Niedziela, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 8697
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mocny akcent na finał Roku Wyspiańskiego

Czwartek, 29 listopada 2007, 8:57
Aktualizacja: 8:57
Autor: Angela
Jelenia Góra: Mocny akcent na finał Roku Wyspiańskiego
Fot. Angela
W Biurze Wystaw Artystycznych podsumowano wydarzenia poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu, którego setna rocznica śmierci wypada w 2007 roku. Na scenie wystąpili młodzi, którzy w szczególny sposób pamiętali o wielkim artyście.

Jeleniogórskie wydarzenia z okazji Roku Wyspiańskiego zapoczątkowały dwie prelekcje Huberta Bilewicza z historii sztuki, wykładowcy Uniwersytetu i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Później w Muzeum Karkonoskim spotkali się młodzi uzdolnieni recytatorzy utworów Wyspiańskiego na Regionalnym Przeglądzie Recytatorskim zatytułowanym „Chcę, żeby w letni dzień...”. Wtedy wyłoniono sześciu najlepszych laureatów, którzy teraz w BWA mogli zaprezentować się raz jeszcze.

A ci najlepsi z najlepszych to: Eliza Kurowska z Gimnazjum nr 2, Beata Mięgoć z Gimnazjum nr 1, Aleksandra Rak z SP w Kostrzycy, Mateusz Sieczkowski z SP nr 11, Maja Wiśniowska z Gimnazjum nr 1 oraz Kornelia Zoń z SP w Mysłakowicach.

Ponadto Katarzyna Pitera, nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół Ekonomiczno–Turystycznych pod patronatem JODM–u i Biblioteki Pedagogicznej w Legnicy Filia w Jeleniej Górze zorganizowała Międzyszkolny Konkurs „Stanisław Wyspiański – życie i twórczość”, w którym komisja oceniała między innymi prezentacje multimedialne uczestników. Najwięcej punktów zdobyło trio z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Żeromskiego w składzie – Aleksandra Stelmach, Magdalena Grzesik i Joanna Ziółkowska oraz duet z Zespołu Szkół Ekonomiczno–Turystycznych – Alicja Bieńko i Anna Natlocha. Obydwie grupy również miały możliwość zaprezentowania swoich zwycięskich pokazów na wczorajszym spotkaniu w BWA.

–Zależało nam na popularyzacji twórczości Wyspiańskiego wśród dzieci i młodzieży jeleniogórskich szkół, pogłębianie wiedzy na temat jego życia i twórczości oraz poszerzanie wiadomości o teatrze, malarstwie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów – mówi Piotr Grosman, lider Otwartej Pracowni Edukacyjnej Nauczycieli Języka Polskiego w JODM i jeden z organizatorów roku Wyspiańskiego w Jeleniej Górze.

Na uroczystym finale Roku Wyspiańskiego pojawiła się również piętnastka innych laureatów z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 7 – zdobywców statuetki Kobierzyckiego Arlekina na VI Dolnośląskim Integracyjnym Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Kobierzynach. Wystąpiła ze swoim wyróżnionym spektaklem pod tytułem „W Galerii Pana Wyspiańskiego”, który sam dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu Artur Cierczek skomentował publicznie jako "genialny teatr tańca".

Podczas uroczystości ogłoszono także zwycięzców Regionalnego Konkursu Plastycznego „Teatr mój widzę ogromny, wielkie powietrzne przestrzenie”, wyłonionych przez Jury w składzie: Luiza Laskowska – edukator sztuki, Joanna Mielech – kurator wystaw BWA i Maria Szubart – instruktor plastyki Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Nagrody główne w konkursie otrzymali: Kasia Bernacka (z SP 7), Sylwia Misiura (z SP 2), Tosia Olszewska (z SP 13 ) i Szymon Krasucki (z SP 5), pierwsze miejsce zdobył Patryk Kiern z Gimnazjum w Mysłakowicach, a dwa drugie miejsca przypadły ex equo Agacie Dobrowolskiej z Gimnazjum w Mysłakowicach i Justynie Mielczarek z Gimnazjum nr 2. Przyznano też dziesięć wyróżnień. Młodzi autorzy w swoich pracach plastycznych ukazali Kraków Wyspiańskiego – epokę, ludzi, wydarzenia, a także przyrodę jako źródło inspiracji – zielnik, ornamenty, monumentalne projekty, polichromie, witraże oraz zadumane i melancholijne portrety dziecięce Wyspiańskiego.

Spotkanie było także okazją do tego, by jego młodzi i nieco starsi uczestnicy mogli złożyć życzenia i odśpiewać„Sto lat!” z okazji 30–lecia działalności Galerii Sztuki Biura Wystaw Artystycznych, podczas gdy dyrektor Janina Hobgarska i pracownicy BWA zdmuchiwali świece z jubileuszowego tortu z ich wizerunkiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
926
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group