeń dla psychologa i seksuologa... Rezultatem niech będzie świadectwo ukończenia szkoły średniej czy uzyskanie prawa jazdy kierowcy autobusu, samochodu ciężarowego, koparki czy dźwigu (to tylko przykłady) czy innego konkretnego zawodu, który wymaga udokumentowanego wykształcenia w danym kierunku, takiego zawodu, którego naukę trudno opłacić bezrobotnemu, bo nie ma z czego zapłacić.
~Jeloneczka 2-06-2011 11:27
Ciężko niektórym wyjaśnić podstawowe prawdy i zasady funkcjonowania programów pomocowych... pewnie dlatego, że sami nie są "wykluczeni" i nie wiedzą co to oznacza... i oby nigdy się nie dowiedzieli...
~KOROZJA 2-06-2011 18:05
bez śladu mózgu są zwolennicy tych projektów pisząc np. tego typu brednie ,że pieniądze są Unijne nie z naszej kieszeni ! A Unia to pieniądze dostaje z nieba nie z naszych kieszeni tak? Moloch zwany Unią najpierw zabiera kasę na którą pracują wszyscy ludzie a potem re dystrybuuje przez urzędy , które pochłaniają krocie i na końcu nic zazwyczaj nie pozostaje aby wykonać założenia. Tak jak to miało miejsce z rekultywacją Ul. Wojska Polskiego gdzie projektanci wzięli tyle kasy ,ze reszty pieniędzy starczyło jedynie na wysprzątanie skwerku przy owej ulicy.Odnośnie bezrobotnych jak można im dać zatrudnienie skoro pracodawców nie stać na pracowników ze względu na olbrzymie koszty złodiejskiego ZUS itp.
~nowy2 3-06-2011 19:18
Jeśli pieniądze unijne to można je wydawać na bzdury? w MOPS i nie tylko teraz zaroiuło się od róznego rodzaju koordynatorów, ktorzy z każdego projektu mają dodatkową kasę i tego pilnuja bo pensję i tak dostają, choć zajmują sie pilnowaniem projektów. Niepełnosprawni i bezrobotni są potrzebni jedynie do tego, żeby wszelkiej maści psycholodzy, doradcy itp. mogli dorobić kasę. Nikomu nie zależy na tym, żeby coś się w życiu tych ludzi zmieniło, bo przeciez nie za to maja zapłacone. W projektach nie rozlicza się z tego, czy ktoś znalazł faktycznie pracę, czy zmieniła się jego sytuacja. To tak ładnie brzmi walka z wykluczeniem społecznym, ale co odpowiednie służby z tym robią naprawdę w ramach swoim ustawowych obowiązków?
~Jenoleczka 3-06-2011 22:34
~nowy2, bardzo, ale to bardzo się mylisz...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group