Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6320
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Moda na śluby w plenerze. Jak je zorganizować?

Niedziela, 12 lutego 2017, 7:55
Aktualizacja: 22:48
Autor: Joanna P.
Region: Moda na śluby w plenerze. Jak je zorganizować?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Archiwum Jelonki.com/P. Kaczałko
Zbliża się kolejny sezon ślubny. W Dolinie Pałaców i Ogrodów dużym zainteresowaniem cieszą się śluby w plenerze. Jak wygląda w praktyce możliwość zorganizowania takiego ślubu?

Decydując się na ślub w plenerze, należy pamiętać, że według prawa kanonicznego, sakrament małżeństwa udzielony powinien być w kościele lub w kaplicy. Co prawda, ordynariusz diecezji może zezwolić na zawarcie związku w innym miejscu niż kościół, ale w praktyce takie zgody rzadko kiedy są wydawane. Możliwe i praktykowane coraz częściej są cywilne śluby, zawierane w plenerze. Ale pamiętajmy! Nie w każdym urzędzie stanu cywilnego urzędnicy wyrażają na nie zgodę. Aby pozbyć się wątpliwości, należy skontaktować się z właściwym USC i dopytać o szczegóły.

W Dolinie Pałaców i Ogrodów zawieranie ślubów w plenerze jest coraz powszechniejsze i większe obiekty przygotowują swoje oferty pod tego rodzaju potrzeby. Aby zorganizować tego typu uroczystość, najpierw należy zająć się formalnościami. W pierwszej kolejności należy złożyć do kierownika danego USC wniosek o taki ślub, w którym wskazujemy miejsce i datę planowanej ceremonii. Przy wyborze miejsca zawarcia związku, należy pamiętać, że kierowników USC obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że nie mogą oni udzielać ślubów na innym terenie niż ten, na którym są władni, w przeciwieństwie do przyszłych młodych par. Narzeczeni mogą wybrać dowolny urząd, dowożąc jedynie wymagane dokumenty. Za sporządzenie aktu małżeństwa, należy uiścić opłatę w wysokości 84 zł. Kolejnym, ważnym krokiem jest skontaktowanie się z obiektem weselnym.

W Kotlinie Jeleniogórskiej śluby w plenerze są na porządku dziennym w takich obiektach, jak: Pałac Wojanów, Zamek Karpniki (dziedziniec), Pałac na Wodzie w Staniszowie czy Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce.

Czynnikiem determinującym decyzję dotyczącą wyboru miejsca do zawarcia ślubu przez młodych jest posiadanie przez obiekt dużego, zielonego terenu, a także doświadczenie, niezbędne przy organizacji tego typu uroczystości. Ślub w plenerze jest z całą pewnością atrakcyjniejszą formą zawarcia związku, ale należy liczyć się z większymi kosztami zorganizowania takiej uroczystości. Obiekty hotelowe jak i USC za tego typu uroczystość pobierają dodatkowe opłaty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group