Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 17935
Zalogowanych: 76
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Modele kolejowe wracają do domu

Wtorek, 12 grudnia 2023, 8:13
Autor: WAC
Jelenia Góra: Modele kolejowe wracają do domu
Fot. WAC
Przy okazji niedawnej prezentacji w Galerii Sudeckiej, powstającej modelarni Kolejkowa można było podziwiać duże modele lokomotyw, które wyszły kiedyś spod ręki jeleniogórskich modelarzy. Po wielu latach starań miniatury powróciły ze Stacji Muzeum w Warszawie do miejsca swojego powstania.

Wykonane w skali 1:15 miniatury lokomotywy elektrycznej E69, lokomotywy spalinowej SM41 i lokomotywy parowej OI49 to trzy z około 450 modeli które powstały w słynnych na całą Polskę Warsztatów Modelarskich Taboru Kolejowego w Jeleniej Górze, które mieściły się w jednym z budynków przy ul. Krakowskiej.

Modelarnia po opieką muzeum

Tradycja jeleniogórskiego modelarstwa sięga roku 1966 r. To właśnie od wtedy w warsztacie modelarskim, powstawały modele lokomotyw parowych, elektrycznych i spalinowych, a także wagony osobowe, towarowe i urządzenia trakcyjne. Twórcą warsztatów był Albert Bieleninik. Po nim kierownictwo placówki przejął Sławomir Turek - jeden z najzdolniejszych uczniów modelarni. Z czasem słynną w całej Polsce modelarnią, zainteresowało się Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Przez wiele kolejnych lat modelarnia znajdowała się pod opieką warszawskiego muzeum. Niestety na początku lat 90 – tych Muzeum Kolejnictwa dotknęły kłopoty organizacyjne co pociągnęło za sobą upadek modelarni. Według zapowiedzi nowopowstająca modelarnia Kolejkowa ma nawiązywać do tych chlubnych tradycji jeleniogórskiego modelarstwa kolejowego.

Twoja reakcja na artykuł?

35
95%
Cieszy
2
5%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Puste kościoły, mniej księży... Niedzielne msze raz w miesiącu?

Oddanych
głosów
722
Dobry pomysł
49%
To jest niedopuszczalne
32%
Nie mam zdania
19%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Polacy wydają fortunę na promocje
Rozmowy Jelonki
Rezonans dla węża domowego już możliwy
 
Kultura
Noc Muzeów w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze
 
Kultura
Noc Muzeów w Muzeum Militariów przy ul. Sudeckiej
 
Kultura
Noc Muzeów w Pałacu Sobieszów – relacja
 
Kultura
Noc Muzeów w Jagniątkowie
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group