Środa, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 6360
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Moja Mała Ojczyzna: młodzież na teatralnych deskach

Poniedziałek, 28 lutego 2011, 14:17
Aktualizacja: Wtorek, 1 marca 2011, 8:59
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Moja Mała Ojczyzna: młodzież na teatralnych deskach
Fot. TEJO
W którym roku zbudowano Teatr im. Norwida i od kiedy nosi on imię wieszcza? Jaka sala nazywała się bankietową, i czy w teatrze była piwiarnia? To tylko niektóre z pytań zaproponowanych uczestnikom dzisiejszego konkursu wiedzy o teatrze w ramach projektu Moja Mała Ojczyzna. Zmagania miały też część praktyczną: odegranie krótkich etiud na wylosowany temat.

Reprezentanci ośmiu placówek oświaty z Jeleniej Góry „teatralnie” rozpoczęli pierwszy dzień zajęć po feriach zimowych. Zamiast do szkoły udali się do Teatru im. Norwida, gdzie czekali na nich Bogdan Koca, dyrektor placówki oraz aktorzy: Katarzyna Janekowicz i Tadeusz Wnuk, odpowiedzialny jednocześnie za edukację sceniczną.

Zmagania odbyły się w ramach drugiej już edycji projektu Moja Mała Ojczyzna, który po raz pierwszy „przekroczył” progi Teatru im. Norwida. Uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z kilkunastu pytań dotyczących przede wszystkim historii placówki jeleniogórskiej. Pojawiła się także podstawowa wiedza o teatrze jako takim. Czy aktor ma prawo odmówić reżyserowi gry w sztuce? Na którą próbę powinien opanować tekst na pamięć? Za „rządów” którego dyrektora powstała scena studyjna? Czy przed 1945 rokiem w Hirschbergu był stały zespół aktorski? – to tylko nieliczne z zagadnień.

Po rozwiązaniu testu, kolejne wyzwanie: dużo trudniejsze. Rywalizujący losowali po jednym z przygotowanych przez Bogdana Kocę haseł/zadań, na podstawie których trzeba było w ciągu 15 minut opracować etiudę teatralną. I wyjść z nią na scenę w celu prezentacji. Każda z drużyn liczyła po dwie osoby: z powodu choroby nie wystartowała ekipa Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.

Tematy scenek? U sąsiadów jest zawsze głośno. Nieproszony gość. Dlaczego z pokoju wyniesiono wszystkie meble. Uciekłem stąd, wróciłem tu. – Bardzo przepraszam, jeśli sprawi wam to trudność, ale liczę na waszą spontaniczność i wyobraźnię – mówił Bogdan Koca. Młodzież na ogół dobrze radziła sobie ze scenkami zwłaszcza zważywszy na fakt, że niektórzy po raz pierwszy w życiu wystąpili na scenie! Byli też uczniowie bardziej „obyci” z teatrem. I to oni zdecydowanie – zdaniem jury (Bogdan Koca, Katarzyna Janekowicz, Tadeusz Wnuk) – okazali się najlepsi.

Wygrała ekipa Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych interpretacją scenki „Skąd my się znamy?”. Drugie miejsce zajęli licealiści z II LO im. Norwida ze scenką „Twoja matka umiała gotować”, a trzecie - drużyna I LO im. Żeromskiego „Wiesz, że jesteś nieproszonym gościem”. Wśród laureatów byli: Dominik Górski, Mateusz Barta i Wojciech Sałaputa, którzy dali poznać swoje uzdolnienia sceniczne podczas warsztatów „Lato w teatrze”.

Bogdan Koca – w podsumowaniu – zwrócił młodzieży uwagę na szacunek do prawidłowej wymowy i kultury języka. Katarzyna Janekowicz pochwaliła młodych za odwagę w pokazaniu własnych możliwości twórczych. Tadeusz Wnuk docenił ekspresję, choć zauważył, że młodzież za bardzo skupiła się na rekwizytach, a za mało uruchomiła ciało.

Wszyscy uczestnicy (oprócz wymienionych szkół udział wzięły drużyny zespołów szkół: Ekonomicznych i Turystycznych, Przyrodniczo-Żywieniowych, Elektronicznych, Technicznych „Mechanik” oraz Licealnych i Zawodowych nr 1) otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci (ogólną klasyfikację wygrał Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1,drugie miejsce ZST "Mechanik", trzecie - ZSO nr 2) nagrody: książki i zaproszenia na premiery w Teatrze Norwida („jedenasta szesnaście” i „Proces”).

W krótkiej ceremonii rozdania nagród uczestniczył dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 Paweł Domagała. Warsztaty styczniowe i konkurs teatralny, w tym test o teatrze, przygotowała pani Agnieszka Słowik, koordynator  I LO. Koordynatorka projektu Kazimiera Pitera podziękowała Bogdanowi Kocy, Katarzynie Janekowicz i Tadeuszowi Wnukowi za przyjęcie w teatrze. Mecenatem projektu Moja Mała Ojczyzna jest Miasto Jelenia Góra. Kolejne wydarzenia związane z MMO już wkrótce: będzie wycieczka na narty biegowe, konkurs historyczny oraz konkurs filmowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group